Redakce Kalkulátor.cz | 7. 2. 2025

Spotřeba elektrické energie ve společných prostorách aneb SVJ a platby za elektřinu

Pokud vlastníte byt a jste členem společenství vlastníků jednotek (SVJ), pak se vás kromě plateb za energie spotřebované ve vašem bytě týkají také související náklady za společné prostory. Co přesně to znamená a jak lze tyto platby efektivně snížit?

Osvětlení společných prostor, vytápění sušáren či chodeb nebo provoz výtahů, požárních hlásičů, ventilačních systémů a tepelných čerpadel. To všechno jsou náklady, se kterými je třeba v rámci bytového domu – samozřejmě v závislosti na jeho vybavení – počítat. A dělí se o ně přirozeně vlastníci bytových jednotek.

Zálohy, vyúčtování a stanovy SVJ

SVJ je v tomto případě odběratel jako každý jiný. I tady probíhají klasické odečty a jednou ročně pak přichází vyúčtování. Každý majitel bytové jednotky už během roku přispívá do takzvaného fondu oprav, ze kterého se skutečně financují nutné opravy a šetří se na větší investice, někde se z něj ale platí právě i zálohy na elektřinu, poplatky za vodu, pojištění, úklid domu a další služby. Samozřejmě pokud neexistuje oddělený fond, ze kterého se provozní náklady platí.

Přesný způsob, jak se jednotlivé poplatky hradí a jak se s nimi dále nakládá, musí být vždy detailně popsán ve stanovách SVJ. Stejně jako postup následného rozúčtování faktur a také přehled všech služeb, které se v rámci společných prostor platí. Pokud tedy potřebujete zjistit, jak přesně to ve vašem domě chodí, hledejte ve stanovách. Jako nájemci byste pak tyto informace měli najít ve své nájemní smlouvě.

Chcete levnější energie?

Porovnáme pro vás aktuální nabídky a pomůžeme najít férového dodavatele.

Distribuční sazba C02d vs D02d

Obecným problémem bývá samotná výše faktury za spotřebu elektřiny. Často je totiž vyšší, než by musela být. Mnoho sdružení vlastníků zbytečně přeplácí, a to kvůli nevýhodně nastavené distribuční sazbě. SVJ je právnická osoba. Zcela logicky se tak nabízí distribuční sazba kategorie C, zatímco běžné domácnosti mají sazbu D. Na tom by nebylo nic překvapivého. Ve skutečnosti ovšem existuje vyhláška, která říká, že i ve společných prostorách lze odebírat elektřinu v distribuční sazbě D. Vyhláška o Pravidlech trhu s elektřinou konkrétně říká o odběrateli kategorie D následující:

„Fyzická osoba, jejíž odběrné místo je připojeno k distribuční soustavě s napětím mezi fázemi do 1 kV včetně a která odebírá elektřinu k uspokojování její osobní potřeby související s bydlením nebo osobních potřeb členů její domácnosti; za odběratele kategorie D se považuje i fyzická nebo právnická osoba v rozsahu odběru elektřiny pouze pro potřeby správy a provozu společných částí domu sloužících pouze pro společné užívání vlastníkům nebo uživatelům bytů.“

Právě druhá část vyhlášky je pro SVJ klíčová, protože říká, že skutečně mají nárok na výhodnější distribuční sazbu. V sazbě D mohou ušetřit nejen na samotné ceně elektřiny nastavené dodavatelem, ale také na distribučních poplatcích. A to často i několik tisíc ročně. Když si porovnáme ceníky společnosti ČEZ platné od 1. 1. 2025 pro smlouvy na dobu neurčitou v distribučním území ČEZ Distribuce, zjistíme, že zatímco u sazby D02d zaplatíte 6.881 Kč za 1 MWh, u sazby C02d to bude 7.378 Kč za 1 MWh. Přechodem na distribuční sazbu D tak může sdružení vlastníků ušetřit téměř 500 Kč na každé MWh. V závislosti na celkové spotřebě se může jednat klidně o několik tisíc korun ročně. Tak proč platit zbytečně víc za tu samou službu? Obecně platí, že distribuční sazbu můžete měnit jednou ročně. Stačí kontaktovat svého dodavatele energií, který vás nasměruje k dalším krokům. Nebo se obraťte na nás a my vám se vším rádi pomůžeme.

NačítámNačítám