Redakce Kalkulátor.cz | 4. 2. 2025

Top české filmy a seriály na streamovacích platformách

Co bylo ještě před pár lety pouze zbožným přáním všech „sběratelů“ kazet a DVD nosičů, to je dnes běžnou realitou. Streamovací platformy nás za měsíční poplatek zásobují nepřeberným množstvím filmů a seriálů. A v záplavě titulů mají své zastoupení i české a slovenské snímky. Kdybychom měli jmenovat všechny, bylo by to asi na dlouho. Na českých i zahraničních platformách se objevují nejen žhavé novinky, ale také klasiky staré celá desetiletí. Pojďme tedy kouknout alespoň na některé z nejzajímavějších počinů posledních let.

HBO Max a oblíbené minisérie, dokumenty i komedie

Streamovací platforma HBO Max nabízí kromě vlastní produkce i řady dalších celosvětově úspěšných filmů a seriálů také několik tuzemských snímků.

Hořící keř (2013)

Třídílné drama z produkce HBO natočila v česko-polské koprodukci režisérka Agnieszka Holland. Zachycuje události, které následovaly poté, co se student Jan Palach upálil na protest proti okupaci a potlačování svobod. Palachova matka Libuše (Jaroslava Pokorná) a bratr Jiří (Petr Stach) se tehdy obrátili na advokátku Dagmar Burešovou (Tatiana Pauhofová), aby jim pomohla bránit se proti komunistickému funkcionáři Vilému Novému (Martin Huba), který Palachovu oběť zlehčoval a šířil lži.

Pustina (2016)

Další dramatickou minisérii z produkce HBO natočili Ivan Zachariáš a Alice Nellis. Pustina vypráví o fiktivní severočeské vesnici, která řeší otázku, zda nadnárodní těžařské společnosti povolit těžbu v místních dolech. Vidina peněz je lákavá, proti prodeji pozemků ale bojuje starostka Hana Sikorová (Zuzana Stivínová). Najednou ovšem musí řešit i zmizení své čtrnáctileté dcery Míši, které se stává hlavní linkou příběhu a ukazuje pravou tvář mnoha jeho aktérů.

V síti (2020)

Dokument Barbory Chalupové a Víta Klusáka sleduje tři dospělé herečky, které se coby dvanáctileté dívky stávají cílem sexuálních predátorů na sociálních sítích. Experiment ukazuje, o jak rozšířený problém se jedná, a odhaluje téměř dva a půl tisíce potenciálních predátorů. Následovala tak i série trestních stíhání. Snímek V síti se stal během prvních dnů po premiéře v kinech nejnavštěvovanějším českým dokumentem a následně získal Českého lva. Kromě HBO Max je k dispozici také na Voyo.

Vlastníci (2019)

Filmová komedie režiséra Jiřího Havelky se odehrává na schůzi společenství vlastníků bytových jednotek. Setkává se tam skupina různorodých postav, přičemž každá má jinou představu o budoucnosti bytového domu. Vzniká tak řada komických i dramatických situací. V hvězdně obsazeném snímku se představili Tereza Ramba (dříve Voříšková), Vojta Kotek, Dagmar Havlová, Pavla Tomicová, Jiří Lábus a mnoho dalších.

iVysílání a české detektivní seriály i další populární snímky

Online knihovna České televize umožňuje zpětné sledování odvysílaných snímků nejen z vlastní produkce. Oproti ostatním zmíněným streamovacím platformám má jednu obrovskou výhodu – alespoň prozatím tady můžete filmy a seriály sledovat zdarma.

Příběhy 1. oddělení (2014–2022)

Český kriminální seriál režisérů Petera Bebjaka, Dana Wlodarczyka, Michala Blaška natočený podle scénáře redaktora MF Dnes Jana Malindy a bývalého šéfa oddělení vražd pražského policejního ředitelství Josefa Mareše. Seriál je inspirovaný skutečnými případy řešenými pražskou „mordpartou“. Výjimkou nejsou ani kauzy, které svého času plnily titulní stránky většiny tuzemských médií.

Devadesátky (2022)

Šestidílná série vytvořená jako prequel seriálu Příběhy 1. oddělení. Natočil ji režisér Peter Bebjak na základě scénáře Josefa Mareše a Matěje Podzimka. Jak už název napovídá, minisérie zachycuje divoké období první poloviny devadesátých let, kdy nově nabytá svoboda znamenala i rozkvět kriminality a organizovaného zločinu.

Most! (2019)

Osmidílný seriál režiséra Jana Prušinovského a scénáristy Petra Kolečka provokuje svým satirickým humorem i tématy, která se točí kolem rasistických a xenofobních stereotypů. Přesto (nebo právě proto?) si rychle získal oblibu diváků a stal se hitem. V hlavní roli se představuje Luděk (Martin Hofmann), který neprožívá zrovna nejlepší chvíle v osobním ani pracovním životě. A co teprve když za ním přichází pošťák Ondra s pozvánkou do pořadu Pošta pro tebe.

Magenta TV a filmový trhák Vlny

Magenta TV mobilního operátora T-Mobile funguje jako digitální televize, kde přes internet můžete sledovat desítky českých i zahraničních programů. Kromě toho zahrnuje i videotéku s filmovými a seriálovými hity včetně těch dosud neodvysílaných.

Vlny (2024)

Dramatický snímek režiséra Jiřího Mádla je inspirovaný skutečnými událostmi druhé poloviny šedesátých let minulého století. Odehrává se v období pražského jara i následné invaze vojsk Varšavské smlouvy a sleduje osudy novinářů Československého rozhlasu. Snímek se v loňském roce stal nejnavštěvovanějším filmem českých kin a také českým zástupcem v boji o filmové Oscary.

Chcete Magenta TV ke svému tarifu?

Pomůžeme najít nejvýhodnější mobilní tarif a sestavíme pro vás nabídku na míru. Produkty poskládáme tak, abyste dosáhli na nejlepší ceny.

Slovenské a české filmy na Netflixu

Na Netflixu je široká nabídka nejen filmů a seriálů s českým či slovenským dabingem, ale právě i lokálních snímků. Kromě takových klasik, jako jsou Pelíšky, Tmavomodrý svět, Kolja, Vesničko má středisková nebo Na samotě u lesa, tady najdete i řadu snímků novějšího data. Včetně filmu Zápisník alkoholičky, který je současně k dispozici i na Prima+.

Děti Nagana (2023)

Komediálně laděný český rodinný film režiséra Dana Pánka je inspirovaný olympijskými hrami v japonském Naganu v roce 1998. Český hokejový tým tam v semifinále porazil Kanadu a v neméně napínavém finále proti Rusku vybojoval zlaté medaile. Hlavním hrdinou filmu je jedenáctiletý Dominik (Tom Brenton), který u televize – stejně jako většina národa – hokejový příběh prožívá a sní o kariéře hokejisty.

Úsvit (2023)

Česko-slovenské drama režiséra Matěje Chlupáčka s Eliškou Křenkovou a Miloslavem Königem v hlavních rolích vypráví o řediteli továrny, který spolu se svou ženou přijíždí v roce 1937 do města Svit pod Tatrami, aby tady vybudoval moderní průmyslové město. V areálu továrny je ovšem nalezena záhadná mrtvola novorozence. Skutečné pátrání pak rozjíždí především těhotná manželka ředitele.

Miki (2024)

Slovensko-český akční thriller režiséra Jakuba Kronera byl natočen podle skutečného příběhu mafiánského bosse Mikuláše Černáka. Odehrává se v divokých devadesátkách, kdy se Miki (Milan Ondrík) vrací ze zahraničí zpět do rodné slovenské vesnice. Celá země se přitom rychle mění a původnímu řidiči autobusů se otevírají nové možnosti ve světě organizovaného zločinu.

Prima+ a její úspěšná reality show

Další streamovací platforma pochází z dílny televize Prima. S předstihem tady můžete sledovat všechny seriály a reality show z vlastní produkce televize, ve videotéce pak najdete i řadu divácky oblíbených filmů a seriálů.

Zrádci (2024)

Není to sice přímo seriál, reality show Zrádci ale bezesporu patří mezi hity streamovací platformy Prima+. A to nejen česká, ale také britská nebo australská verze, které jsou rovněž k dispozici. Pokud vás bavila hra „Městečko Palermo“, tady si zaručeně přijdete na své. Celosvětově se formát těší obrovské oblibě, takže tvůrci přirozeně slibují další pokračování.

Zápisník alkoholičky (2024)

Filmové drama režiséra Martina Svátka vychází ze stejnojmenné knižní předlohy Michaely Duffkové a sleduje skutečný příběh mladé Míši (Tereza Ramba), která se v roli novopečené matky postupně propadá do závislosti na alkoholu a následně hledá cestu zpět.

Za sklem (2016–2019)

Slovenský seriál Za sklem, za kterým stojí čtveřice režisérů Peter Bebjak, Róbert Šveda, Zuzana Marianková, Michal Blaško, vypráví o dvojici elitních policistů vyšetřujících brutální vraždu. Jak případ rozplétají, noří se stále hlouběji do světa organizovaného zločinu. Až najednou není zcela jasné, kdo skutečně stojí na straně zákona.

Voyo a nejlépe hodnocené filmy i seriály

Streamovací platforma televize Nova nabízí nejen možnost sledovat „novácké pořady“ s předstihem, ale také pravidelně zařazuje mnoho nových snímků i filmových a seriálových klasik do své videotéky.

Metoda Markovič: Hojer (2024)

Šestidílná série platformy VOYO, kterou natočil režisér Pavel Soukup, má na ČSFD 90 % a je tak 24. nejlépe hodnoceným seriálem a vůbec nejlepším českým seriálem (data platná k únoru 2025). Odehrává se v normalizačním Československu a vypráví skutečný příběh sériového vraha Ladislava Hojera (Petr Uhlík), jehož činy patří k vůbec nejděsivějším případům 70. a 80. let. Po stopách vraha pak pátrá kriminalista Jiří Markovič (Petr Lněnička), který si postupně buduje kariéru elitního vyšetřovatele.

Amerikánka (2024)

Další snímek inspirovaný skutečnými událostmi vypráví příběh dívky, která si ještě za komunistů prošla dětským domovem, pěstounskou péčí i diagnostickým ústavem. Jedinou nadějí pro ni byla Amerika, kde čekal táta. Jako dospělá se pak Ema snaží vyrovnat se všemi zážitky, které se na ní během dětství i dospívání podepsaly. Film režiséra Viktora Tauše byl Sdružením české filmové kritiky vyhlášen nejlepším filmem roku 2024.

Guru (2022)

Třídílná série režiséra Bisera Arichteva přináší další příběh inspirovaný skutečnými událostmi. Jeho ústřední postavou je Alice (Anna Fialová), která se kvůli znásilnění obrací na policii. Setkává se ovšem s nedůvěrou. Vyšetřování přesto začíná a bere si ho na starost vyšetřovatelka Petra (Zuzana Stivínová). Ta zjišťuje, že Alice možná nebyla jedinou obětí gurua Marka (Vojta Kotek).

Studna (2025)

Šestidílné drama režisérky Terezy Kopáčové se vrací do roku 1968, kdy se ve středočeských Vonoklasech odehrála rodinná tragédie. Série je inspirovaná skutečnými příběhy rodiny Jelínkových a událostmi, které tehdy otřásly celým Československem.

NačítámNačítám