V prostředí pojištění se termín "devinkulace" používá k označení uvolnění dispozičního práva k pojistné smlouvě. To znamená, že původní oprávněná osoba (například pojištěný nebo pojistník) se vzdá svého práva na změny v pojistné smlouvě a umožní třetí osobě (např. věřiteli nebo jinému subjektu) disponovat s touto smlouvou. Devinkulace neznamená, že by třetí osoba měla nárok na pojistné plnění; zůstává v rukou původní oprávněné osoby, která si zachovává nárok na plnění v případě pojistné události. Tento proces je obvykle využíván v rámci zajištění úvěrů nebo jiných závazků, kdy je třeba zajistit, že pojistka bude mít správného správce v případě neplnění podmínek.
Devinkulace je opakem vinkulace.
Zanesený komín bývá častým důvodem požárů nebo otrav, takže pokud je komín nebo kouřovod součástí vašeho domácího topného systému, pravidelnou péči o něj nikdy nepodceňujte. V opačném případě vám kromě velkého nebezpečí hrozí i pokuta nebo zamítnutí pojistného plnění.
Povinné ručení obvykle kryje pouze škody způsobené na cizím majetku, vlastní vůz chrání spíš havarijní pojištění. Existuje ovšem několik výjimek, které lze řešit připojištěním k povinnému ručení. Jednou z nich je právě ochrana čelního skla. Jak to funguje a co všechno připojištění kryje?
Na kvalitu silnic v Česku už vzniklo nespočet vtipů. Nutno podotknout, že situace se postupně zlepšuje, nějaký ten výmol se ale vždycky najde. Zvlášť po zimě. Najet do něj v plné rychlosti pak není zrovna nejpříjemnější. A ani nejbezpečnější. Co když si auto poškodíte?