Plyn i elektřina jsou placeny formou měsíčních záloh. Pravidelná platba slouží k úhradě předpokládané spotřeby energií. Měsíční výše zálohy by měla odpovídat zhruba jedné dvanáctině ročních nákladů za plyn či elektřinu. U prvotního nastavení je to vždy krok do neznáma.
Pokud přecházíte od jednoho dodavatele k druhému, je vhodné zůstat u stejné výše záloh, popřípadě ji mírně snížit, má-li nová energetická společnost levnější ceny. I při stěhování zohledněte měsíční náklady z vašeho původního bydlení, samozřejmě také pracujte s parametry v podobě počtu osob, využití plynu či elektřiny a velikosti bytu.
V případě, že se poprvé stěhujete do vlastního a poprvé je výše záloh na plyn a elektřinu zcela ve vaší režii, doporučujeme obrátit se na zákaznickou linku vybraného dodavatele energií. Je zbytečné za energie přeplácet, stejně tak je nepříjemné dočkat se na konci zúčtovacího období vysokého nedoplatku.
Oblíbený dotační program se po dvou letech dočkal další aktualizace, od února bude otevřený širší skupině žadatelů. Program přináší nové výhody, jako jsou finanční zálohy předem nebo nabídka výhodného úvěru. Co všechno kryje dotace a jaké podmínky musíte splnit? Čtěte dál.
Provoz každé domácnosti přirozeně něco stojí. Často je to ale mnohem víc, než je potřeba. Některé výdaje můžeme poměrně snadno snížit. Přesvědčili jsme se o tom v období drahých energií, kdy zkrátka bylo třeba začít šetřit. Tak pojďme kouknout na pár věcí, které možná můžete změnit i vy.
Noví majitelé bytů či domů mnohdy v začátcích tápou. Je tolik věcí, které je třeba zařídit. Jednou z nich je výběr dodavatele energií. Pokud si jím noví majitelé nejsou jisti, pak se často „upíší“ tomu, kdo v místě připojení provozuje distribuční síť. Ne vždy to ale bývá nejlepší volba – zvlášť když vezmeme v potaz, kolik možností dnes trh nabízí a jak se může pečlivý výběr dodavatele vyplatit. Tak jak správně vybírat dodavatele a na co si dát pozor v závislosti na typu nemovitosti?
Ceníky DPI: Jaké jsou ceny dodavatelů poslední instance?