Přepětí nastává, když napětí sítě stoupne nad hodnotu běžného provozního napětí. Může být nebezpečné a může vést i ke zničení elektrospotřebičů.
Nejčastěji bývá způsobeno úderem blesku do vedení či jeho bezprostřední blízkosti. V takovém případě jde o vnější neboli atmosférické přepětí. Vnitřní neboli provozní přepětí pak vzniká v důsledku změn v síti, například při spínání a vypínání vysoce výkonných spotřebičů nebo zkratech. V obou případech může dojít k úplnému zničení všech elektrospotřebičů napojených na síť. Nevýhodou je, že se na přepětí většinou nevztahuje klasické pojištění domácnosti.
Noví majitelé bytů či domů mnohdy v začátcích tápou. Je tolik věcí, které je třeba zařídit. Jednou z nich je výběr dodavatele energií. Pokud si jím noví majitelé nejsou jisti, pak se často „upíší“ tomu, kdo v místě připojení provozuje distribuční síť. Ne vždy to ale bývá nejlepší volba – zvlášť když vezmeme v potaz, kolik možností dnes trh nabízí a jak se může pečlivý výběr dodavatele vyplatit. Tak jak správně vybírat dodavatele a na co si dát pozor v závislosti na typu nemovitosti?
Období energetické krize nám ukázalo, kam až mohou ceny elektřiny a plynu růst. Ačkoli už koncem loňského roku přišlo zmírnění a letos máme i navzdory dražším distribučním poplatkům mnohem nižší ceny než v předchozích dvou letech, většina z nás pořád s obavami sleduje, co bude. Tak si pojďme říct, co nás podle všeho čeká.
Zima nám o sobě pomalu dává vědět. V horských oblastech už napadla první sněhová nadílka a na mnoha místech republiky klesly během víkendu teploty k nule a nebo i mírně pod. To znamená jediné. Topná sezona pomalu začíná. Jste na ni dobře připravení?
Stejnosměrný proud
Stejnosměrný proud nemění v čase svůj směr.