Neregulovaná složka ceny za elektřinu je část ceny, kterou dodavatelé určují na základě tržních podmínek, a není stanovena státem nebo regulátorem. Vyjadřuje cenu silové elektřiny. Skládá se ze dvou částí:
Tato složka zahrnuje náklady na nákup elektřiny na velkoobchodním trhu, marži dodavatele a další poplatky, které mohou být závislé na konkrétním dodavateli. Ceny v neregulované složce se mohou měnit podle nabídky a poptávky na trhu s elektřinou. Oproti regulované složce, která zahrnuje například poplatky za distribuci a systémové služby, je neregulovaná složka více flexibilní. Spotřebitelé mohou změnou dodavatele ovlivnit výši této složky ceny.
V Česku operují desítky dodavatelů elektřiny a plynu – od těch nejmenších firem s pár stovkami zákazníků až po obry typu ČEZ, Innogy nebo E.ON. Jaký je rozdíl mezi tradičním a alternativním dodavatelem, kdo má nejvíc odběrných míst a jak se zákaznická báze měnila v loňském roce?
Pokud vlastníte byt a jste členem společenství vlastníků jednotek (SVJ), pak se vás kromě plateb za energie spotřebované ve vašem bytě týkají také související náklady za společné prostory. Co přesně to znamená a jak lze tyto platby efektivně snížit?
Každý odběratel elektřiny je zařazen do určité distribuční sazby, a to na základě toho, jaké spotřebiče využívá a jak často elektřinu odebírá. V jakých případech je možné distribuční sazbu změnit? A jak to provést?
Ceníky DPI: Jaké jsou ceny dodavatelů poslední instance?