Fakturu obdržíte vždy jednou za fakturační období, což je u většiny dodavatelů jeden rok. Předchází jí odečet elektřiny, kdy se podle stavu elektroměru zjistí skutečná spotřeba elektřiny. Ta se porovná se zaplacenými zálohami a vystaví faktura, kde jsou zálohy zohledněné. Na faktuře může být uvedený buď přeplatek, který dodavatel elektřiny vrátí odběrateli složenkou či na účet, nebo nedoplatek, který je třeba ve stanoveném termínu uhradit.
Faktura vám přijde poštou či e-mailem, najdete ji také v obslužném portálu, jako je například ČEZ Online, Energie 24 od EON, Centropol Samoobsluha, nebo Moje MND.
Oblíbený dotační program se po dvou letech dočkal další aktualizace, od února bude otevřený širší skupině žadatelů. Program přináší nové výhody, jako jsou finanční zálohy předem nebo nabídka výhodného úvěru. Co všechno kryje dotace a jaké podmínky musíte splnit? Čtěte dál.
Provoz každé domácnosti přirozeně něco stojí. Často je to ale mnohem víc, než je potřeba. Některé výdaje můžeme poměrně snadno snížit. Přesvědčili jsme se o tom v období drahých energií, kdy zkrátka bylo třeba začít šetřit. Tak pojďme kouknout na pár věcí, které možná můžete změnit i vy.
Noví majitelé bytů či domů mnohdy v začátcích tápou. Je tolik věcí, které je třeba zařídit. Jednou z nich je výběr dodavatele energií. Pokud si jím noví majitelé nejsou jisti, pak se často „upíší“ tomu, kdo v místě připojení provozuje distribuční síť. Ne vždy to ale bývá nejlepší volba – zvlášť když vezmeme v potaz, kolik možností dnes trh nabízí a jak se může pečlivý výběr dodavatele vyplatit. Tak jak správně vybírat dodavatele a na co si dát pozor v závislosti na typu nemovitosti?
Ceníky DPI: Jaké jsou ceny dodavatelů poslední instance?