Pomocí hromadného dálkového ovládání lze v elektroměru přepnout tzv. vysoký tarif na nízký a naopak. Instaluje se tedy v těch domácnostech, které využívají tzv. dvoutarifní distribuční sazbu, a elektřinou topí, nebo ohřívají vodu. Děje se tak díky instalaci speciálního zařízení v podobě krabičky do elektroměru, u novějších elektroměrů je již toto zařízení jejich součástí. Toto zařízení zároveň zajistí, že velké elektrospotřebiče (bojlery, elektrokotle, elektročerpadlo) se v čase vysokého tarifu nesepnou.
HDO spíná několikrát denně, již dávno neplatí, že se takto ovládá „noční proud“. První pokusy se systémem proběhly v České republice v padesátých letech, plně elektronické přijímače se vyrobily na konci sedmdesátých let. Šlo vlastně o první chytrou síť u nás.
Nepřehlédněte
Na co přesně jezdí vaše elektrokolo? Z čeho se v Česku vyrábí elektřina
Je pro vás faktura za elektřinu španělská vesnice? Jaké položky na faktuře za elektřinu najdete?
CHCETE UŠETŘIT ZA ENERGIE? Na Kalkulátor.cz si za 2 minuty si zjistíte, na jakém tarifu ušetřit tisíce.
Co je to revizní zpráva?
Oznámila vám vaše pojišťovna zdražení povinného ručení? A věděli jste, že se proti tomu můžete ohradit? Právě zvýšení pojistného ze strany pojišťovny je jedním z důvodů, které mohou vést k předčasnému ukončení pojistky.
Oblíbený dotační program se po dvou letech dočkal další aktualizace, od února bude otevřený širší skupině žadatelů. Program přináší nové výhody, jako jsou finanční zálohy předem nebo nabídka výhodného úvěru. Co všechno kryje dotace a jaké podmínky musíte splnit? Čtěte dál.
Informace o snížení cen energií se na nás valí ze všech stran a špatné zprávy nepřinesl ani ERÚ, který každoročně rozhoduje o výši distribučních poplatků. Ty v případě elektřiny vzrostou průměrně jen o 1,4 %. Pořád tu ale budeme mít domácnosti, které zaplatí víc, než musí. Čím to je a jak si zajistit lepší ceny?