Rozeznáváme jednotarifní distribuční sazby a dvoutarifní distribuční sazby. Distribuční sazby si nelze volně vybírat, závisejí na tom, jaké elektrospotřebiče domácnost využívá.
Distribuční sazba vyjadřuje profil odběrného místa. Rozeznávají se sazby jednotarifové pro odběrná místa, která využívají elektřinu pro svícení a běžné spotřebiče, dále pak dvoutarifové pro odběr tam, kde se elektřinou ohřívá voda, nebo topí. Pokud domácnost odebírá elektřinu ve dvou tarifech, pak má po určitou dobu elektřinu k dispozici v tzv. nizkém tarifu, kdy je elektřina levnější.
Jak už dobře víme, konečné sazby elektřiny a plynu neovlivňuje jen silová cena energií na burze, se kterou pracuje dodavatel energií, ale také distribuční poplatky. Platíme je distributorovi, který z nich spravuje přenosovou soustavu a jističe na odběrných místech nebo přispívá k budování obnovitelných zdrojů energie. Regulovanou složku cen každoročně stanovuje Energetický regulační úřad (ERÚ) – a ten právě před pár dny odtajnil sazby na příští rok.
Zařizujete si kuchyni a přemýšlíte, na čem budete vařit? Dáte přednost sporáku na elektřinu, nebo na plyn? Co je v časech, kdy se o cenách energií hovoří s takovou obavou, výhodnější?
Je důležitější vypínat lampičku, topení, nebo zapínat stopky? Spočítali jsme přesně. Na kolik vás přijde den na home office?
Co je to revizní zpráva?