Cena plynu za 1 kWh

1,37 Kč/kWh (leden 2025)

1 368 Kč/MWh (leden 2025)

uvedená průměrná cena je bez DPH a regulačních poplatků

Jak se aktuálně pohybuje cena plynu za 1 kWh?

Aktuální průměrná cena plynu za 1 kWh se pohybuje okolo 1,37 Kč/kWh. Konečná cena, kterou jako spotřebitelé zaplatíme, je však ovlivněna řadou faktorů. Mezi ně patří nejen výbět dodavatele a typ sjednaného tarifu, ale také celková spotřeba plynu, délka smlouvy či možné akční nabídky.

Srovnat aktuální ceny
Více informací

Rok 2024 přinesl stabilní ceny na trhu s energiemi

Po letech nejistoty a nevědomí způsobených pandemií covidu-19 a vypuknutím války na Ukrajině se trh s energiemi opět vrací do původního stavu a ceny ustávají. Přesto se částky za kilowatthodinu (kWh) plynu u jednotlivých dodavatelů velmi liší. A co že to kWh vlastně znamená? Jde o jednotku spotřeby plynu. Základní údaje na plynoměru se uvádí v m3, tedy v kubících, ale reálná spotřeba na faktuře je vyčíslena právě v kilowatthodinách, případně v megawatthodinách (MWh).

Proč se plyn účtuje v kilowatthodinách?

Od roku 2001 probíhá vyúčtování dodávek plynu v energetické jednotce kWh, jelikož m3 plynu z různých zdrojů může produkovat odlišné množství energie. Díky hodnotám v kilowatthodinách tedy získáte přesnější údaje pro srovnání různých nabídek dodavatelů. Na faktuře pro objasnění najdete počet kubíků odebraných od dodavatele, objemový koeficient a spalné teplo. Následně pak výsledek, kolik kWh skutečné energie jste spotřebovali čili kolik daný objem plynu zajistil energie.

Příklad:

Průměrná cena plynu je 2,863 Kč/kWh, tudíž pokud hodinu vaříte na plynovém sporáku o příkonu 3 kW, utratíte necelých 9 Kč (2,863 × 3 = 8,589).

Srovnávat se vyplatí!

Srovnejte si aktuální nabídky dodavatelů energií na českém trhu a zjistěte během pár minut, kolik můžete ušetřit.

Srovnat nabídky dodavatelů

Cena plynu za MWh

Ceníkové částky jsou uváděny za m3 a za MWh, nikoliv za kWh, a to kvůli větší přehlednosti. Megawatthodina odpovídá 1000 kWh. Finální částka, kterou za plyn zaplatíte, se skládá z více částí – regulovaných a neregulovaných. Mezi regulované položky patří cena za služby operátora trhu, která je pevně daná pro všechny spotřebitele, a také poplatek za distribuci do konkrétního místa. I proto se mohou ceny plynu lišit podle regionu. Neregulovanou část představuje cena za m3 plynu, kterou si stanovují sami dodavatelé (většinou podle částky, za kterou plyn nakoupili na burze). Ke konečné sumě se přičítá také DPH.



Přečtěte si více

Kolik plynu máme v zásobnících?

Kolik plynu máme v zásobnících?

Vystačí nám zásoby plynu na celou topnou sezónu? Tuto otázka si pokládá řada těch, kteří se v aktuální nepřehledné situaci alespoň trochu vyznají. Po zastavení dodávek ruského plynu přes Ukrajinu se totiž přestaly doplňovat zásobníky. A zásoby se ztenčují. Není třeba panikařit, přesto je dobré vědět, jak to se skladovými zásobami vypadá a co by odběratelé měli dělat.

Přejít na detail článku
Fixovat, nebo nefixovat ceny energií v roce 2025?

Fixovat, nebo nefixovat ceny energií v roce 2025?

Velcí dodavatelé v loňském roce několikrát zlevňovali a mluví i o dalším poklesu cen, výrazněji pak nerostly ani distribuční poplatky. Na první pohled by se tak mohlo zdát, že se vyplatí mít nefixované ceny a užívat si dalších poklesů v reálném čase. Je tam ovšem jedno velké ALE. Ani po zlevnění se zákazníci se smlouvou na dobu neurčitou nedostali na sazby, které mají domácnosti s fixovanými cenami.

Přejít na detail článku
Nová zelená úsporám: od února 2025 nově pro všechny

Nová zelená úsporám: od února 2025 nově pro všechny

Oblíbený dotační program se po dvou letech dočkal další aktualizace, od února bude otevřený širší skupině žadatelů. Program přináší nové výhody, jako jsou finanční zálohy předem nebo nabídka výhodného úvěru. Co všechno kryje dotace a jaké podmínky musíte splnit? Čtěte dál.

Přejít na detail článku

Mohlo by vás zajímat