Co když odběratel nemá správně uzavřenou smlouvu s dodavatelem elektřiny nebo neoprávněně zasáhne do měřícího zařízení?
K neoprávněnému odběru elektřiny (odběru „na černo“) může dojít tehdy, pokud nemá odběratel správně uzavřenou smlouvu s dodavatelem elektrické energie, většinou pokud se napojí například na jiného odběratele. Dále se za takový odběr považuje odběr při zásahu do měřícího zařízení, či zničení jeho plomby. Za černý odběr se platí jednak pokuta, dále je třeba uhradit neoprávněně odebranou energii. Pokud tento objem nejde stanovit, pak se výše určuje na základě vyhlášky 218/2001 Sb. Uhradit je třeba také výjezd kontroly měřícího zařízení. Pokud by byla prokázána škoda vyšší než 5000 korun, může se tento čin považovat za trestný čin krádeže.
S naší kalkulačkou vám spočítáme kolik můžete ušetřit na energiích!
V Česku operují desítky dodavatelů elektřiny a plynu – od těch nejmenších firem s pár stovkami zákazníků až po obry typu ČEZ, Innogy nebo E.ON. Jaký je rozdíl mezi tradičním a alternativním dodavatelem, kdo má nejvíc odběrných míst a jak se zákaznická báze měnila v loňském roce?
Pokud vlastníte byt a jste členem společenství vlastníků jednotek (SVJ), pak se vás kromě plateb za energie spotřebované ve vašem bytě týkají také související náklady za společné prostory. Co přesně to znamená a jak lze tyto platby efektivně snížit?
Každý odběratel elektřiny je zařazen do určité distribuční sazby, a to na základě toho, jaké spotřebiče využívá a jak často elektřinu odebírá. V jakých případech je možné distribuční sazbu změnit? A jak to provést?
Co je to revizní zpráva?