V obtížné situaci, když z jakéhokoliv důvodu nemůžete svoje měsíční dluhy platit, tak je za vás (podle sjednaných podmínek) pojišťovna zaplatí.
Pojištění úvěru je vhodné sjednat spolu s hypotékou či klasickou půjčkou. V obtížné situaci, když z jakéhokoliv důvodu nemůžete svoje měsíční dluhy platit, tak je za vás dle sjednaných podmínek pojišťovna zaplatí. Pojištění přirozeně bývá časově omezené, například při ztrátě zaměstnání pojišťovna vyplácí maximálně dvanáct splátek, někdy i méně.
Koupě vlastního bydlení je velkým a samozřejmě i velmi nákladným rozhodnutím. Navíc málokdo může byt nebo dům zaplatit z vlastních zdrojů, proto nejčastěji přichází na řadu hypotéka. Je to úvěr jako každý jiný, akorát tenhle splácíte až 30 let, takže je s vámi značnou část života. Proto se vyplatí dobře počítat a také vybírat. Co všechno byste měli vědět?
Hypotéka není chvilkovým závazkem, obvykle s námi zůstává i 30 let. To je dlouhá doba, během které se toho může hodně změnit. Ať už je to fyzická kondice a s ní spojené zaměstnání, výše příjmů, nebo třeba inflace a úroková sazba, která s koncem fixace obvykle vystřelí splátky o něco výš. Důležité je, že s tím vším se dá pracovat a splátky lze upravit tak, aby se hypotéka nestala příliš velkým soustem.
Konec léta definitivně potvrdil dlouho očekávané oživení realitního trhu. Srpen lámal rekordy v mnoha ohledech a meziroční růst vystřelil na hodnotu 130 %. V září sice přišlo jisté ochlazení, přesto je trend jasný. Zájem o hypotéky skutečně roste. A to přesto, že úrokové sazby se po více než dvou letech dostaly jen lehce pod 5 %. Vyplývá to z údajů ČBA Hypomonitoru, který pracuje s daty všech českých bank a stavebních spořitelen poskytujících hypotéky.