Redakce Kalkulátor.cz | 18. 4. 2025

Jak vybrat nejlepší internet

Vybrat internet na doma není raketová věda. Pokud ale nechcete střílet od boku, měli byste tušit, co všechno zohlednit. Dnešní článek je průvodcem výběru internetu a jeho poskytovatele. Řeší druh připojení, pokrytí, rychlost a cenu. Na konci článku na vás čeká výběr top 10 poskytovatelů internetu v ČR.

Druhy internetového připojení

Kabelový internet, optický internet, DSL, satelitní internet, mobilní internet… spousta pojmů, spousta možností. Pojďme si vysvětlit rozdíly a říct si, jaký typ internetového připojení bude vhodný právě pro vás.

Rozdíly spočívají ve způsobu přenášení signálu. Hlavní kategorie přenosu jsou bezdrátové (vzduchem) a pevné (kabelem).

Pevné připojení

Pevné připojení je oblíbené díky své stabilitě a rychlosti. Vyžaduje fyzickou infrastruktutu, tedy kabely natažené k vám domů. V Česku poskytovatelé internetu nabízí nejčastěji DSL, internet přes kabelovou televizi a optické vlákno.

DSL využívá telefonní přípojky, tedy kabelů původně určených pro pevnou linku. Setkat se můžete s několika typy DSL připojení, jako je ADSL či VDSL. Velkou předností DSL připojení je pokrytí, které jej dělá nejdostupnějším pevným internetem v ČR. Jeho nevýhodou může být oproti optice menší rychlost daná zastaralou sítí telefonních kabelů. Můžeme vás ale uklidnit: pokud nemáte ty nejvyšší nároky na výkon internetu, DSL vám bude dobrým sluhou.

Internet přes kabelovou televizi je další technologií, kterou poskytovatelé internetu hojně nabízí. Je relativně rychlý a spolehlivý, není citlivý na počasí. Musíte být v dosahu kabelových rozvodů, potřebovat budete kabelový modem a koaxiální kabel.

Třetím typem je optika, momentálně nejlepší internet na doma díky své neuvěřitelné rychlosti a stabilitě. Jeho nevýhodou je ale nedokonalé pokrytí, které mnoho zájemců vyřadí ze hry. Poskytovatelé internetu ale do této infrastruktury investují, protože sami věří, že optické vlákno je technologií budoucnosti. Vynikající dostupnost je jen otázkou času. Jste-li gamer nebo má vaše domácnost hodně členů, s optikou nešlápnete vedle.

Toužíte po rychlejším surfování?

Rozumíme vám. A pomůžeme vám ho dosáhnout.

Bezdrátové připojení

Přesouváme se k bezdrátovému řešení, které k internetovému připojení nevyžaduje pevné kabely. Jeho nespornou výhodou je flexibilita, nedosahuje ale takové rychlosti a stability. Bezdrátové připojení totiž k přenosu využívá vlny, které mohou být rušeny fyzickými překážkami, jako jsou budovy nebo jiná zařízení. Nevýhodou je i citlivost na počasí. Nemáte-li ale možnost kabelového internetu, pak představuje bezdrátové připojení solidní řešení.

Bezdrátové Wi-Fi připojení od místních poskytovatelů internetu je šířeno z centálního vysílače až do vaší antény. Tam, kam nedosáhnou dráty, často přichází na řadu právě Wi-Fi připojení. Nevýhodou je nutnost být v blízkosti vysílače operátora s přímou viditelností na vysílač.

Přenosný internet nebo také mobilní internet je oblíbený u chalupářů či cestovatelů. Internetový poskytovatel vám dodá modem s datovou SIM kartou, který zapojíte do zásuvky a surfujete. Rychlost internetu se odvíjí od mobilní sítě, v jejímž dosahu jste, nejčastěji 4G LTE či 5G. Nevýhodou může být omezené čerpání dat a nestabilita.

Rychlost připojení jednotlivých technologií

Jak už víme, rychlost internetu se liší dle typu připojení. Pevné připojení (tedy DSL, kabelový a optický internet) je rychlejší než bezdrátové připojení (mobilní či Wi-Fi připojení), nejlepší internet je ten optický. Pro představu uvádíme rychlost různých typů připojení. Údaje jsou pouze orientační a mohou se lišit v závislosti na poskytovateli, lokalitě atd.

Typ připojení

Odhadovaná maximální rychlost

Běžná reálná rychlost

DSL (ADSL/VDSL)

Až 250 Mb/s

75-175 Mb/s

Kabelový internet

Až 1 Gb/s

300-600 Mb/s

Optický internet

Až 1 Gb/s

500-700 Mb/s

Bezdrátové Wi-Fi připojení

Až 100 Mb/s

20-50 Mb/s

Mobilní internet (4G LTE)

Až 300 Mb/s

20-100 Mb/s

Mobilní internet (5G)

Až 500 Mb/s

100-300 Mb/s

Zdroje:

T-Mobile
O2

Jak rychlý internet vlastně potřebujete?

Následující tabulka vám pomůže přibližně určit, jak rychlý internet potřebuje zrovna vaše domácnost.

Typ uživatele

Aktivity

Doporučená rychlost

Vhodné připojení

Jednotlivec - základní uživatel internetu

Prohlížení webu, e-mail, sociální sítě, sledování videí v HD, poslech hudby

20-50 Mb/s

DSL, bezdrátové Wi-Fi připojení

Rodina - běžné domácí použití

Více členů online, streamování videí ve Full HD, práce z domova

50-100 Mb/s

Kabelový internet, DSL, 4G LTE

Pracovní profesionál - práce z domova

Videohovory, cloudové služby, stahování/sdílení velkých souborů, streamování ve 4K

200-500 Mb/s

Kabelový či optický internet

Gamer / streamer

Online hraní, streamování obsahu ve vysoké kvalitě, nízká latence.

500 Mb/s – 1 Gb/s

Optický internet

Cena + poplatky + balíčky

Cena internetu na doma se pohybuje v řádech stovek korun v závislosti na jeho parametrech. Doporučujeme pečlivě prozkoumat, zda je inzerovaná cena konečná, nebo obsahuje třeba měsíční poplatek za pronájem modemu, platbu za aktivaci, poplatek za instalaci atd. Poskytovatelé často nabízí různé slevy. Typicky operátoři sdružují své služby do balíčků, jako je třeba mobilní tarif + internet na doma + internetová televize.

Top 10 poskytovatelů internetu v ČR

Už víte, že existuje spousta faktorů ovlivňující výběr internetu na doma a že nejlevnější internet nemusí být nutně ten nejlepší. Usnadníme vám práci a doporučíme vám ověřené dodavatele. Jsou mezi nimi ti největší poskytovatelé internetu v ČR i menší hráči. Při sestavování jsme brali v úvahu počet zákazníků, typ používaných technologií, dostupnost, ceny a také nabízené balíčky.

T-Mobile
O2
Vodafone
PODA
Starner
Nej.cz
Telly
ÚVT internet
NordicTelecom
Airwaynet

Ať už hledáte spolehlivé připojení pro práci z domova, nebo internet pro celou rodinu, mezi těmito poskytovateli najdete toho správného partnera.

NačítámNačítám