Technické průkazy jsou klíčovým dokumentem pro každého vlastníka vozidla. Obsahují veškeré informace, které dokazují legální registraci vozidla, a poskytují údaje důležité jak pro úřady, tak pro řidiče samotné.
Technické průkazy jsou klíčovým dokumentem pro každého vlastníka vozidla. Obsahují veškeré informace, které dokazují legální registraci vozidla, a poskytují údaje důležité jak pro úřady, tak pro řidiče samotné.
Každé motorové vozidlo registrované v České republice má dva základní technické dokumenty: malý a velký technický průkaz. Tyto průkazy jsou oficiální doklady, které musíte vlastnit, pokud chcete své vozidlo legálně provozovat na silnicích.
Novela zákona z ledna 2024 ruší u nových aut vydávání papírového velkého technického průkazu. Ten budete mít nově k dispozici pouze v elektronické podobě a nahlédnout do něj můžete online, stejně tak na úřadě si informace z něj dohledají úředníci sami. Pokud doma máte starý fyzický velký techničák, nic se pro vás nemění.
Jak postupovat, když potřebujete údaje z velkého technického průkazu?
Pokud jste majitelem nového vozidla bez papírového velkého technického průkazu a potřebujete se dostat k některým údajům, můžete o přístup požádat registr vozidel nebo si potřebné informace stáhnout z Portálu dopravy či Portálu občana. K dispozici je také praktická aplikace eTechničák.
I malý technický průkaz má novou podobu. Nově se vydává jeho rozšířená verze, která vlastně slučuje nejdůležitější informace z předchozího velkého a malého technického průkazu do jednoho. Od ledna 2024 se tedy vydává jen jeden technických průkaz, tzv. osvědčení o registraci vozidla (ORV).
Díky naší online kalkulačce pojištění auta můžete během chvíle zjistit, které je pro vás to nejvýhodnější a vyhovuje vašim potřebám.
Další novinka se týká povinnosti předkládat při dopravní kontrole malý technický průkaz a řidičský průkaz. Nově vám za volantem stačí jen občanka (i ta elektronická z portálu eDoklady), platnost řidičáku a ostatní náležitosti si policie nebo jiná dopravní kontrola dohledají online.
Toto pravidlo ale platí pouze na území České republiky. Pokud vyrážíte do zahraničí, vždy s sebou mějte řidičský průkaz i malý techničák.
Možná si říkáte, k čemu tedy ten malý technický průkaz vůbec máte. Potřebujete jej stále při technické kontrole a přepisu vozidla.
Malý technický průkaz (ORV) po lednu 2024
Malý technický průkaz, tedy osvědčení o registraci vozidla, nově obsahuje všechny důležité informace o vozu a majiteli, stejně jako detailní výčet parametrů vozu. Co v něm tedy najdete?
Na přední straně:
Na zadní straně:
V původním malém techničáku byla uvedena také platnost technické kontroly. Tu ale po novele zákona v nových průkazech nenajdete – informace jsou k dohledání pouze online. Pokud máte ještě starý malý technický průkaz, na STK vám do něj datum kontroly nezapíšou, ale zaznamenají ho jen do online databáze.
Velký technický průkaz je tedy od ledna 2024 pouze v elektronické podobě a najdete v něm právě záznamy z technických kontrol včetně aktuální platnosti, informace o předchozích majitelích vozidla, údaje o provedených modifikacích a také povolené rozměry kol a pneumatik.
Ztráta technického průkazu může být stresující, ale situace se dá vyřešit. Zde je postup pro oba případy:
Ztráta malého technického průkazu
Ztráta velkého technického průkazu
Jako majitel vozidla máte povinnost mít úřední doklady spojené s vlastněným automobilem v aktuální podobě. Při změnách, jako je změna provozovatele vozidla, adresy trvalého pobytu, jména nebo jiné důležité okolnosti, byste měli nejpozději do 10 pracovních dnů informovat registr silničních vozidel.
Změny nahlaste na obecním úřadě s rozšířenou působností – potřebovat budete občanský průkaz a technické průkazy (nově jen osvědčení o registraci vozidla). Pokud máte ještě staré techničáky, změny se nebudou zapisovat do nich, ale bude vám vydáno nové osvědčení o registraci vozidla. Za každou změnu v technických průkazech zaplatíte 50 Kč a nové doklady vám budou vyhotoveny nejpozději do 30 dnů.
Z čeho se skládá cena povinného ručení?
Co kryje a nekryje povinné ručení?
Jaký je rozdíl mezi povinným ručením a havarijním pojištěním?
Co kryje a nekryje havarijní pojištění?
Co když nemám povinné ručení?
Jak změnit povinné ručení?
Povinné ručení lze změnit podle určitých pravidel.
Je povinné vozit v autě záznam o nehodě?
V současné době neexistuje žádný závazně platný právní předpis, který by nařizoval povinnost vozit předlohu záznamu o dopravní nehodě ve vozidle a forma této předlohy rovněž v současné době není stanovena právním předpisem. Přesto lze doporučit tzv. Evropský záznam o dopravní nehodě, který současně doporučujeme všem řidičům vozit v autě s sebou.
Jak změnit pojišťovnu?
Pojišťovnu můžete změnit na konci pojistného období.
Jak vypovědět povinné ručení?
Co znamenají limity u povinného ručení?
Co když mě nabourá nepojištěné auto?
Jak zrušit povinné ručení?
Povinné ručení nemůžete zrušit kdykoliv, ale pouze za určitých okolností.
Co určuje cenu povinného ručení?