Jaký je postup přepisu automobilu?

Dali jsme dohromady návod obsahující 4 kroky:

1) Uzavření kupní smlouvy

Za všech okolností trvejte na uzavření kupní smlouvy, a to i při nižší ceně nebo převodu v rodině. Smlouva musí obsahovat identifikaci smluvních stran, vozidla (značka, VIN, SPZ), cenu, lhůtu pro uhrazení částky, a termín předání vozu.

2) Evidenční kontrola na STK

Při změně majitele je nutná evidenční kontrola, která porovná stav vozu s údaji v technickém průkazu. Kontrolu provádí každá stanice STK, cena je přibližně 500 Kč. Protokol musí být platný maximálně 12 měsíců. Evidenční kontrola není nutná, pokud auto prošlo technickou v posledním roce.

3) Povinné ručení

Kupující musí sjednat nové povinné ručení, protože pojištění nelze převést. Ideálně zajistěte kontinuitu pojištění, aby vůz mohl být provozován bez přerušení. Bez zelené karty není možné provést přepis vozidla úřadě!

4) Zápis do registru vozidel

Pro přepis na úřadu potřebujete:

kupní smlouvu
technický průkaz
protokol o evidenční kontrole
občanské průkazy obou stran
poplatek 800 Kč (640 Kč při online podání).

Tento úkon je nutné dokončit do 10 dnů od podpisu smlouvy a do 30 dnů od evidenční kontroly.

Přečtěte si více

Nejčastější chyby při sjednání pojištění

Nejčastější chyby při sjednání pojištění

Sjednání pojištění se na první pohled může zdát jako jednoduchý proces, ale i drobné chyby mohou mít fatální dopady. Nesprávně uvedené údaje, podcenění pojistné částky, špatný výběr rizikové skupiny pojištění, nedostatečná aktualizace smluv nebo nedůkladná znalost smlouvy mohou vést k tomu, že v případě škodní události nedostanete dostatečné plnění. Pojďme se podívat na nejčastější chyby, kterých se můžete vyvarovat při sjednání pojištění.

Přejít na detail článku
Nová pravidla při dopravní nehodě: Co řidiče čeká od dubna 2025

Nová pravidla při dopravní nehodě: Co řidiče čeká od dubna 2025

Dopravní nehoda není nikdy příjemná záležitost. I když se jedná jen o menší ťukanec, člověk je často ve stresu a není si jistý, co přesně dělat. A právě proto se od 1. dubna 2025 změnila pravidla, jak by měli řidiči při nehodě postupovat. Nový systém přináší více přehlednosti, méně zbytečného volání policie a slibuje i rychlejší vyřízení pojistných událostí. Co konkrétně se mění a jak se připravit, abyste nepřekročili zákon nebo nepřišli o peníze z pojištění?

Přejít na detail článku
Stěhujete se do nájmu? Sjednejte si pojištění majetku

Stěhujete se do nájmu? Sjednejte si pojištění majetku

Stěhování do nového bytu bývá stresující. Nejen samotný transport a vybalování, ale také byrokratické náležitosti. Kromě podpisu smlouvy a přepisu energií vás čeká sjednání pojištění majetku. Přestože byt nevlastníte, jste zodpovědní za škody způsobené ostatním, které třeba při vytopení sousedů šplhají do vysokých částek. V dnešním článku vám poradíme, jak se správně pojistit.

Přejít na detail článku

Podobné často kladené otázky