Změna distribuční sazby je poměrně komplikovaná. Jak na ni?
Pokud přecházíte na některou z jednotarifních sazeb, stačí dodat dodavateli elektřiny pouze žádost. Pokud ale přecházíte na dvoutarifní sazbu a chcete využívat levnější elektřinu v nízkém tarifu, je třeba provést zásah do elektroměru. Nejprve je třeba zažádat o odplombování elektroměru, dále podat žádost o distribuční sazbu, a to telefonem, e-mailem, nebo pomocí klientské zóny. K žádosti se přikládají podle druhu sazby další dokumenty, které například ověřují vlastnictví elektromobilu, nebo dokládají revizní zprávou, že byly určité spotřebiče řádně instalovány.
Jak už dobře víme, konečné sazby elektřiny a plynu neovlivňuje jen silová cena energií na burze, se kterou pracuje dodavatel energií, ale také distribuční poplatky. Platíme je distributorovi, který z nich spravuje přenosovou soustavu a jističe na odběrných místech nebo přispívá k budování obnovitelných zdrojů energie. Regulovanou složku cen každoročně stanovuje Energetický regulační úřad (ERÚ) – a ten právě před pár dny odtajnil sazby na příští rok.
Zařizujete si kuchyni a přemýšlíte, na čem budete vařit? Dáte přednost sporáku na elektřinu, nebo na plyn? Co je v časech, kdy se o cenách energií hovoří s takovou obavou, výhodnější?
Je důležitější vypínat lampičku, topení, nebo zapínat stopky? Spočítali jsme přesně. Na kolik vás přijde den na home office?
Kam se obrátit, pokud zjistím výpadek elektřiny?
Kde a jak zjistím odstávky elektřiny?