DTI (Debt to Income) je finanční ukazatel, který měří podíl celkového dluhu na celkovém příjmu domácnosti nebo jednotlivce. Tento ukazatel se používá k posouzení úrovně zadlužení ve vztahu k příjmům, což pomáhá věřitelům posoudit schopnost dlužníka splácet své závazky.
DTI je důležitý ukazatel pro věřitele při schvalování úvěrů, protože poskytuje informace o celkové úrovni zadlužení žadatele. Vysoká hodnota DTI může signalizovat, že dlužník je již značně zadlužený, což může zvýšit riziko nesplácení dalších úvěrů. Naopak nízká hodnota DTI naznačuje, že dlužník má relativně nízkou úroveň zadlužení ve vztahu ke svým příjmům, což zvyšuje pravděpodobnost, že bude schopen splácet nové závazky.
Mohu žádat o hypotéku, když mám pracovní smlouvu na dobu určitou?
Je možné hypotékou financovat nemovitost v zahraničí?
Je možné získat hypoteční úvěr, když mám záznam v registru?
Vánoce jsou pro mnoho prodejců skutečnými žněmi – a platí to nejen o těch, kteří nabízejí dárky a další zboží. I ve světě služeb se setkáme s akčními nabídkami, které lákají k nákupu. Předvánoční období je totiž ideální dobou na získávání plusových bodů v pomyslné soutěži o nejlepšího mobilního operátora. Tak co si letos připravila trojice těch největších? Pojďme na to kouknout.
Noví majitelé bytů či domů mnohdy v začátcích tápou. Je tolik věcí, které je třeba zařídit. Jednou z nich je výběr dodavatele energií. Pokud si jím noví majitelé nejsou jisti, pak se často „upíší“ tomu, kdo v místě připojení provozuje distribuční síť. Ne vždy to ale bývá nejlepší volba – zvlášť když vezmeme v potaz, kolik možností dnes trh nabízí a jak se může pečlivý výběr dodavatele vyplatit. Tak jak správně vybírat dodavatele a na co si dát pozor v závislosti na typu nemovitosti?
Konec léta definitivně potvrdil dlouho očekávané oživení realitního trhu. Srpen lámal rekordy v mnoha ohledech a meziroční růst vystřelil na hodnotu 130 %. V září sice přišlo jisté ochlazení, přesto je trend jasný. Zájem o hypotéky skutečně roste. A to přesto, že úrokové sazby se po více než dvou letech dostaly jen lehce pod 5 %. Vyplývá to z údajů ČBA Hypomonitoru, který pracuje s daty všech českých bank a stavebních spořitelen poskytujících hypotéky.