Díky fixaci platíte po celou dobu trvání smlouvy stejnou - fixní - cenu za elektřinu nebo plyn, tedy za 1MWh. Účet za elektřinu nebo plyn se sice může nadále měnit, to je ale zapříčeněné proměnlivým množstvím vámi spotřebované energie. Fixací se pojišťujete proti zvýšení ceny elektřiny nebo plynu v budoucnu. Pokud se cena elektřiny nebo plynu sníží, fixace není výhodná.
Pokud vlastníte byt a jste členem společenství vlastníků jednotek (SVJ), pak se vás kromě plateb za energie spotřebované ve vašem bytě týkají také související náklady za společné prostory. Co přesně to znamená a jak lze tyto platby efektivně snížit?
Každý odběratel elektřiny je zařazen do určité distribuční sazby, a to na základě toho, jaké spotřebiče využívá a jak často elektřinu odebírá. V jakých případech je možné distribuční sazbu změnit? A jak to provést?
Velcí dodavatelé v loňském roce několikrát zlevňovali a mluví i o dalším poklesu cen, výrazněji pak nerostly ani distribuční poplatky. Na první pohled by se tak mohlo zdát, že se vyplatí mít nefixované ceny a užívat si dalších poklesů v reálném čase. Je tam ovšem jedno velké ALE. Ani po zlevnění se zákazníci se smlouvou na dobu neurčitou nedostali na sazby, které mají domácnosti s fixovanými cenami.
Ceníky DPI: Jaké jsou ceny dodavatelů poslední instance?