Přestože se domácí větrná elektrárna nemůže fotovoltaice ani náznakem rovnat co do oblíbenosti, může značně přispět k energetické soběstačnosti domácností. Můžete si pořídit tzv. mikrozdroje s výkonem do 2,5 kW a průměrem rotoru do 3 metrů, nebo malé větrné zdroje s výkonem do 60 kW. Před investicí do domácí větrné elektrárny je přirozeně nutné zjistit, zda je pro provoz elektrárny váš pozemek vhodný. Můžete se do toho pomocí větrných map pustit sami, nebo si pozvat specialisty z instalačních firem. Vhodné budou větrné elektrárny především v pohraničních horských oblastech. Čím otevřenější protranství, tím lepší výkon. Zohlednit rozhodně doporučujeme i hlučnost.
AKTUALIZOVÁNO 2.8.2023 | Pokud jste i vy, stejně jako mnoho lidí v posledních letech, rozhodnuti pro instalaci fotovoltaické elektrárny, popřípadě už ji máte, dříve či později budete stát před otázkou, jak nakládat s přebytečnou energií, kterou vaše solární panely mohou často produkovat. Především ve dnech, kdy je slunce silné a spotřeba energie v domácnosti nízká, mohou fotovoltaické systémy vyprodukovat podstatně více energie, než zvládnou spotřebovat. Existují v zásadě dvě možnosti, jak s tímto přebytkem naložit – buď ji prodávat zpět do sítě, nebo ukládat pro pozdější využití.
Trh se solárními elektrárnami zažívá v letošním roce doslova boom. Hlavním důvodem je skokové zvýšení cen energií. Pokud přemýšlíte o montáži fotovoltaických panelů, pečlivě zvažte, kterého dodavatele oslovíte. I ti největší se totiž mohou dostat do velkých finančních problému.
Ceny elektřiny se nabízejí v tarifech pro maloodběratele, což jsou domácnosti a menší firmy, a velkoodběratele, firmy, které potřebují elektřinu ke své výrobě. Jejich situace je v současné době velmi neradostná a některé firmy dokonce ohlásily, že kvůli vysoké ceně energií ukončí výrobu. Právě na ně cílí nový dodavatel elektřiny Sev.en Industry Supply.
Ceníky DPI: Jaké jsou ceny dodavatelů poslední instance?
Ceníky DPI: Jaké jsou ceny dodavatelů poslední instance?