Nízkoenergetický dům se vyznačuje kompaktním tvarem bez zbytečných výčnělků, prosklenými plochami orientovanými na jih, nadstandardní tepelnou izolací, regulací vytápění využívající tepelné zisky, větráním s rekuperací tepla a také spotřebou tepla na vytápění, která je maximálně 50 kWh/m2/rok. Nízkoenergetické domy vycházejí z jednoduchého, přesto velmi účinného principu použití kvalitní izolace a omezení tepelných mostů. Často se realizují jako dřevostavby. Cirkulace vzduchu je často řízená.
V dnešní době, kdy se řada lidí aktivně zaměřuje na energetickou udržitelnost, se tepelná čerpadla stávají stále populárnější volbou pro vytápění a chlazení domů. Jsou to zařízení, která využívají přírodní zdroje tepla jako je vzduch, země nebo voda a přeměňují je na teplo. To je pak distribuováno do interiéru domu. Jaké jsou nesporné výhody této moderní technologie a proč byste ji měli zvážit jako cestu k nižším nákladům?
Kouřícím elektrárnám už téměř definitivně odzvonilo. Budoucnost energetiky je v obnovitelných zdrojích a k tomu, aby byla co nejlepší můžeme přispět každý z nás. V rozhovoru s Františkem Vaškem, ředitelem Nano Green, divize společnosti Nano Energies, zabývající se obnovitelnými zdroji a udržitelností, jsme mluvili o lidech, kteří vyrábějí zelenou elektřinu nejen na střeše svého rodinného domku. Jak složité je se připojit do sítě? A jak se bude trh s elektřinou z obnovitelných zdrojů vyvíjet dál?
Česká společnost Nano Energies dodává jen a pouze zelenou elektřinu, tedy elektřinu ze zdrojů, které jsou obnovitelné. Je jich v Česku dostatek? Lenka Hořáková nás ujistila, že vznikají další a že na téma stoprocentně čisté elektřiny slyší stále více zákazníků.
Ceníky DPI: Jaké jsou ceny dodavatelů poslední instance?