Promlčecí lhůta pojistné události je časový úsek, za který se promlčí doba na plnění pojištění. Do této lhůty musí být pojištěnému nebo jeho dědici vyplaceno pojistné plnění. Promlčecí doba začíná obvykle běžet jeden rok po pojistné události.
U majetkového pojištění obvykle platí čtyřletá promlčecí lhůta, stejně tak u úrazového pojištění. U pojištění odpovědnosti a povinného ručení je promlčecí lhůta obvykle tříletá. Po uplynutí promlčecí lhůty zanikne právo na odškodnění. U životního pojištění je promlčecí doba nejdelší, a to 10 let. Doporučujeme tyto lhůty ověřit v konkrétní smlouvě s vaší pojišťovnou.
Na kvalitu silnic v Česku už vzniklo nespočet vtipů. Nutno podotknout, že situace se postupně zlepšuje, nějaký ten výmol se ale vždycky najde. Zvlášť po zimě. Najet do něj v plné rychlosti pak není zrovna nejpříjemnější. A ani nejbezpečnější. Co když si auto poškodíte?
V těchto měsících jsou praskliny na čelním skle častější, než ve zbytku roku. Ze silnic totiž odlétá štěrk, zbylý po zimním sypání vozovky. Jak postupovat, když vám praskne čelní sklo? Kdy je potřeba sklo vyměnit? A co na to pojišťovna?
Řízení pod vlivem alkoholu je jedním z nejčastějších přestupků, které ohrožují bezpečnost na silnicích. Přestože se povolené limity alkoholu v krvi liší, následky porušení pravidel jsou podobné: pokuty, zákaz řízení a v horších případech i trestní stíhání. Pojďme se podívat, jaká je tolerance alkoholu za volantem v ČR, Evropě i USA.