Jak si navrhnout funkční transformátor? Jak spočítat počet závitů? Návrh transformátoru včetně kalkulace.
Transformátor je elektrické zařízení, které slouží pro přenos energie z jednoho obvodu do druhého.
K přeměně napětí v obvodech dochází podle Faradayova zákonu o elektromagnetické indukci. Zákon říká, že napětí indukované ve smyčce je přímo úměrné změně magnetického toku. Pro vynález transformátoru byl klíčový objev Dána Hanse Christiana Ørsteda. Fyzik Ørsted zjistil, že proud plynoucí přes vinutí vytváří magnetické pole. Okolo roku 1815 Ørsted jako první demonstroval, že elektřina a magnetismus jsou vzájemně propojeny.
Pro návrh transformátoru potřebujeme znát tři veličiny, zbytek dopočítáme. Základ tvoří napětí primáru, napětí sekundáru a proud sekundáru. Nejdříve si ujasníme, na co budeme transformátor potřebovat.
P = U*I | v našem případě tedy: 12*2 = 24W
Protože transformátory nemají 100% účinnost, měli bychom k výkonu připočítat cca 15% výkonu navíc.
I = P / U | v našem případě tedy: 27,6 / 230 = 0,12A
Tento údaj se nám bude hodit při dimenzování vodiče.
Vzorec: S = druhá odmocina (P) | v našem případě tedy: druhá odmocnina (27,6) = 5,25 cm2
Nakonec se pustíme do výpočtu množství jednotlivých závitů.
np = (45/S) * Up = (45/5,25) * 230 = 1972 závitů
ns = (45/S) * Us = (45/5,25) * 12 = 103 závitů
Noví majitelé bytů či domů mnohdy v začátcích tápou. Je tolik věcí, které je třeba zařídit. Jednou z nich je výběr dodavatele energií. Pokud si jím noví majitelé nejsou jisti, pak se často „upíší“ tomu, kdo v místě připojení provozuje distribuční síť. Ne vždy to ale bývá nejlepší volba – zvlášť když vezmeme v potaz, kolik možností dnes trh nabízí a jak se může pečlivý výběr dodavatele vyplatit. Tak jak správně vybírat dodavatele a na co si dát pozor v závislosti na typu nemovitosti?
Venku se sice ještě sem tam hlásí o slovo babí léto, topná sezóna už ale pomalu začíná. Nejen v souvislosti s ní se řeší možné zdražování energií. Komu teď končí stávající smlouva, ten má vyhráno, protože si na další roky zafixuje aktuální nízké ceny. Na zdražení ale nemusíte čekat ani v případě, že vám smlouva ještě nějakou chvíli poběží. Pojďme si říct, jaké máte možnosti.
Období energetické krize nám ukázalo, kam až mohou ceny elektřiny a plynu růst. Ačkoli už koncem loňského roku přišlo zmírnění a letos máme i navzdory dražším distribučním poplatkům mnohem nižší ceny než v předchozích dvou letech, většina z nás pořád s obavami sleduje, co bude. Tak si pojďme říct, co nás podle všeho čeká.