Redakce Kalkulátor.cz | 8. 4. 2025
Vandalismus na autě nebo domě: Vyplatí se pojištění?
Posprejovaná fasáda domu, zničený plot, poškrábaný lak na autě nebo třeba rozbité sklo. I tak může vypadat vandalismus, tedy úmyslné poškození cizí věci. Kdy proti němu pomůže pojištění? Vandalové si někdy vybírají, jindy ničí, co jim přijde pod ruku. Ať už jde o osobní pomstu, nebo „jen“ partu kamarádů posilněných alkoholem, do mušky se může dostat dům, auto i jakýkoli další majetek. Proto se vyplatí pojistit všechno, co pojistit jde.
Pojištění auta
Auta zaparkovaná přes noc na sídlištích se stávají jedním z nejčastějších cílů vandalů, k poškození ale může dojít i ve sdílených garážích nebo na parkovištích před obchodními domy. Majitelé se pak setkávají s celou řadou incidentů od ulomených stěračů přes poškrábaný lak nebo rozbitá skla až po propíchnuté pneumatiky. Škody pak mohou především u novějších vozů šplhat do řádů desítek tisíc korun. Ochránit vás může jedině pečlivé zabezpečení vozu, nejlépe ve vlastní, uzamykatelné garáži. Ovšem ne každý takovou možnost má. Navíc k vandalismu může dojít třeba i mimo bydliště, takže ani garáž není stoprocentní ochranou. Potom už pomůže jen dobré pojištění. Vandalismus obvykle bývá součástí havarijního pojištění, případně si můžete sjednat připojištění k povinnému ručení.
Hledáte výhodné pojištění domu nebo auta?
Porovnáme pro vás dostupné nabídky a pomůžeme nastavit pojištění na míru.
Pojištění majetku
Proti řádění vandala pak můžete pojistit také svůj dům, byt nebo i vybavení domácnosti. Ani tady pojištění nepodceňujte, protože incidenty jako zničené oplocení, rozbitá okna nebo posprejovaná fasáda nejsou ničím ojedinělým. Pokud jde o vybavení domácnosti, tam může vandalismus souviset s vloupáním, kdy kromě odcizení některých věcí dojde právě i k zničení některých dalších. Nejdůležitější je tak především správné zabezpečení nemovitosti, nejlépe i s využitím kamerových systémů, alarmů a dalších chytrých zařízení. I tady ovšem platí, že ani nejlepší ochrana nemusí vandalismu stoprocentně zabránit. Na možná rizika je proto dobré myslet právě i v případě pojištění nemovitosti a domácnosti.
Dejte si pozor na obsah pojištění
Jak už to u pojištění bývá, i tady je třeba hlídat si všechny náležitosti. Každá pojišťovna může mít trochu jinak nastavené podmínky, definice vandalství, výjimky nebo pojistné limity. Na vandalství se často vztahují takzvané sublimity. To znamená, že se u nich nepracuje s celkovou pojistnou částkou, ale právě jen s limitem, který si nastavujete při sjednání pojištění.
Některá pojištění se pak vztahují pouze na případy vandalství, u kterých se nepodaří vypátrat pachatele, jinde se pojištění nemusí vztahovat na opakující se události. Takže když ke stejnému vandalství dojde dvakrát za sebou, pojišťovna uhradí škodu pouze poprvé, dalšími případy už se zabývat nebude. A takové sprejerství kryjí automaticky jen některé pojistky, u jiných už je třeba sjednat speciální připojištění.
V neposlední řadě vždy koukejte na spoluúčast. Ta se nejčastěji pohybuje kolem 5 až 10 %, má ale také stanovenou minimální částku, například 5.000–10.000 Kč. Ta je důležitá především tehdy, když se jedná o menší škody. Je třeba posoudit, jestli se vám hlášení pojistné události vůbec vyplatí, tedy jestli spoluúčast nebude vyšší než případná oprava.
Náhrada škody za poškozené věci
Pokud došlo k poničení jakéhokoli majetku, na nic nečekejte ani nesahejte a volejte policii. Třeba už mají s podobným řáděním vandala v okolí zkušenost a i vaše hlášení napomůže k jeho dopadení. Ve většině případů sice vandal zůstane v anonymitě, policie vám ovšem alespoň vystaví zprávu, kterou budete potřebovat pro pojišťovnu. Některým pojišťovnám sice může stačit i pečlivá dokumentace místa, ale policejní zprávou nic nezkazíte. I tak si vždy místo dobře nafoťte a zaznamenejte všechny škody. Následně kontaktujte asistenční službu své pojišťovny a domluvte se na dalším postupu.