Cena plynu za 1 kWh

1,42 Kč/kWh (říjen 2024)

1 422 Kč/MWh (říjen 2024)

uvedená průměrná cena je bez DPH a regulačních poplatků

Jak se pohybuje cena plynu za 1 kWh v roce 2024?

Aktuální průměrná cena plynu za 1 kWh se pohybuje okolo 1,42 Kč/kWh. Konečná cena, kterou jako spotřebitelé zaplatíme, je však ovlivněna řadou faktorů. Mezi ně patří nejen výbět dodavatele a typ sjednaného tarifu, ale také celková spotřeba plynu, délka smlouvy či možné akční nabídky.

Srovnat aktuální ceny
Více informací

Rok 2024 slibuje stabilní ceny na trhu s energiemi

Po letech nejistoty a nevědomí způsobených pandemií covidu-19 a vypuknutím války na Ukrajině se trh s energiemi opět vrací do původního stavu a ceny ustávají. Přesto se částky za kilowatthodinu (kWh) plynu u jednotlivých dodavatelů velmi liší. A co že to kWh vlastně znamená? Jde o jednotku spotřeby plynu. Základní údaje na plynoměru se uvádí v m3, tedy v kubících, ale reálná spotřeba na faktuře je vyčíslena právě v kilowatthodinách, případně v megawatthodinách (MWh).

Proč se plyn účtuje v kilowatthodinách?

Od roku 2001 probíhá vyúčtování dodávek plynu v energetické jednotce kWh, jelikož m3 plynu z různých zdrojů může produkovat odlišné množství energie. Díky hodnotám v kilowatthodinách tedy získáte přesnější údaje pro srovnání různých nabídek dodavatelů. Na faktuře pro objasnění najdete počet kubíků odebraných od dodavatele, objemový koeficient a spalné teplo. Následně pak výsledek, kolik kWh skutečné energie jste spotřebovali čili kolik daný objem plynu zajistil energie.

Příklad:

Průměrná cena plynu je 2,863 Kč/kWh, tudíž pokud hodinu vaříte na plynovém sporáku o příkonu 3 kW, utratíte necelých 9 Kč (2,863 × 3 = 8,589).

Srovnávat se vyplatí!

Srovnejte si aktuální nabídky dodavatelů energií na českém trhu a zjistěte během pár minut, kolik můžete ušetřit.

Srovnat nabídky dodavatelů

Cena plynu za MWh

Ceníkové částky jsou uváděny za m3 a za MWh, nikoliv za kWh, a to kvůli větší přehlednosti. Megawatthodina odpovídá 1000 kWh. Finální částka, kterou za plyn zaplatíte, se skládá z více částí – regulovaných a neregulovaných. Mezi regulované položky patří cena za služby operátora trhu, která je pevně daná pro všechny spotřebitele, a také poplatek za distribuci do konkrétního místa. I proto se mohou ceny plynu lišit podle regionu. Neregulovanou část představuje cena za m3 plynu, kterou si stanovují sami dodavatelé (většinou podle částky, za kterou plyn nakoupili na burze). Ke konečné sumě se přičítá také DPH.



Přečtěte si více

Nová zelená úsporám: od února 2025 nově pro všechny

Nová zelená úsporám: od února 2025 nově pro všechny

Oblíbený dotační program se po dvou letech dočkal další aktualizace, od února bude otevřený širší skupině žadatelů. Program přináší nové výhody, jako jsou finanční zálohy předem nebo nabídka výhodného úvěru. Co všechno kryje dotace a jaké podmínky musíte splnit? Čtěte dál.

Přejít na detail článku
Známe cenové rozhodnutí ERÚ, distribuční poplatky v roce 2025 výrazněji neporostou

Známe cenové rozhodnutí ERÚ, distribuční poplatky v roce 2025 výrazněji neporostou

Jak už dobře víme, konečné sazby elektřiny a plynu neovlivňuje jen silová cena energií na burze, se kterou pracuje dodavatel energií, ale také distribuční poplatky. Platíme je distributorovi, který z nich spravuje přenosovou soustavu a jističe na odběrných místech nebo přispívá k budování obnovitelných zdrojů energie. Regulovanou složku cen každoročně stanovuje Energetický regulační úřad (ERÚ) – a ten právě před pár dny odtajnil sazby na příští rok.

Přejít na detail článku
Jaké změny se chystají v příštím roce? První vlaštovka o regulovaných poplatcích z ERÚ

Jaké změny se chystají v příštím roce? První vlaštovka o regulovaných poplatcích z ERÚ

S dodávkou elektřiny a plynu až k vám domů se pojí poplatky regulované státem. Dohled nad energetickým průmyslem v ČR plní Energetický regulační úřad (ERÚ), jehož hlavní úlohou je právě regulace cen. Ten před pár dny zveřejnil první verzi cenového návrhu, který upravuje regulovanou složku ceny energií na příští rok. Jaké změny nás čekají v roce 2025?

Přejít na detail článku

Mohlo by vás zajímat