V prostředí pojištění se termín "devinkulace" používá k označení uvolnění dispozičního práva k pojistné smlouvě. To znamená, že původní oprávněná osoba (například pojištěný nebo pojistník) se vzdá svého práva na změny v pojistné smlouvě a umožní třetí osobě (např. věřiteli nebo jinému subjektu) disponovat s touto smlouvou. Devinkulace neznamená, že by třetí osoba měla nárok na pojistné plnění; zůstává v rukou původní oprávněné osoby, která si zachovává nárok na plnění v případě pojistné události. Tento proces je obvykle využíván v rámci zajištění úvěrů nebo jiných závazků, kdy je třeba zajistit, že pojistka bude mít správného správce v případě neplnění podmínek.
Devinkulace je opakem vinkulace.
Sjednání pojištění se na první pohled může zdát jako jednoduchý proces, ale i drobné chyby mohou mít fatální dopady. Nesprávně uvedené údaje, podcenění pojistné částky, špatný výběr rizikové skupiny pojištění, nedostatečná aktualizace smluv nebo nedůkladná znalost smlouvy mohou vést k tomu, že v případě škodní události nedostanete dostatečné plnění. Pojďme se podívat na nejčastější chyby, kterých se můžete vyvarovat při sjednání pojištění.
Dopravní nehoda není nikdy příjemná záležitost. I když se jedná jen o menší ťukanec, člověk je často ve stresu a není si jistý, co přesně dělat. A právě proto se od 1. dubna 2025 změnila pravidla, jak by měli řidiči při nehodě postupovat. Nový systém přináší více přehlednosti, méně zbytečného volání policie a slibuje i rychlejší vyřízení pojistných událostí. Co konkrétně se mění a jak se připravit, abyste nepřekročili zákon nebo nepřišli o peníze z pojištění?
Stěhování do nového bytu bývá stresující. Nejen samotný transport a vybalování, ale také byrokratické náležitosti. Kromě podpisu smlouvy a přepisu energií vás čeká sjednání pojištění majetku. Přestože byt nevlastníte, jste zodpovědní za škody způsobené ostatním, které třeba při vytopení sousedů šplhají do vysokých částek. V dnešním článku vám poradíme, jak se správně pojistit.