Jak správně vyplnit záznam o dopravní nehodě

Záznam o dopravní nehodě je povinné vyplnit vždy, když:

Nikdo nebyl zraněn nebo usmrcen.
Dojde k materiální škodě na vozidlech nebo majetku do 200 000 Kč.
Nedojde ke škodám na majetku třetích osob (zaparkované auto, svodidla, dopravní značení, lavička atd.).
Došlo ke střetu dvou vozidel a obě strany se shodnou na průběhu nehody.

Ve srovnání najdete 40 nabídek od 9 pojišťoven

AllianzČSOB PojišťovnadirectGenerali Česká pojišťovnaČeská podnikatelská pojišťovna

+ 4 dalších



Ve srovnání najdete 40 nabídek od 9 pojišťoven

AllianzČSOB PojišťovnadirectGenerali Česká pojišťovnaČeská podnikatelská pojišťovna

+ 4 dalších

Záznam o dopravní nehodě je povinné vyplnit vždy, když:

Nikdo nebyl zraněn nebo usmrcen.
Dojde k materiální škodě na vozidlech nebo majetku do 200 000 Kč.
Nedojde ke škodám na majetku třetích osob (zaparkované auto, svodidla, dopravní značení, lavička atd.).
Došlo ke střetu dvou vozidel a obě strany se shodnou na průběhu nehody.

Protokol o dopravní nehodě

Dopravní nehoda je nepříjemnou situací, kterou by si přál zažít málokdo. Přesto je důležité být na podobné situace připraven a vědět, jak vyplnit záznam o dopravní nehodě. Protokol nebo záznam o dopravní nehodě slouží k přesnému popisu situace a bude pro vás klíčovým dokumentem při jednání s pojišťovnou nebo policií.

Naopak při vážnějších nehodách, při nichž dojde ke zranění osob či poškození infrastruktury, nebo panují-li nejasnosti o vině, je nutné přivolat policii, která vyhotoví vlastní protokol o nehodě v silničním provozu a situaci vyřeší.

Každý řidič musí mít sjednáno povinné ručení

Protokol o nehodě vyplňujete jen v případě, že má viník sjednáno povinné ručení. Pokud tomu tak není, jde o trestný čin a je nutné k nehodě zavolat policii.

Sjednejte si povinné ručení za výhodnou cenu

Kde sehnat formulář záznamu o dopravní nehodě?

Formulář o dopravní nehodě by měl být součástí dokumentace vašeho vozidla, proto si před nastartováním raději zkontrolujte, že ho máte s sebou. Obvykle jej poskytuje pojišťovna při sjednání povinného ručení, případně je ke stažení online. Vždy si stáhněte oficiální evropský záznam o dopravní nehodě. Vytiskněte si vždy více kopií, jen u jedné nehody totiž potřebujete tři vyhotovení.

Jak vyplnit záznam o dopravní nehodě?

Vypsání protokolu o nehodě není nijak složité. Pokud si ale nejste jisti, nebojte se požádat druhého řidiče o pomoc nebo si zavolat na pojišťovnu. Většina pojišťoven nabízí asistenční linku, na které vám poradí, jak krok po kroku vyplnit protokol o nehodě.

1. Zajistěte bezpečnost na místě nehody.

Předtím než začnete vyplňovat formulář, myslete na bezpečnost svou i ostatních účastníků provozu.

Zastavte vozidlo na bezpečném místě.
Použijte výstražný trojúhelník a oblékněte reflexní vestu.
Pokud je někdo zraněn, zavolejte záchrannou službu a policii.

2. Připravte si formulář záznamu o dopravní nehodě.

Formulář obsahuje jasně strukturované sekce. Postupujte krok po kroku a při vyplňování buďte pečliví, abyste předešli pozdějším nedorozuměním. Co budete vyplňovat?

Informace o účastnících nehody: Uveďte údaje o sobě i druhém řidiči (jméno, adresa, kontakty).
Popis vozidel: Napište značku, model, registrační značku a číslo pojistné smlouvy obou vozidel.
Průběh nehody: Jednoduše popište, jak k nehodě došlo. Připojte také schéma situace.
Škody na vozidlech: Uveďte, co bylo na vozidlech poškozeno (např. nárazník, dveře).
Číslo pojistné smlouvy: To najdete ve své zelené kartě.
Podpisy obou stran: Formulář musejí podepsat oba řidiči, aby vyjádřili svůj souhlas s vypsanými škodami, průběhem nehody atd.

Nejprve je tedy nutné obejít oba vozy, určit rozsah škod a shodnout se na viníkovi nehody. To je pro další postup naprosto zásadní, pokud se totiž s druhým řidičem na viníkovi neshodnete, je nutné k nehodě přivolat policii. Poté už společně vyplníte formulář záznamu o dopravní nehodě. Pamatujte, že záznam ve stejném znění musí mít každý řidič. Využijte propisovací papír nebo záznam vyplňte dvakrát.

Pojištění auta i s asistencí

Porovnáme pro vás ceny pojištění auta včetně limitů plnění a doplňkových služeb. Vy už si jen vyberete na míru takové, které vám bude vyhovovat.

Přejít na porovnání

Praktické tipy pro vyplňování záznamu o dopravní nehodě

Foťte a dokumentujte. Pořiďte fotografie z místa nehody, zachyťte poškození vozidel i situaci na silnici. Tyto důkazy mohou být cenné při řešení sporu.
Nespěchejte. Formulář o nehodě vyplňte pečlivě. Pokud uděláte chybu, záznam nemusí být platný.
Nepodepisujte nic, s čím nesouhlasíte. Pokud máte pochybnosti o vině nebo popisu nehody, formulář nepodepisujte. V takovém případě je lepší zavolat policii.

Co dělat po vyplnění formuláře o dopravní nehodě?

Po vyplnění je nutné záznam o dopravní nehodě předat své pojišťovně (platí pro viníka i poškozeného), a to obvykle do 5 pracovních dnů. Pojišťovna vás poté bude informovat o dalším průběhu řešení pojistné události. Pro jistotu si uchovejte kopii formuláře i všechny další dokumenty a fotografie související s nehodou.

Přečtěte si více

Nejčastější chyby při sjednání pojištění

Nejčastější chyby při sjednání pojištění

Sjednání pojištění se na první pohled může zdát jako jednoduchý proces, ale i drobné chyby mohou mít fatální dopady. Nesprávně uvedené údaje, podcenění pojistné částky, špatný výběr rizikové skupiny pojištění, nedostatečná aktualizace smluv nebo nedůkladná znalost smlouvy mohou vést k tomu, že v případě škodní události nedostanete dostatečné plnění. Pojďme se podívat na nejčastější chyby, kterých se můžete vyvarovat při sjednání pojištění.

Přejít na detail článku
Nová pravidla při dopravní nehodě: Co řidiče čeká od dubna 2025

Nová pravidla při dopravní nehodě: Co řidiče čeká od dubna 2025

Dopravní nehoda není nikdy příjemná záležitost. I když se jedná jen o menší ťukanec, člověk je často ve stresu a není si jistý, co přesně dělat. A právě proto se od 1. dubna 2025 změnila pravidla, jak by měli řidiči při nehodě postupovat. Nový systém přináší více přehlednosti, méně zbytečného volání policie a slibuje i rychlejší vyřízení pojistných událostí. Co konkrétně se mění a jak se připravit, abyste nepřekročili zákon nebo nepřišli o peníze z pojištění?

Přejít na detail článku
Stěhujete se do nájmu? Sjednejte si pojištění majetku

Stěhujete se do nájmu? Sjednejte si pojištění majetku

Stěhování do nového bytu bývá stresující. Nejen samotný transport a vybalování, ale také byrokratické náležitosti. Kromě podpisu smlouvy a přepisu energií vás čeká sjednání pojištění majetku. Přestože byt nevlastníte, jste zodpovědní za škody způsobené ostatním, které třeba při vytopení sousedů šplhají do vysokých částek. V dnešním článku vám poradíme, jak se správně pojistit.

Přejít na detail článku

Mohlo by vás zajímat

Často se ptáte