Jaký je postup přepisu automobilu?

Dali jsme dohromady návod obsahující 4 kroky:

1) Uzavření kupní smlouvy

Za všech okolností trvejte na uzavření kupní smlouvy, a to i při nižší ceně nebo převodu v rodině. Smlouva musí obsahovat identifikaci smluvních stran, vozidla (značka, VIN, SPZ), cenu, lhůtu pro uhrazení částky, a termín předání vozu.

2) Evidenční kontrola na STK

Při změně majitele je nutná evidenční kontrola, která porovná stav vozu s údaji v technickém průkazu. Kontrolu provádí každá stanice STK, cena je přibližně 500 Kč. Protokol musí být platný maximálně 12 měsíců. Evidenční kontrola není nutná, pokud auto prošlo technickou v posledním roce.

3) Povinné ručení

Kupující musí sjednat nové povinné ručení, protože pojištění nelze převést. Ideálně zajistěte kontinuitu pojištění, aby vůz mohl být provozován bez přerušení. Bez zelené karty není možné provést přepis vozidla úřadě!

4) Zápis do registru vozidel

Pro přepis na úřadu potřebujete:

kupní smlouvu
technický průkaz
protokol o evidenční kontrole
občanské průkazy obou stran
poplatek 800 Kč (640 Kč při online podání).

Tento úkon je nutné dokončit do 10 dnů od podpisu smlouvy a do 30 dnů od evidenční kontroly.

Přečtěte si více

Nepodceňujte čištění a kontroly komínu

Nepodceňujte čištění a kontroly komínu

Zanesený komín bývá častým důvodem požárů nebo otrav, takže pokud je komín nebo kouřovod součástí vašeho domácího topného systému, pravidelnou péči o něj nikdy nepodceňujte. V opačném případě vám kromě velkého nebezpečí hrozí i pokuta nebo zamítnutí pojistného plnění.

Přejít na detail článku
Připojištění jako „záplata“ na rozbité čelní sklo

Připojištění jako „záplata“ na rozbité čelní sklo

Povinné ručení obvykle kryje pouze škody způsobené na cizím majetku, vlastní vůz chrání spíš havarijní pojištění. Existuje ovšem několik výjimek, které lze řešit připojištěním k povinnému ručení. Jednou z nich je právě ochrana čelního skla. Jak to funguje a co všechno připojištění kryje?

Přejít na detail článku
Havarijní pojištění vs. výmol na cestě

Havarijní pojištění vs. výmol na cestě

Na kvalitu silnic v Česku už vzniklo nespočet vtipů. Nutno podotknout, že situace se postupně zlepšuje, nějaký ten výmol se ale vždycky najde. Zvlášť po zimě. Najet do něj v plné rychlosti pak není zrovna nejpříjemnější. A ani nejbezpečnější. Co když si auto poškodíte?

Přejít na detail článku

Podobné často kladené otázky