Díky fixaci platíte po celou dobu trvání smlouvy stejnou - fixní - cenu za elektřinu nebo plyn, tedy za 1MWh. Účet za elektřinu nebo plyn se sice může nadále měnit, to je ale zapříčeněné proměnlivým množstvím vámi spotřebované energie. Fixací se pojišťujete proti zvýšení ceny elektřiny nebo plynu v budoucnu. Pokud se cena elektřiny nebo plynu sníží, fixace není výhodná.
Venku se sice ještě sem tam hlásí o slovo babí léto, topná sezóna už ale pomalu začíná. Nejen v souvislosti s ní se řeší možné zdražování energií. Komu teď končí stávající smlouva, ten má vyhráno, protože si na další roky zafixuje aktuální nízké ceny. Na zdražení ale nemusíte čekat ani v případě, že vám smlouva ještě nějakou chvíli poběží. Pojďme si říct, jaké máte možnosti.
Zima nám o sobě pomalu dává vědět. V horských oblastech už napadla první sněhová nadílka a na mnoha místech republiky klesly během víkendu teploty k nule a nebo i mírně pod. To znamená jediné. Topná sezona pomalu začíná. Jste na ni dobře připravení?
V Česku máme na devět milionů odběrných míst elektřiny a plynu, jen 2,5 milionu z nich přitom za posledních 10 let změnilo dodavatele. Mnozí odběratelé mají pocit, že při jejich nízké spotřebě to nemá smysl – a tak zůstávají dlouhá léta věrni svému dodavateli. Je to ale skutečně dobrá strategie? Tady jsou dva příklady domácností s nízkou spotřebou.
Ceníky DPI: Jaké jsou ceny dodavatelů poslední instance?
Ceníky DPI: Jaké jsou ceny dodavatelů poslední instance?