Zelená energie není mýtus

Co přesně je zelená elektřina?

kdo vám dodá výhradně zelenou elektřinu?
je zelená energie automaticky dražší?
není to jen marketingový trik?

Víme, kdo je fér. Přesvědčte se sami a přečtěte si více.

Ve srovnání najdete
611 nabídek
108 dodavatelů elektřiny a plynu

E.ONČEZInnogyPRECentropolMND

+ 102 dalších

Co přesně je zelená elektřina?

kdo vám dodá výhradně zelenou elektřinu?
je zelená energie automaticky dražší?
není to jen marketingový trik?

Víme, kdo je fér. Přesvědčte se sami a přečtěte si více.

Zelená elektřina existuje

Ne, dráty z větrné elektrárny, nebo vodní elektrárny k vám nepřivedeme, ale dokážeme zajistit elektřinu od dodavatele, který ji vykupuje pouze z alternativních zdrojů energie. Zelenou elektřinu nabízí hned několik dodavatelů elektřiny. Ti ale vykupují také elektřinu "špinavou", která pochází ze spalování uhlí. Pokud je tedy zelená elektřina od těchto dodavatelů elektřiny, podporujete zároveň i výrobu v uhelných zapáchajících elektrárnách. Jde to ale i jinak a vy můžete placením za zelenou elektřinu podporovat jen malé fotovoltaiky, větrné elektrárny, či malé vodní elektrárny. Pokud chcete podporovat výrobu zelené energie jen a pouze z obnovitelných zdrojů, pak u nás najdete pouze jednoho dodavatele, a tím jsou Nano Energies.

Zelená elektřina je budoucnost

Uhelným elektrárnám definitivně odzvonilo (alespoň někde). Uhelná komise stanovila rok 2038 jako limit pro využívání uhlí v energetice. Alternativou za uhlí budou především obnovitelné zdroje, doplněné plynovými elektrárnami. Pomoci můžete i vy, pokud budete zelenou elektřinu odebírat už nyní a dáte jasně vědět, že boj o záchranu klimatu není jen prázdné slovo.

Je EKO zelená elektřina jako BIO potraviny? Tedy dražší?

Ne nutně. Ano, najdeme na trhu produkty, které mají nižší cenu, než za kolik se dá dnes kupovat opravdu zelená elektřina, ale na druhou stranu u většiny velkých dodavatelů je “běžná” elektřina dražší. A upřímně - většinu těch, co mají nejnižší cenu, bychom vám nikdy nedoporučili. V Česku ušetří každá domácnost přechodem na zelenou elektřinu průměrně 1,2 tuny CO2 každý rok (resp. 435 kg CO2 za každou spotřebovanou 1 MWh). To má stejný účinek, jako byste naráz zasadili několik vzrostlých stromů, které absorbují škodliviny v ovzduší. I elektřinou bychom měli výrazně šetřit, ale přece jenom se nám takto zapíná spotřebič snáze, s ulehčením, že takto nepoškozujeme naši přírodu.

Jak můžete být šetrní k přírodě se zelenou elektřinou?🌲

Přechod na pouze zelenou elektřinu může ušetřit nejen vaše peníze, ale především přírodu. Připravili jsme pro vás názorný příklad:

V Česku ušetří průměrná domácnost přechodem na Elektřinu Nazeleno průměrně 1,2 tuny CO2 každý rok (resp. 435 kg CO2 za každou spotřebovanou 1 MWh)

V praxi to znamená:

průměrná domácnost má automobil škoda Fabia a ujede cca 11 000 km ročně
průměrná Fabia (1,2 TSI ) vyprodukuje 107g CO2 na 1 ujetý kilometr
průměrná domácnost tedy vygeneruje 1,2 tuny CO2 jen tím, že jezdí autem
přechodem na zelenou enerigii ušetří průměrná domácnost 1,2 tuny CO2
přechodem na zelenou energii pomůžete přírodě stejně, jako když úplně přestanete jezdit autem!

Kolik tedy stojí zelená elektřina?

Domácnost s distribuční sazbou D02d má průměrnou roční spotřebu 3 725 kWh a ročně za ni zaplatí průměrně 20 830 Kč.

V tabulce najdete tarify různých dodavatelů a cenu za výše uvedenou spotřebu. Na první pohled vidíte, že cena za zelenou elektřinu se neliší od standardích tarifů. Dokonce je i levnější než někteří top dodavatelé. Není tedy jediný důvod váhat. Šetřete peníze i přírodu.

Info: Co je to dekarbonizace?

Jak poznáte skutečně zelenou elektřinu?

Nechcete platit za marketingové triky a chcete mít jistotu opravdu zelené elektřiny? Řekli jste jasné NE podpoře uhelných elektráren? Jste zodpovědní a osud klimatu vám není lhostejný? Elektřina, která proudí dráty, je pořád jedna. Vás ale může těšit, že se kvůli vám rozhodně nevyrobila v uhelné elektrárně. K tomu vám rádi pomůžeme a najdeme přesně takového dodavatele, který podporuje jen obnovitelné zdroje.

nahrajte poslední vyúčtování
připravíme kalkulaci pro zelenou elektřinu
porovnáme vám ji s ostatními a ukážeme rozdíl v ceně
vy se rozhodnete

Z vyúčtování vyčteme všechny důležité informace, jako je spotřeba, sazba, lokalita a jističe. Spočítáme, kolik by to samé stálo se zelenou elektřinou a pak vám pošleme srovnání, kde vše přehledně uvidíte. Rozhodnutí bude na vás.



Přečtěte si více

Tepelné čerpadlo: Moderní technologie, která má smysl

Tepelné čerpadlo: Moderní technologie, která má smysl

V dnešní době, kdy se řada lidí aktivně zaměřuje na energetickou udržitelnost, se tepelná čerpadla stávají stále populárnější volbou pro vytápění a chlazení domů. Jsou to zařízení, která využívají přírodní zdroje tepla jako je vzduch, země nebo voda a přeměňují je na teplo. To je pak distribuováno do interiéru domu. Jaké jsou nesporné výhody této moderní technologie a proč byste ji měli zvážit jako cestu k nižším nákladům?

Přejít na detail článku
Jak dodávat zelenou elektřinu?

Jak dodávat zelenou elektřinu?

Kouřícím elektrárnám už téměř definitivně odzvonilo. Budoucnost energetiky je v obnovitelných zdrojích a k tomu, aby byla co nejlepší můžeme přispět každý z nás. V rozhovoru s Františkem Vaškem, ředitelem Nano Green, divize společnosti Nano Energies, zabývající se obnovitelnými zdroji a udržitelností, jsme mluvili o lidech, kteří vyrábějí zelenou elektřinu nejen na střeše svého rodinného domku. Jak složité je se připojit do sítě? A jak se bude trh s elektřinou z obnovitelných zdrojů vyvíjet dál?

Přejít na detail článku
Ekologické není drahé. Nano Energies sází na čistě zelenou elektřinu

Ekologické není drahé. Nano Energies sází na čistě zelenou elektřinu

Česká společnost Nano Energies dodává jen a pouze zelenou elektřinu, tedy elektřinu ze zdrojů, které jsou obnovitelné. Je jich v Česku dostatek? Lenka Hořáková nás ujistila, že vznikají další a že na téma stoprocentně čisté elektřiny slyší stále více zákazníků.

Přejít na detail článku

Máte rádi přírodu a je vám jasné, že to všeobecné plýtvání, hromadné produkování plastů a ničení přírody by se mělo začít trochu mírnit. Plasty už třídíte, a letos jste si dokonce odpustili jeden eurovíkend. Co takhle ještě podpořit zelené energie?

To budu mít domů nějaké svoje extra dráty?

To samozřejmě ne. Fakticky budete dostávat z výroby ten samý mix uhelné/vodní/kdovíjaké energie jako všichni ostatní. I když se rozhodnete kupovat 100% čistý eko-bio-fairtrade, tak pokud jste připojeni k rozvodné síti, technicky vzato stále spalujete pořád uhlí jako ostatní. Rozdíl je jen v tom, že svému dodavateli přikazujete, aby elektřinu nakupoval z jiných zdrojů a podpořil tak vaše přesvědčení.

V zelených energiích existují tři základní přístupy:

A/ Vyrábím si všechno elektřinu výhradně sám

Toto je docela extrém. Předpokládá to, že máte vlastní solární sestavu, větrnou nebo vodní elektrárnu a na koukání televize si navíc vypomáháte šlapáním na kole. Jde o případy, kdy si třeba postavíte srub někde v divočině a dráty se opravdu nevyplatí natahovat. Nebo na lodi. Nevýhodou jsou stejně jako u všech obnovitelných zdrojů výpadky ve výkonu. Když nefouká a nesvítí, potřebujete prostě výkonné baterie. A to není ekologické ani trochu. Polovičatá a méně extrémní verze tohoto přístupu je připojit se k tomu ještě na klasickou rozvodnou síť. Budete to mít jako zálohu proti přirozeným výpadkům. Existují služby různých virtuálních baterií, kdy třeba přes den vyrábíte ze svého soláru a přebytek posíláte do sítě a večer berete naopak uhelně-jadernou energii z rozvodné sítě.

B/ Koupím si zelený tarif

Tady už začínáme zapadat do neprůhledného, zeleného bažince. Pokud si chcete koupit zelený tarif a podpořit tak výrobu zelené energie, informujte se u dodavatele o podrobnostech každého tarifu. Portfolio zdrojů se může radikálně lišit. Některé jsou zkrátka zelenější a jiné pouze posílají nějaké ty peníze na podporu energetických zdrojů. Celkově vás tento přístup ale navíc nic moc nestojí. Tyto zelené tarify nejsou o moc dražší než ty ostatní.

C/ Koupím si jakýkoli klasický tarif

On totiž vlastně jakýkoli tarif, i ten „nejšpinavější“, posílá peníze na takzvanou zelenou energii. Někdo ty dotace solárníkům a tepelným čerpadlům musí zaplatit. Stát není nějaká zázračná bohatá entita, jsme to my všichni. Ze zákona se totiž platí povinný ekologický poplatek v ceně každé spotřebované elektřiny. Povinný poplatek na obnovitelné zdroje elektřiny (OZE) je momentálně 13 %. To dělá u typické české domácnosti se spotřebou 2,2 MWh ročně 1318 Kč.

A tady je naše zamyšlení nad tím, nakolik je zelená energie skvělá věc a nakolik eko-marketingový podfuk.