uvedená průměrná cena je bez DPH a regulačních poplatků
Aktuální průměrná cena plynu za 1 m3 se pohybuje okolo 14,454 Kč/m3. Konečná cena, kterou jako spotřebitelé zaplatíme, je však ovlivněna řadou faktorů. Mezi ně patří nejen výbět dodavatele a typ sjednaného tarifu, ale také celková spotřeba plynu, délka smlouvy či možné akční nabídky.
Po letech nejistoty a nevědomí způsobených pandemií covidu-19 a vypuknutím války na Ukrajině se trh s energiemi opět vrací do původního stavu a ceny klesají. Přesto se částky za kubík plynu u jednotlivých dodavatelů velmi liší. Zatímco firma EP Energy Trading nabízí 1 m3 plynu za 10,25 Kč, u jiných dodavatelů můžete zaplatit i více než 76 Kč/m3. A proto je dobré mít situaci na trhu neustále pod kontrolou a hlídat si konkurenční nabídky, které mohou být výhodnější než podmínky, za kterých odebíráte plyn od svého stávajícího dodavatele. Využijte našeho hlídacího vlka, který to udělá za vás.
Finální částka, kterou zaplatíte, se skládá z více částí – regulovaných a neregulovaných. Mezi regulované položky patří cena za služby operátora trhu, která je pevně daná pro všechny spotřebitele, a také poplatek za distribuci do konkrétního místa. I proto se mohou ceny plynu lišit podle regionu. Neregulovanou částí je cena za m3 plynu, kterou si stanovují sami dodavatelé (většinou podle částky, za kterou plyn nakoupili na burze). Ke konečné sumě se přičte ještě DPH.
Srovnejte si aktuální nabídky dodavatelů energií na českém trhu a zjistěte během pár minut, kolik můžete ušetřit.
Průměrná cena plynu za 1 m3 je vypočítána na základě aktuálních veřejných ceníků dodavatelů a distribučních sazeb. Standardně se množství plynu měří na metry krychlové (m3) neboli kubické (lidově kubíky) a spotřeba se uvádí v kWh.
Vystačí nám zásoby plynu na celou topnou sezónu? Tuto otázka si pokládá řada těch, kteří se v aktuální nepřehledné situaci alespoň trochu vyznají. Po zastavení dodávek ruského plynu přes Ukrajinu se totiž přestaly doplňovat zásobníky. A zásoby se ztenčují. Není třeba panikařit, přesto je dobré vědět, jak to se skladovými zásobami vypadá a co by odběratelé měli dělat.
Pokud vlastníte byt a jste členem společenství vlastníků jednotek (SVJ), pak se vás kromě plateb za energie spotřebované ve vašem bytě týkají také související náklady za společné prostory. Co přesně to znamená a jak lze tyto platby efektivně snížit?
Každý odběratel elektřiny je zařazen do určité distribuční sazby, a to na základě toho, jaké spotřebiče využívá a jak často elektřinu odebírá. V jakých případech je možné distribuční sazbu změnit? A jak to provést?
Co je to revizní zpráva?
Jak spočítat cenu plynu za m3?
Kdy musím dát výpověď dodavateli energií?
Jaký je rozdíl mezi dodavatelem a distributorem energií?
Distributor energie se stará o rozvodnou soustavu pro elektřinu a plyn. Dodavatel pouze o obchod.
Jaká je cena LPG do zásobníku?
Historicky se cena čistého propanu pohybovala dlouhodobě kolem 2 Kč/kWh vč. DPH. Letos vzrostla na 2,6 Kč/kWh vč. DPH.
Jaký má objem zásobník LPG?
Plný zásobník na 4 850 litrů obsahuje 2,1 tuny propanu, což odpovídá 27 megawatthodinám energie
Odkud pochází LPG?
Velkou část LPG spotřebovávaného v Česku produkuje rafinerie v Kralupech nad Vltavou, kam neproudí ropa z Ruska, nýbrž z italského přístavu Terst
Z čeho se skládá cena plynu?
Jak dlouho bude přechod k jinému dodavateli energií trvat?
Počítejte, že přechod k jinému dodavateli zabere řádově měsíce. Nejprve je třeba vypovědět smlouvu stávajícímu dodavateli, a to dostatečně včas. Také záleží na typu smlouvy, kterou s ním máte uzavřenou.
Když chci změnit dodavatele plynu, nebudou mi muset doma bourat nějaké potrubí?
Při změně dodavatele plynu není třeba dělat žádné stavební zásahy. Jedná se vlastně jen o administrativní změnu, plyn i potrubí bude stále stejné. Jedinou změnu, kterou pocítíte, bude v ceně, dále budete platit zálohy a faktury na jiný účet.
Jaké informace potřebuji ke změně dodavatele?
Potřebujete znát, jaký typ smlouvy máte, jestli je na dobu určitou, nebo neurčitou a kdy vám tato smlouva končí. Další důležitý údaj je distribuční sazba a výše roční spotřeby.
Co je to dekarbonizace?