uvedená průměrná cena je z veřejně dostupných ceníků, bez DPH a regulačních poplatků (sazba D02d)
Aktuální průměrná cena za 1 kWh elektřiny se pohybuje okolo 3,37 Kč. Konečná cena, kterou jako spotřebitelé zaplatíme, je však ovlivněna řadou faktorů. Mezi ně patří nejen výbět dodavatele a typ sjednaného tarifu, ale také celková spotřeba elektřiny, délka smlouvy či možné akční nabídky.
Po letech nejistoty a nevědomí způsobených pandemií covidu-19 a vypuknutím války na Ukrajině se trh s energiemi opět vrací do původního stavu a ceny elektřiny klesají. Přesto se částky za 1 kWh elektřiny u jednotlivých dodavatelů velmi liší. Zatímco firma Quantum nabízí 1 kWh elektřiny za 3,02 Kč, u AZ Energies zaplatíte až 20,63 Kč/kWh. A proto je dobré mít situaci na trhu neustále pod kontrolou a hlídat si konkurenční nabídky, které mohou být výhodnější než podmínky, za kterých odebíráte energii od svého stávajícího dodavatele. Využijte našeho hlídacího vlka, který to udělá za vás.
Celková cena, kterou za odběr elektrické energie zaplatíte, se skládá z více položek. Cenu za kWh sice znáte, ale částka se samozřejmě mění podle konkrétní spotřeby energie. Dále je součástí finální položky na faktuře distribuční poplatek za dodání elektřiny, který je pro daný rok stanoven Energetickým regulačním úřadem, a také daň z elektřiny. Konečnou cenu tvoří navíc ještě poplatek za jistič a administrativní poplatek dodavateli. Přesnou cenu zjistíte pomocí naší kalkulačky.
Srovnejte si aktuální nabídky dodavatelů energií na českém trhu a zjistěte během pár minut, kolik můžete ušetřit.
Průměrná cena elektřiny za 1 kWh je vypočítána na základě aktuálních veřejných ceníků dodavatelů a distribučních sazeb. Standardně se jako jednotka uvádí právě kWh, která je tisícinásobkem watthodiny (Wh), základní jednotky elektrické energie: 1 kWh = 1000 Wh.
Informace o snížení cen energií se na nás valí ze všech stran a špatné zprávy nepřinesl ani ERÚ, který každoročně rozhoduje o výši distribučních poplatků. Ty v případě elektřiny vzrostou průměrně jen o 1,4 %. Pořád tu ale budeme mít domácnosti, které zaplatí víc, než musí. Čím to je a jak si zajistit lepší ceny?
Jak už dobře víme, konečné sazby elektřiny a plynu neovlivňuje jen silová cena energií na burze, se kterou pracuje dodavatel energií, ale také distribuční poplatky. Platíme je distributorovi, který z nich spravuje přenosovou soustavu a jističe na odběrných místech nebo přispívá k budování obnovitelných zdrojů energie. Regulovanou složku cen každoročně stanovuje Energetický regulační úřad (ERÚ) – a ten právě před pár dny odtajnil sazby na příští rok.
S dodávkou elektřiny a plynu až k vám domů se pojí poplatky regulované státem. Dohled nad energetickým průmyslem v ČR plní Energetický regulační úřad (ERÚ), jehož hlavní úlohou je právě regulace cen. Ten před pár dny zveřejnil první verzi cenového návrhu, který upravuje regulovanou složku ceny energií na příští rok. Jaké změny nás čekají v roce 2025?
Co je fixní cena elektřiny?
Jak zjistit aktuální cenu elektřiny?
V čem spočívá zvýhodnění pro seniory?
Co jsou to akumulační kamna?
Dodavatel poslední instance
Z čeho se skládá cena elektřiny?
Jaký je rozdíl mezi dodavatelem a distributorem energií?
Distributor energie se stará o rozvodnou soustavu pro elektřinu a plyn. Dodavatel pouze o obchod.
Co je to spotový ceník?
Jde o ceník, jehož ceny jsou přímo navázané na burzu. Dodavatel elektřiny si pouze přiráží určitý poplatek.
Co je velkoobchodní cena elektřiny?
Co je to neveřejná nabídka?
Co je neregulovaná složka ceny za elektřinu?
Jak často se mění cena elektřiny?
Jaké jsou výhody a nevýhody malé vodní elektrárny?
Co je regulovaná složka ceny za elektřinu?
HDO spínač
Zařízení, které umí sepnout připojení spotřebiče a díky tomu ušetřit na energiích.