Distribuční sazba D26d

v ceníku dodavatelů bývá označována jako "akumulační topení"
domácnosti, které využívají pro ohřev vody bojler a pro vytápění akumulační zásobník
střední až větší byt nebo dům
dvoutarifní distribuční sazba
v nízkém tarifu probíhá odběr 8 hodin denně, v této době se spíná akumulační zásobník
podmínkou je, že součtový příkon akumulačních zásobníků bude nejméně 55 % příkonu odpovídajícího hodnotě hlavního jističe před elektroměrem
přibližná průměrná spotřeba VT 2,5 MWh, NT 5 MWh



Přečtěte si více

Fixovat, nebo nefixovat ceny energií v roce 2025?

Fixovat, nebo nefixovat ceny energií v roce 2025?

Velcí dodavatelé v loňském roce několikrát zlevňovali a mluví i o dalším poklesu cen, výrazněji pak nerostly ani distribuční poplatky. Na první pohled by se tak mohlo zdát, že se vyplatí mít nefixované ceny a užívat si dalších poklesů v reálném čase. Je tam ovšem jedno velké ALE. Ani po zlevnění se zákazníci se smlouvou na dobu neurčitou nedostali na sazby, které mají domácnosti s fixovanými cenami.

Přejít na detail článku
Regulovaná cena elektřiny vzroste

Regulovaná cena elektřiny vzroste

Ale jen nepatrně, jinak sazby klesají. Přesto domácnosti zbytečně přeplatí kolem deseti miliard korun. Informace o snížení cen energií se na nás valí ze všech stran a špatné zprávy nepřinesl ani ERÚ, který každoročně rozhoduje o výši distribučních poplatků. Ty v případě elektřiny vzrostou průměrně jen o 1,4 %. Pořád tu ale budeme mít domácnosti, které zaplatí víc, než musí. Čím to je a jak si zajistit lepší ceny?

Přejít na detail článku
Známe cenové rozhodnutí ERÚ, distribuční poplatky v roce 2025 výrazněji neporostou

Známe cenové rozhodnutí ERÚ, distribuční poplatky v roce 2025 výrazněji neporostou

Jak už dobře víme, konečné sazby elektřiny a plynu neovlivňuje jen silová cena energií na burze, se kterou pracuje dodavatel energií, ale také distribuční poplatky. Platíme je distributorovi, který z nich spravuje přenosovou soustavu a jističe na odběrných místech nebo přispívá k budování obnovitelných zdrojů energie. Regulovanou složku cen každoročně stanovuje Energetický regulační úřad (ERÚ) – a ten právě před pár dny odtajnil sazby na příští rok.

Přejít na detail článku

Podobné často kladené otázky