Redakce Kalkulátor.cz | 4. 2. 2025

Jak přejít na jinou distribuční sazbu a ušetřit na elektřině?

Každý odběratel elektřiny je zařazen do určité distribuční sazby, a to na základě toho, jaké spotřebiče využívá a jak často elektřinu odebírá. V jakých případech je možné distribuční sazbu změnit? A jak to provést?

Když se bavíme o ceně za elektřinu, vždy řešíme dvě hlavní položky – kolik platíme svému dodavateli a kolik platíme distributorovi. Dodavatel nám účtuje elektřinu, kterou spotřebujeme. Distributor pak poplatky za to, že k nám elektřina doteče, že jí je v síti stále dost a že nám bude všechno fungovat, kdykoli si vzpomeneme a zapneme třeba pračku a nebo bojler.

Dodavatel a jeho ceníky

Jako první se podíváme na dodavatele. Ten nám při podpisu smlouvy dává ceník, ve kterém je někdy jen jedna cena, někdy jich je tam ovšem víc. Záleží na tom, jestli má dodavatel nastavenou jednotnou cenu pro všechny distribuční sazby, nebo jestli má každá distribuční sazba nastavenou jinou cenu elektřiny. Distribuční sazby se liší podle množství či typu spotřebičů, a tedy i podle celkové spotřeby domácnosti.

Běžná domácnost má sazbu D02d, to je takzvaná jednotarifní sazba. Tady celý den platí stejná cena. Pokud má někdo elektrický bojler, může mít sazbu D25d. To je dvoutarifní sazba, dodavatel tedy může účtovat jinou cenu za elektřinu ve vysokém tarifu a jinou v nízkém tarifu (možná ho znáte pod dřívějším a ne zcela přesným označením „noční proud“). Dvoutarifní je potom i sazba pro zákazníky, kteří elektřinou topí. Ti mají sazbu D45d nebo nově D57d. U „topných sazeb“ je nízký tarif k dispozici výrazně delší dobu. A to je právě to, co může znamenat pořádnou úsporu nákladů. Cena dodané elektřiny v době platnosti nízkého tarifu totiž bývá nižší než v době platnosti vysokého tarifu, takže se vyplatí mít dodavatele, který ceny podle sazeb upravuje.

Distributor a poplatky za dodávku elektřiny

Než se ale podíváme na reálné rozdíly v ceně, je třeba projít ještě druhou část, tedy distribuční poplatky. Distributor nám podle cenového rozhodnutí od ERÚ účtuje poplatky. V každé části Česka jsou poplatky trochu jiné – a hlavně každá přidělená distribuční sazba znamená rozdíl v celkové výši. Sazbu vám distributor přidělí podle revizní zprávy, kterou musíte doložit při připojení nového odběrného místa. Jak už zaznělo, sazba se určuje podle toho, jaké máte spotřebiče. Rozlišujeme tedy jednotarifní a dvoutarifní sazby. U jednotarifních sazeb platíte distribuční poplatky celý den ve stejné výši, u dvoutarifních sazeb je pak poplatek za distribuci v nízkém tarifu levnější. Pokud máte jen běžné spotřebiče, dostanete zmíněnou jednotarifní sazbu D02d. Pokud máte bojler, pak to bude D25d, s wallboxem na elektroauto D27d a s tepelným čerpadlem D57d. To vše jsou dvoutarifní sazby. Chata dostane sazbu D61d. V každé této sazbě se platí nejen jiná cena za jistič, ale především jiná cena za každou MWh elektřiny, která vám kabelem přiteče domů. A to jak v době platnosti vysokého, tak hlavně nízkého tarifu. Rozdíly jsou tu skutečně obrovské.

Nastavení a změna distribuční sazby

Jak už jsme si řekli, distribuční sazby definuje Energetický regulační úřad (ERÚ) a sami si ji nemůžete vybrat. Obecně platí, že dvoutarifní sazby jsou určené pro domácnosti, které využívají energeticky náročnější spotřebiče. K nastavení sazby dochází nejen při prvním připojení odběrného místa, někdy je třeba dělat změny i průběžně. Například když přejdete z topení uhlím na tepelné čerpadlo. Pokud je čerpadlo správně zapojeno a doložíte revizní zprávu, pak máte na změnu sazby a s tím spojené nižší poplatky za distribuci nárok. Změnu můžete provést jednou ročně.

Kolik se dá ušetřit?

Pro modelový výpočet úspory se změnou distribuční sazby nám poslouží pan Novák, který si nově pořídil elektroauto. Doteď měl sazbu D02d a jeho odběrné místo leží ve Středočeském kraji. Za každou 1 MWh platí distributorovi cca 2.500 Kč včetně DPH. K tomu platí poplatek za jistič 3×25A, to je přibližně 300 Kč měsíčně. A samozřejmě platí svému dodavateli 4.000 Kč za 1 MWh spotřebované elektřiny. Jeho dodavatel nerozlišuje cenu podle distribučních sazeb a účtuje všem stejně. Ostatní poplatky jsou stejné pro všechny sazby, takže je pro zjednodušení nebudeme do výpočtu přidávat.

Po zakoupení elektromobilu stoupne spotřeba pana Nováka na 10 MWh za rok. U sazby D02d tak za elektřinu zaplatí 10 × 2.500 Kč distributorovi, 10 × 4.000 Kč dodavateli a za jistič 12 × 300 Kč. Celkem tedy 68.600 Kč

Pokud by přešel na sazbu D27d určenou pro majitele elektromobilů, dodavateli bude sice stále platit 4.000 Kč za 1 MWh a distributor mu za elektřinu ve vysokém tarifu bude nově účtovat 2.750 Kč, v nízkém tarifu to ovšem bude jen pouhých 250 Kč. Ano, opravdu je to desetkrát levnější. O něco nižší je pak i měsíční platba za jistič, která vyjde na 272 Kč.

Pokud bude pan Novák nabíjet převážně v době platnosti nízkého tarifu a spotřebuje v něm 7 MWh z celkových 10 MWh, může v našem příkladu ušetřit 15.336 Kč. Bude totiž platit 10 × 4.000 Kč dodavateli (tady se nic nemění), 3 × 2.750 Kč distributorovi za spotřebu ve vysokém tarifu, 7 × 250 Kč za spotřebu v nízkém tarifu a za jistič 12 × 272 Kč. Celkem 53.264 Kč.

Ještě víc by pak ušetřil, kdyby si vybral dodavatele, který ve svém ceníku vysoký a nízký tarif zohledňuje. A to hlavně proto, že nízký tarif je levnější, a zároveň v době jeho platnosti bude mít většinu své spotřeby.

Jednotarifní sazby

Pro koho je určena?

D01d

Domácnosti s nízkou spotřebou elektřiny.

D02d

Domácnosti se všemi běžnými spotřebiči a střední spotřebou elektřiny (sem spadá většina českých domácností).

Dvoutarifní sazby

D25d

Domácnosti, které využívají k ohřevu vody elektrický bojler (nižší tarif platí osm hodin denně).

D26d

Domácnosti vytápěné akumulačním topením (nižší tarif platí osm hodin denně).

D27d

Majitelé elektromobilů (nižší tarif platí osm hodin denně).

D57d

Domácnosti s elektrickým vytápěním, tedy tepelným čerpadlem, elektrokotlem, přímotopy nebo podlahovým vytápěním (nižší tarif platí dvacet hodin denně). Tato sazba nahradila dříve dostupné sazby D35d, D45d a D56d, které bylo možné získat dříve.

D61d

Chaty, chalupy a další objekty využívané primárně během víkendů (nižší tarif platí od pátečních 16 hodin do nedělních 22 hodin).

Přechod na dvoutarifní sazbu

Přechod na dvoutarifní sazbu není nic složitého. Potřebujete jen jasný důvod (a samozřejmě i důkaz) pro změnu. Jak už zaznělo, může to být třeba změna způsobu vytápění (nízký tarif platí pro domácnosti s elektrickým topením), přechod na elektrický ohřev vody nebo pořízení akumulačních spotřebičů či elektromobilu. Na nízký tarif potom mají nárok i odběrná místa s víkendovým provozem (například rekreační objekty).

Je třeba kontaktovat dodavatele a vyplnit formulář. K žádosti nezapomeňte připojit přílohy (liší se podle toho, kterou sazbu chcete využít). Kromě schválení žádosti a podpisu nové smlouvy je v případě přechodu na dvoutarifní sazbu třeba provést i zásah do elektroměru. Pokud máte starší typ elektroměru, distributor vám ho vymění. Bude také potřeba, abyste vedle elektroměru měli místo na HDO, hromadný dálkový ovladač, kterým distributor přepíná mezi vysokým a nízkým tarifem. Toto přepínání znamená, že některé spotřebiče (například bojler) mohou fungovat pouze v době platnosti nízkého tarifu. Je tedy možné, že budete muset provést i zásah do svého domácího rozvodu elektřiny. Na to vám spolehlivě odpoví váš elektrikář.

Odplombování elektroměru

Někdy se stane, že váš elektrikář bude muset zasahovat i do prostoru, který si distributor chrání plombou. Plombou se rozumí zabezpečení elektroměru před nepovolanými zásahy. Pokud je třeba do elektroměru jakkoli zasáhnout, například právě při přechodu na dvoutarifní sazbu, musí se elektroměr nejdřív odplombovat. To ale můžete udělat teprve tehdy, když vám to schválí distributor (pozor, v tomto případě se jedná přímo o distributora, nikoli o dodavatele). Za tímto účelem se vyplňuje žádost o odplombování, která musí mimo údajů o odběrném místě a elektroměru obsahovat i jméno elektrikáře (případně název elektroinstalační firmy), IČO a jeho kontakt. Žádost následně pošlete distributorovi e-mailem nebo poštou a vyčkejte na jeho souhlas.

Rádi vám pomůžeme nejen s vyřízením žádostí, ale také s porovnáním nabídek a výběrem nejvýhodnějšího dodavatele elektřiny. Stačí využít naši kalkulačku, nebo nás rovnou kontaktujte prostřednictvím zákaznické zóny.

NačítámNačítám