Jaký je postup přepisu automobilu?

Dali jsme dohromady návod obsahující 4 kroky:

1) Uzavření kupní smlouvy

Za všech okolností trvejte na uzavření kupní smlouvy, a to i při nižší ceně nebo převodu v rodině. Smlouva musí obsahovat identifikaci smluvních stran, vozidla (značka, VIN, SPZ), cenu, lhůtu pro uhrazení částky, a termín předání vozu.

2) Evidenční kontrola na STK

Při změně majitele je nutná evidenční kontrola, která porovná stav vozu s údaji v technickém průkazu. Kontrolu provádí každá stanice STK, cena je přibližně 500 Kč. Protokol musí být platný maximálně 12 měsíců. Evidenční kontrola není nutná, pokud auto prošlo technickou v posledním roce.

3) Povinné ručení

Kupující musí sjednat nové povinné ručení, protože pojištění nelze převést. Ideálně zajistěte kontinuitu pojištění, aby vůz mohl být provozován bez přerušení. Bez zelené karty není možné provést přepis vozidla úřadě!

4) Zápis do registru vozidel

Pro přepis na úřadu potřebujete:

kupní smlouvu
technický průkaz
protokol o evidenční kontrole
občanské průkazy obou stran
poplatek 800 Kč (640 Kč při online podání).

Tento úkon je nutné dokončit do 10 dnů od podpisu smlouvy a do 30 dnů od evidenční kontroly.

Přečtěte si více

Havarijní pojištění vs. výmol na cestě

Havarijní pojištění vs. výmol na cestě

Na kvalitu silnic v Česku už vzniklo nespočet vtipů. Nutno podotknout, že situace se postupně zlepšuje, nějaký ten výmol se ale vždycky najde. Zvlášť po zimě. Najet do něj v plné rychlosti pak není zrovna nejpříjemnější. A ani nejbezpečnější. Co když si auto poškodíte?

Přejít na detail článku
Prasklina čelního skla: Kdy zvolit scelení a kdy výměnu?

Prasklina čelního skla: Kdy zvolit scelení a kdy výměnu?

V těchto měsících jsou praskliny na čelním skle častější, než ve zbytku roku. Ze silnic totiž odlétá štěrk, zbylý po zimním sypání vozovky. Jak postupovat, když vám praskne čelní sklo? Kdy je potřeba sklo vyměnit? A co na to pojišťovna?

Přejít na detail článku
Tolerance alkoholu za volantem: Jak je to v ČR, Evropě a USA?

Tolerance alkoholu za volantem: Jak je to v ČR, Evropě a USA?

Řízení pod vlivem alkoholu je jedním z nejčastějších přestupků, které ohrožují bezpečnost na silnicích. Přestože se povolené limity alkoholu v krvi liší, následky porušení pravidel jsou podobné: pokuty, zákaz řízení a v horších případech i trestní stíhání. Pojďme se podívat, jaká je tolerance alkoholu za volantem v ČR, Evropě i USA.

Přejít na detail článku

Podobné často kladené otázky