Platba za odběr elektřiny

Za elektřinu se platí jednak zálohami, které se pak porovnají se skutečnou spotřebou.

Za elektřinu se platí jednak zálohami, které se pak porovnají se skutečnou spotřebou. Zúčtování se provádí jednou ročně, v případě, že se člověk odhlašuje z odběrného místa, pak mimořádně. Platí se nejenom za kilowatt hodinu elektrické energie. Platba za silovou elektřinu je neregulovaná složka a závisí na cenových podmínkách dodavatele elektrické energie. Platbu za regulovanou složku ovlivňuje Energetický regulační úřad, tvoří ji poplatky spojené s procesem výroby a distribuce elektřiny od elektrárny až zásuvky odběratele. Dále se platí distribuční poplatky, poplatek za rezervovaný příkon, příspěvek na výrobu z obnovitelných zdrojů energie, poplatek za systémové služby společnosti ČEPS, správci přenosové soustavy a poplatek Operátorovi trhu s elektřinou, společnosti vlastněné státem, která na trh s energiemi dozírá.

Přečtěte si:

Jak správně recyklovat elektrospotřebiče

Je pro vás faktura za elektřinu španělská vesnice? Jaké položky na faktuře za elektřinu najdete?

CHCETE UŠETŘIT ZA ENERGIE? Na Kalkulátor.cz si za 2 minuty si zjistíte, na jakém tarifu ušetřit tisíce.



Přečtěte si více

Spotřeba elektrické energie ve společných prostorách aneb SVJ a platby za elektřinu

Spotřeba elektrické energie ve společných prostorách aneb SVJ a platby za elektřinu

Pokud vlastníte byt a jste členem společenství vlastníků jednotek (SVJ), pak se vás kromě plateb za energie spotřebované ve vašem bytě týkají také související náklady za společné prostory. Co přesně to znamená a jak lze tyto platby efektivně snížit?

Přejít na detail článku
Jak přejít na jinou distribuční sazbu a ušetřit na elektřině?

Jak přejít na jinou distribuční sazbu a ušetřit na elektřině?

Každý odběratel elektřiny je zařazen do určité distribuční sazby, a to na základě toho, jaké spotřebiče využívá a jak často elektřinu odebírá. V jakých případech je možné distribuční sazbu změnit? A jak to provést?

Přejít na detail článku
Fixovat, nebo nefixovat ceny energií v roce 2025?

Fixovat, nebo nefixovat ceny energií v roce 2025?

Velcí dodavatelé v loňském roce několikrát zlevňovali a mluví i o dalším poklesu cen, výrazněji pak nerostly ani distribuční poplatky. Na první pohled by se tak mohlo zdát, že se vyplatí mít nefixované ceny a užívat si dalších poklesů v reálném čase. Je tam ovšem jedno velké ALE. Ani po zlevnění se zákazníci se smlouvou na dobu neurčitou nedostali na sazby, které mají domácnosti s fixovanými cenami.

Přejít na detail článku

Podobné často kladené otázky