Redakce Kalkulátor.cz | 17. 2. 2025

Rychlost připojení k internetu v Česku a ve světě

Internet se stal nedílnou součástí našich každodenních životů. Ať už pracujeme z domova, využíváme online úložiště nebo si jen chceme pustit film na streamovací platformě, bez internetu se neobejdeme. A na rychlosti tady skutečně záleží, protože jen málokdo se spokojí s dlouhým načítáním dokumentů nebo videem v mizerné kvalitě. Jak to tedy s rychlostí internetu vypadá u nás a ve světě?

Rychlost internetu všude po světě nepřetržitě sleduje společnost Ookla. Kromě testu, kterým můžete ověřit rychlost svého internetu, pravidelně přináší i žebříčky. Snadno tak zjistíme, kde je internet nejrychlejší, jak si vede naše země, který operátor nabízí nejlepší výkon nebo jak se pohybují ceny. Teď tedy pojďme kouknout právě na zmíněnou rychlost a celosvětové srovnání. Zatím poslední update dat proběhl letos v lednu, takže máme k dispozici skutečně „čerstvé“ údaje.

Mobilní internet zrychluje, ale pevný má pořád náskok

Z nejnovějších dat můžeme vyčíst třeba to, že průměrná rychlost stahování (download) u mobilního internetu rychle roste a pomalu dotahuje i pevné širokopásmové připojení. Zatímco u pevného internetu je to aktuálně 97,61 megabitů za sekundu (Mb/s), u mobilního internetu se průměrná rychlost zastavila na 91,24 Mb/s. Nutno přitom podotknout, že zatímco u pevného internetu rychlost stahování roste jen mírně, u mobilního se za poslední rok zvýšila skokově. Ještě loni v lednu to bylo jen 53,22 Mb/s, takže pokrok je v tomto případě skutečně znát.

Co se ovšem rychlosti nahrávání (upload) týče, tam už si mobilní internet tak dobře nevede. Zatímco pevné připojení dosahuje průměrných 52,84 Mb/s, u mobilního je to jen 13,47 Mb/s. Tady si naopak oproti loňsku výrazněji polepšil právě pevný internet, v lednu 2024 se hodnoty pohybovaly kolem 43,45 Mb/s.

Dalším důležitým ukazatelem, který rychlostní testy sledují, je takzvaná latence, tedy zpoždění signálu. U mobilního internetu je to k letošnímu lednu v průměru 25 milisekund (ms), u pevného pak pouhých 9 ms.

Hledáte rychlejší internet?

Porovnáme pro vás nabídky a pomůžeme najít nejlepší poměr ceny a kvality.

Jak si vede Česko a další země?

Ať už se jedná o mobilní data nebo pevný internet, na prvních třech příčkách evropské země nenajdeme.

Rychlost mobilního internetu

Spojené arabské emiráty – rychlost stahování 545,94 Mb/s (oproti celosvětovému průměru je tam mobilní internet téměř šestkrát rychlejší)
Katar – rychlost stahování 521,51 Mb/s
Kuvajt – rychlost stahování 314,39 Mb/s

Teprve na čtvrtém místě se umístila první evropská země – pro někoho možná trochu překvapivě Bulharsko s rychlostí stahování 252,05 Mb/s. Následují Bahrajn, Brazílie, Saúdská Arábie, Dánsko, Jižní Korea a Gruzie. Česká republika se umístila na 38. místě ze 104 hodnocených zemí. Naměřená rychlost 101,88 Mb/s se ovšem pořád pohybuje nad celosvětovým průměrem a za sebou jsme kromě všech našich sousedů, tedy Německa, Polska, Slovenska a Rakouska, nechali i takové země, jako jsou Belgie, Itálie, Španělsko, Velkou Británii nebo Japonsko.

Rychlost pevného širokopásmového internetu

Singapur – rychlost stahování 336,45 Mb/s
Spojené arabské emiráty – rychlost stahování 310,05 Mb/s
Hongkong – rychlost stahování 305,71 Mb/s

I tady je pak Evropa zastoupena až na čtvrtém místě, tentokrát Francií. Následují Island, Chile, Spojené státy americké, Dánsko, Španělsko a Švýcarsko. Česko se tady umístilo až na 80. místě z celkových 152 a s rychlostí 79,3 Mb/s lehce zaostává i za celosvětovým průměrem. V případě pevného připojení už se nám naše sousedy překonat nepodařilo a celkově jsme většinu evropských zemí v žebříčku „pustili před sebe“. Je tak zcela jasné, že tady ještě máme co dohánět, i když dobrou zprávou zůstává, že i tady hodnoty postupně rostou a rychlost internetu se v čase zlepšuje.

Jaká rychlost internetu je dostačující?

Čísla jsou to sice zajímavá a už víme, jak si Česko vede v porovnání s dalšími zeměmi, ale nejvíc nás asi zajímá, jestli to pro běžné použití stačí. Víte třeba, jaká je optimální rychlost internetu pro online call nebo jakou rychlost internetu potřebujete pro sledování TV?

Hovory zvlášť náročné nejsou, na nerušenou videokonferenci v kvalitním HD rozlišení by vám měl pohodlně stačit internet s rychlostí kolem 5 Mb/s. Pro sledování 4K videa na streamovací platformě pak potřebujete přibližně čtyřnásobek. Je ale třeba počítat s tím, že to platí pro každé zařízení. Pokud tedy videa sledujete na více zařízeních a v domácnosti současně pracuje na počítačích více členů, pak budete muset násobit.

Obecně platí, že čtyřčlenná domácnost, ve které se na počítačích pracuje, sledují videa a občas si někdo zahraje hru, potřebuje internet s rychlostí kolem 150 Mb/s. Ačkoli to je poměrně vysoko nad průměrem, který vyšel v posledním měření, určitě to neznamená, že bychom v Česku měli mít s internetem problém. Řada poskytovatelů nabízí internet s rychlostí přesahující 250 Mb/s, takže stačí jen dobře vybírat. Hodně ale záleží na lokalitě nebo typu připojení k internetu. Nejlepších výsledků dosáhnete s optickým připojením, kde nejsou výjimkou ani rychlosti nad 1 Gb/s. Jsou i lokality, které zvládnou 2 Gb/s a v některých ulicích Olomouce se dokonce dostanete na neuvěřitelných 8 Gb/s.

NačítámNačítám