Redakce Kalkulator.cz | 26. 11. 2024

Jaké změny se chystají v příštím roce? První vlaštovka o regulovaných poplatcích z ERÚ

S dodávkou elektřiny a plynu až k vám domů se pojí poplatky regulované státem. Dohled nad energetickým průmyslem v ČR plní Energetický regulační úřad (ERÚ), jehož hlavní úlohou je právě regulace cen. Ten před pár dny zveřejnil první verzi cenového návrhu, který upravuje regulovanou složku ceny energií na příští rok. Jaké změny nás čekají v roce 2025?

Regulovaná složka elektřiny

Než se ponoříme do tématu nastávajících změn, udělejme si pořádek v pojmech. Koncovým odběratelům, tedy domácnostem, přijde jednou za rok faktura s vyúčtováním odrážející skutečnou spotřebu. Najdeme na ní rozepsané jednotlivé položky, které dohromady tvoří finální cenu. Nejzásadnější položkou je Obchodní cena neboli Cena za dodávku silové elektřiny. Tu stanovuje dodavatel, kterého si můžeme sami vybrat. Má asi 50% podíl na celkové výši ceny elektřiny. Druhou část ceny souhrně nazýváme Distribuční poplatky, které putují tomu, kdo má v místě odběru na starost distribuční síť. Tato část poplatků je regulovaná a ovlivňuje ji právě ERÚ. Regulované poplatky tvoří:

Cena za distribuované množství elektřiny odráží náklady vynaložené na dopravu energie až k vám domů. Tato složka je nejvyšší položkou z regulovatelné části. Inkasuje ji distributor, platí se za MWh.
Dále máme poplatek za jistič neboli fixní měsíční poplatek za příkon dle rezervovaného jističe. Čím větší odběr, tím větší jistič. Čím větší jistič, tím vyšší měsíční i roční platba.
Systémové služby zahrnují poplatky ČEPS a OTE. První zmíněný zajišťuje rovnováhu mezi výrobou a spotřebou elektřiny, druhý je operátor provozující krátkodobý trh s elektřinou.
Nesmíme zapomenout na poplatky za obnovitelné zdroje energie, kterými spotřebitelé přispívají na podporu výroby zelené elektřiny a rozvoj infrastruktury a i zde platíme za každou MWh.

Víte, jak si stojí váš dodavatel energií oproti konkurenci?

Srovnejte si dodavatele během chvilky. Stačí zadat pár údajů o vaší spotřebě.

Změny v cenách elektřiny

Z prvotního návrhu ERÚ vyplývá, že nás žádné obrovské zdražování regulovaných poplatků nečeká. Některé složky dokonce o trochu zlevní. Převážně ale můžeme počítat s nárůstem cen v jednotkách procent.

Jak se mění poplatky pro jednotlivé distribuční sazby? Cena regulované složky elektřiny vzroste o pár procent například pro sazbu D02d. Do té spadají domácnosti užívající elektřinu k běžné spotřebě. V roce 2024 si připlatily domácnosti se sazbou D57d, tedy ty, které elektřinou vytápí a mají tepelné čerpadlo. V roce 2025 se cena distribuce sazby D57d naopak sníží. Stejný vývoj čeká i domácnosti s distribuční sazbou D25d, která je určena k ohřevu vody. Ceny za vysoký tarif se sice o něco zvýší, ale nízký tarif zlevní natolik, že celkové náklady budou proti letošku nižší.

S velkou pravděpodobností nás čeká zdražování měsíčních poplatků za jistič. Připomínáme důležitost nastavení jističe na reálnou spotřebu, jinak bude domácnost zbytečně přeplácet.

Regulovaná složka ceny plynu

U plynu je situace trochu jednoznačnější. Dle ERÚ regulovaná složka plynu poroste průměrně o 7 %. Do regulované části ceny patří:

Platba za přepravu plynu provozovateli přepravní soustavy. Ten obstará dopravu z hranic ČR na jednotlivé “křižovatky”, kde přebírá zodpovědnost distributor.
Dále máme platbu za distribuci, kterou inkasuje distributor. Distributora plynu ani elektřiny nelze měnit, protože má monopol na konkrétní území.
Poslední položkou je služba operátora trhu, kam spadají např. poplatky ERÚ nebo OTE.

Co z toho plyne pro koncové spotřebitele?

Ať už regulované složky elektřiny či plynu v roce 2025 ve vaší distribuční sazbě prodraží nebo naopak trochu zlevní, je třeba mít na paměti, že s celkovými účty za elektřinu či plyn nejvíce zamává cena komodity, tedy obchodní cena. Nedá se generalizovat a bez kontextu jasně říct, zda ceny porostou či klesnou. Zlevnění silové elektřiny mohou očekávat loajální zákazníci, kteří jsou u svého dodavatele delší dobu. Pozor, to ale neznamená, že se vyplatí být loajálním zákazníkem. Takoví zákazníci totiž obecně platí výrazně více a jejich dodavatelé pak mají pro zlevňování prostor. Ani po slevě nebudou mít nejvýhodnější ceny na trhu, spíše naopak. Samotná komodita, myšleno elektřina i plyn, s nejvyšší pravděpodobností postupně zdražovat bude, dlouhodobě se tak vyplácí sledovat konkurenční nabídky a nebát se změnit dodavatele. Novým zákazníkům dodavatelé totiž vždy nabízí výhodnější akviziční ceny než takovým zákazníkům, které mají už roky jisté.

NačítámNačítám