Koupě vozidla ze zahraničí bývá běžnou praxí. Za hranicemi totiž mnohdy narazíte na levnější vozy, jiné modely a obecně se vám rozšíří výběr. Po samotném dovozu vás však čeká důležitý krok: registrace vozidla ze zahraničí. Tento proces bývá administrativně náročnější, ale rozhodně nejde o nic, co byste nezvládli. Poradíme vám, jak na to.
Koupě vozidla ze zahraničí bývá běžnou praxí. Za hranicemi totiž mnohdy narazíte na levnější vozy, jiné modely a obecně se vám rozšíří výběr. Po samotném dovozu vás však čeká důležitý krok: registrace vozidla ze zahraničí. Tento proces bývá administrativně náročnější, ale rozhodně nejde o nic, co byste nezvládli. Poradíme vám, jak na to.
Registrace vozidla dovezeného ze zahraničí je nutný krok, abyste mohli vozidlo legálně používat na českých silnicích. Proces zahrnuje několik fází, jako jsou kontrola technického stavu, administrativa na úřadech a zaplacení poplatků.
První důležité kroky se ale odehrávají v zahraničí. Nejprve podepíšete kupní smlouvu, která bude samozřejmě v cizím jazyce. Je důležité, abyste smlouvě opravdu dobře rozuměli, pokud tomu tak není, požádejte o právní pomoc. Dále se ujistěte, že původní majitel auto ve svém místě bydliště odhlásil – ideálně si vyžádejte potvrzení z úřadu. K autu musíte dostat také malý a velký technický průkaz.
Dalším krokem je převezení vozidla do České republiky. Auto můžete naložit na vlek a bez nutnosti povolení či registračních značek jej dovézt do své domoviny. Pokud nemáte vlek a rozhodnete se do nového auta rovnou zasednout za volant, budete potřebovat dočasné nebo převozní značky z dané země. Pokud využijete přepravní službu, s transportem nebudete mít žádné další starosti.
Jak dlouho přihlášení auta z ciziny trvá?
Samotné přihlášení vozidla trvá obvykle několik dní. Záleží však, jak rychle zvládnete vyřídit technickou a emisní kontrolu. Občas se stane, že si na technickou budete muset chvilku počkat. Pro urychlení si na stanici technické kontroly rezervujte konkrétní termín, ať máte jistotu, že se dostanete na řadu.
Díky naší kalkulačce najdete povinné ručení za výhodnou cenu. Zmapujeme pro vás celý trh a doporučíme takové pojištění, které bude nejlépe vyhovovat vašim potřebám.
Cena za přepis auta ze zahraničí se odvíjí od typu vozidla, záleží tedy, zda je nové, či ojeté, i od země původu (jiné poplatky jsou u aut dovezených z Evropy a jiné u aut z ostatních zemí). Určující je také stáří auta, protože čím starší vozidlo, tím vyšší jsou emisní poplatky.
Příklad nákladů
Celkové poplatky za dovoz auta ze zahraničí se tedy obvykle pohybují mezi 5 000 a 15 000 Kč.
Kromě výše zmíněných povinných dokumentů doporučujeme zkontrolovat i další náležitosti. Před samotnou koupí vozu ze zahraničí si podle VIN kódu zkontrolujte jeho jízdní a servisní historii, stav tachometru a další informace. Před registrací nezapomeňte také na povinné ručení, bez kterého auto nepřihlásíte. U vozidel ze zemí mimo EU si pro jistotu zkontrolujte povolení o provozu a případné modifikace provedené na autě, které by mohla Evropská unie zakazovat.
Zanesený komín bývá častým důvodem požárů nebo otrav, takže pokud je komín nebo kouřovod součástí vašeho domácího topného systému, pravidelnou péči o něj nikdy nepodceňujte. V opačném případě vám kromě velkého nebezpečí hrozí i pokuta nebo zamítnutí pojistného plnění.
Povinné ručení obvykle kryje pouze škody způsobené na cizím majetku, vlastní vůz chrání spíš havarijní pojištění. Existuje ovšem několik výjimek, které lze řešit připojištěním k povinnému ručení. Jednou z nich je právě ochrana čelního skla. Jak to funguje a co všechno připojištění kryje?
Na kvalitu silnic v Česku už vzniklo nespočet vtipů. Nutno podotknout, že situace se postupně zlepšuje, nějaký ten výmol se ale vždycky najde. Zvlášť po zimě. Najet do něj v plné rychlosti pak není zrovna nejpříjemnější. A ani nejbezpečnější. Co když si auto poškodíte?
Co kryje a nekryje povinné ručení?
Co znamenají limity u povinného ručení?
Jak zrušit povinné ručení?
Povinné ručení nemůžete zrušit kdykoliv, ale pouze za určitých okolností.
Z čeho se skládá cena povinného ručení?
Je povinné vozit v autě záznam o nehodě?
V současné době neexistuje žádný závazně platný právní předpis, který by nařizoval povinnost vozit předlohu záznamu o dopravní nehodě ve vozidle a forma této předlohy rovněž v současné době není stanovena právním předpisem. Přesto lze doporučit tzv. Evropský záznam o dopravní nehodě, který současně doporučujeme všem řidičům vozit v autě s sebou.
Co když mě nabourá nepojištěné auto?
Jaký je rozdíl mezi povinným ručením a havarijním pojištěním?
Jak změnit povinné ručení?
Povinné ručení lze změnit podle určitých pravidel.
Co kryje a nekryje havarijní pojištění?
Jak změnit pojišťovnu?
Pojišťovnu můžete změnit na konci pojistného období.
Co určuje cenu povinného ručení?
Co když nemám povinné ručení?
Jak vypovědět povinné ručení?