Redakce Kalkulátor.cz | 6. 2. 2025

Prasklina čelního skla: Kdy zvolit scelení a kdy výměnu?

V těchto měsících jsou praskliny na čelním skle častější, než ve zbytku roku. Ze silnic totiž odlétá štěrk, zbylý po zimním sypání vozovky. Jak postupovat, když vám praskne čelní sklo? Kdy je potřeba sklo vyměnit? A co na to pojišťovna?

Nejčastěji sklo praskne vlivem odlétnutého kamínku od vozovky či jiného auta. V létě není neobvyklé živelní poškození, typicky způsobené pádem větví při bouřce. Občas sklo praskne bez zjevné příčiny, což může být způsobeno výrobní vadou. Držme se ale nejčastější příčiny, tedy odražení kamínku od jiného vozidla. Často se věci semelou tak rychle, že ani nestihnete zaregistrovat, od kterého auta se kamínek odrazil. Proto už pár let pojišťovny vyžadují zřejmý důkaz (např. kamerový záznam), který by ukázal na konkrétního řidiče. Pokud takový důkaz nemáte, nezbývá než škodu uhradit ze svého připojištění, havarijního pojištění, či z vlastní kapsy.

Neotálejte s opravou

V tomto případě se čekat nevyplácí. Prasklina se vlivem počasí, výkyvem teplot i rychlosti jízdy zvětšuje. Nejen, že jde o vaši bezpečnost, ale dle zákona může být vozidlo technicky nezpůsobilé k jízdě, a to v případě, je-li prasklina větší než 2cm a leží v zorném poli řidiče. Potom jízdou riskujete pokutu 500 Kč až 3 500 Kč na místě, 4 000 Kč až 10 000 Kč ve správním řízení a navrch ještě 6 trestných bodů. Čím déle budete profesionální opravu odkládat, tím spíš se prasklina rozjede a oprava se zbytečně prodraží.

Je-li prasklinka mimo zorné pole, můžete ji provizorně opravit svépomocí, než se dostanete do rukou autoservisu. Použijte sadu na opravu autoskla. Ta zacelí prasklinu pomocí transparentní pryskyřice, která funguje jako lepidlo. Za 20 minut máte hotovo. Nemáte-li opravnou sadu po ruce, použijte jako dočasné řešení průhlednou lepicí pásku. Zalepení čelného skla zabrání zanešení praskliny vodou a prachem.

Chcete si pro jistotu sjednat pojištění čelního skla?

Ať se rozhodnete pro připojištění k povinnému ručení, nebo rovnou havarijní pojištění, najdeme vám tu nejvýhodnější variantu.

Někdy stačí scelení čelního skla

Je-li prasklina menší než 2,5cm a nachází-li se mimo zorné pole řidiče, můžete opravu nechat řešit scelením. To v porovnání s výměnou čelního skla vychází mnohem levněji a také rychleji. Z praskliny nejprve odborník odsaje vzduch a poté ji vyplní látkou s podobnými vlastnostmi, jako má sklo. Proto je místo opravy viditelné jen při důkladném zkoumání. Scelení uznávají nejen pojišťovny, ale také STK. Pokud to tedy charakter škody umožňuje, doporučujeme autosklo nechat scelit. Pokud máte platné pojištění, toto rozhodnutí za vás udělá pojišťovna.

Kdy je nutná výměna?

Scelením je možné opravit pouze čelní, případně střešní okno. Zadní a boční skla se při nárazu rozpadnou na tisíce malých střepů, takže tam je výměna jediným řešením. Kromě velikosti praskliny a jejího umístění vůči zornému poli řidiče záleží, jak daleko se nachází od kraje. Pokud je prasklina umístěna do 6 cm od kraje, je nutná výměna.

Prevence: pojištění a folie

Jak jsme již nastínili v prvním odstavci, pojišťovna vám zřídkakdy vyplatí škodu z povinného ručení řidiče, od jehož vozu kamínek odlétl. Proto doporučujeme sjednání připojištění k povinnému ručení v případě, že si neplatíte havarijní pojištění. Prasklé čelní sklo je totiž jednou z nejběžnějších škod, které pojišťovny vyplácí. Pojišťovny nabízí různé varianty produktů:

některé pojišťovny nabízí jen krytí čelního skla, jiné i střešní či výhledová
různě vysoké pojistné limity jsou vhodné pro různě drahé vozy
pojišťovny mají různé podmínky spoluúčasti

Někteří řidiči si za zvýšenou bezpečnost rádi připlatí koupí ochranné folie na autoskla. Ve specializovaných prodejnách seženete různé druhy - bezpečnostní proti zlodějům, zatmavenou proti teplu, na boční i čelní skla. Sehnat můžete i takové folie, které absorbují nárazy a otřesy, což snižuje pravděpodobnost vzniku prasklin.

NačítámNačítám