Radioaktivní odpad je materiál, který má radioaktivní vlastnosti a nemá již se současnými lidskými technologiemi další hodnotné využití.
Obvykle se odpad dělí podle své aktivity na nízkoaktivní (obvykle zbytky málo kontaminovaných materiálů), středně aktivní (více kontaminované materiály s větším obsahem, podle druhu možno uložit do povrchového nebo hlubinného úložiště) a vysoce aktivní (například vyhořelé jaderné palivo či zbytky po jeho přepracování).
Radioaktivní odpad se většinou ukládá do hlubinných úložišť. České jaderné elektrárny však zatím nemají žádné hlubinné úložiště. Jaderná elektrárna Dukovany a Jaderná elektrárna Temelín mají střednědobá úložiště pouze pro použité palivo (tzv. mezisklady), které samy vyprodukují.
Ceníky DPI: Jaké jsou ceny dodavatelů poslední instance?
Vystačí nám zásoby plynu na celou topnou sezónu? Tuto otázka si pokládá řada těch, kteří se v aktuální nepřehledné situaci alespoň trochu vyznají. Po zastavení dodávek ruského plynu přes Ukrajinu se totiž přestaly doplňovat zásobníky. A zásoby se ztenčují. Není třeba panikařit, přesto je dobré vědět, jak to se skladovými zásobami vypadá a co by odběratelé měli dělat.
Internet se stal nedílnou součástí našich každodenních životů. Ať už pracujeme z domova, využíváme online úložiště nebo si jen chceme pustit film na streamovací platformě, bez internetu se neobejdeme. A na rychlosti tady skutečně záleží, protože jen málokdo se spokojí s dlouhým načítáním dokumentů nebo videem v mizerné kvalitě. Jak to tedy s rychlostí internetu vypadá u nás a ve světě?
Sdílení hesla s kamarády je asi ten nejjednodušší způsob, jak se vyhnout placení. Lze to udělat legálně? Které streamovací služby nabízí bezplatná zkušební období? Jak jednoduše a legálně ušetřit desítky procent za předplatné? A jsou vůbec roční tarify výhodnější než ty měsíční? Na všechny tyto otázky najdete odpovědi v tomto článku.