Vozidlo bez povinného ručení nesmí vjíždět na komunikace. Pokud při silniční kontrole policista zjistí, že pro vozidlo nikdo neuzavřel pojištění, může jeho majiteli či provozovateli uložit pokutu 5 000 až 40 000 korun. Povinné ručení se běžně dokazuje tzv. zelenou kartou, kterou je při kontrole řidič povinen předložit. Připomeňme, že pokuta mu hrozí i tehdy, pokud kartu předložit nemůže. Tehdy mu hrozí pokuta 1500 až 3000 korun. Pokud vozidlo neprovozujete, neplatíte povinné ručení a značky jste neodevzdali do depozitu, můžete zaplatit na pokutě až 20 000 korun. Pokud byste s nepojištěným vozidlem havarovali, budete hradit veškeré škody, které kvůli havárii vzniknou.
Co kryje a nekryje povinné ručení?
Jaký je rozdíl mezi povinným ručením a havarijním pojištěním?
Můžu si pojistit i vybavení v garáži nebo kůlně?
Koupě vlastního bydlení je velkým a samozřejmě i velmi nákladným rozhodnutím. Navíc málokdo může byt nebo dům zaplatit z vlastních zdrojů, proto nejčastěji přichází na řadu hypotéka. Je to úvěr jako každý jiný, akorát tenhle splácíte až 30 let, takže je s vámi značnou část života. Proto se vyplatí dobře počítat a také vybírat. Co všechno byste měli vědět?
Velcí dodavatelé v loňském roce několikrát zlevňovali a mluví i o dalším poklesu cen, výrazněji pak nerostly ani distribuční poplatky. Na první pohled by se tak mohlo zdát, že se vyplatí mít nefixované ceny a užívat si dalších poklesů v reálném čase. Je tam ovšem jedno velké ALE. Ani po zlevnění se zákazníci se smlouvou na dobu neurčitou nedostali na sazby, které mají domácnosti s fixovanými cenami.
Zima, sníh, sluníčko a aperol nebo bombardino na alpských svazích. Co může být lepšího? Jenže s výletem do hor se často pojí i doprava autem a následné lyžování. A u obou těchto aktivit už může být s drinkem problém. Tak si pojďme zopakovat, co si můžete dovolit v Česku nebo zahraničí, aniž byste zbytečně riskovali.