Redakce Kalkulátor.cz | 5. 2. 2025

Tolerance alkoholu za volantem: Jak je to v ČR, Evropě a USA?

Řízení pod vlivem alkoholu je jedním z nejčastějších přestupků, které ohrožují bezpečnost na silnicích. Přestože se povolené limity alkoholu v krvi liší, následky porušení pravidel jsou podobné: pokuty, zákaz řízení a v horších případech i trestní stíhání. Pojďme se podívat, jaká je tolerance alkoholu za volantem v ČR, Evropě i USA.

Tolerance alkoholu za volantem: V ČR je nulová

V České republice platí nulová tolerance alkoholu za volantem. To znamená, že při silniční kontrole řidič nesmí mít žádný alkohol v krvi. Pokud policejní dechová zkouška ukáže i minimální množství, může to vést k sankcím. Existuje však ochranné pásmo 0,24 promile, protože měření není nikdy úplně 100% a může dojít ke zkreslení.

Pokuty za alkohol za volantem v ČR

Do 0,3 promile: Hrozí vám pokuta ve výši 7 000 až 25 000 Kč a zákaz řízení na 6 měsíců nebo klidně až rok a půl.
Nad 0,3 promile: Pokuta vás může stát až 25 000 Kč, 6 trestných bodů a odebrání řidičského průkazu na 6 měsíců až rok a půl.
Nad 1 promile: Jedná se o trestný čin ohrožení pod vlivem návykové látky, což může vést k podmíněnému či nepodmíněnému trestu odnětí svobody až na jeden rok, peněžní pokutě či zákazu činnosti. Pokud jste zavinili nehodu nebo jste řídili v rámci výkonu povolání, mohou být sankce mnohem vyšší.
Pro cyklisty platí stejné pravidlo nulové tolerance. I když kolo nepředstavuje takové nebezpečí jako auto, jízda pod vlivem může vést k nehodám. Pokuta za alkohol na kole může být až 20 000 Kč.

Věděli jste, že při způsobení nehody po požití alkoholu vám pojišťovna z povinného ručení nevyplatí ani korunu a veškeré vzniklé náklady musíte zaplatit z vlastní kapsy? Řídit po požití alkoholu se opravdu nevyplácí.

Co dělat, když při kontrole nadýcháte?

Pokud při silniční kontrole nadýcháte alkohol, není vše ztraceno, ale situaci musíte řešit ihned na místě, s klidem a podle pravidel. Policie má možnost provést dechovou zkoušku na místě a v případě pozitivního výsledku (tedy pokud přístroj detekuje jakékoli množství alkoholu) by měla zkoušku zopakovat, aby vyloučila chybu.

Pokud ani druhý test neprokáže negativní výsledek, máte právo požadovat odběr krve nebo lékařské vyšetření, které může potvrdit nebo vyvrátit přítomnost alkoholu v krvi. To je důležité zejména v případech, kdy jste přesvědčeni, že jste alkohol nepožili. Stopy alkoholu v dechu můžete mít například po konzumaci léků obsahujících alkohol nebo jídla, které mohlo zkreslit výsledky (např. ovocné šťávy, kvašené potraviny). Krevní test je považován za přesnější metodu a jeho výsledek má přednost před dechovou zkouškou.

Lze se proti výsledku odvolat?

Pokud nesouhlasíte s výsledkem dechové zkoušky nebo krevního testu, můžete se odvolat v rámci správního řízení. V odvolání je nutné předložit důkazy, které by zpochybnily přesnost měření nebo vaše zavinění. To může zahrnovat například znalecké posudky na kalibraci přístroje, potvrzení o užití léků nebo svědectví.

Důležité je ale neodmítat dechovou zkoušku ani krevní test. Odmítnutí spolupráce je totiž samo o sobě považováno za přestupek, za který hrozí pokuta až 50 000 Kč a zákaz řízení až na dva roky. Pokud tedy věříte, že jste alkohol nepožili nebo že měření není správné, postupujte dle pokynů policie a následně se braňte právní cestou.

Alkohol za volant nepatří, zaplacené povinné ručení však ano

Buďte zodpovědným řidičem – nepijte před jízdou a mějte sjednáno povinné ručení, které vám poskytne krytí v případě vámi způsobené nehody.

Tolerance alkoholu v Evropě: Jiný kraj, jiný mrav

Tolerance alkoholu za volantem je téma, ke kterému se v jednotlivých zemích přistupuje různě, a proto je důležité znát pravidla platící v místě, kde řídíte. Zatímco Česká republika je jednou z mála zemí s nulovou tolerancí, velké množství evropských států povoluje určitou hladinu alkoholu v krvi. Tolerance alkoholu za volantem se v jednotlivých koutech Evropy však značně liší.

Jaká je tolerance alkoholu v krvi v sousedních státech?

Německo: Tolerance alkoholu v Německu je 0,5 promile. Pro začínající a profesionální řidiče ale platí nulová tolerance.
Rakousko: Zde je povoleno až 0,5 promile, podobně jako v Německu. Pro nové řidiče a profesionály je limit snížen na 0,1 promile.
Polsko: Tolerance alkoholu v Polsku je 0,2 promile, tedy asi jedno pivo.

Jak jsou na tom oblíbené destinace českých turistů?

Itálie: Tolerance alkoholu v Itálii je 0,5 promile, ale pro profesionální řidiče a ty mladší 21 let platí nulová tolerance.
Chorvatsko: V Chorvatsku je limit 0,5 promile, ale pro profesionální řidiče platí nulová tolerance.
Slovensko: Stejně jako v ČR platí nulová tolerance alkoholu.

Tolerance alkoholu v USA: Limit 0,8 promile

Spojené státy mají ve srovnání s Evropou mírnější přístup. Tolerance alkoholu v USA je většinou stanovena na 0,8 promile. Tento limit platí ve většině států, ačkoli některé mají přísnější pravidla, například pro profesionální řidiče.

Americká legislativa se výrazně zaměřuje na prevenci řízení pod vlivem. Kampaně jako Drive Sober or Get Pulled Over (Řiď střízlivý, nebo tě zastaví) apelují na řidiče, aby se alkoholu za volantem zcela vyhnuli.

Sankce v USA

Pokuta za alkohol za volantem se v USA pohybuje od několika set až po tisíce dolarů, v závislosti na státu a závažnosti přestupku. Opakované porušení zákonu může vést ke ztrátě řidičského průkazu, a dokonce i k odnětí svobody.

Jak se vyhnout problémům s alkoholem za volantem?

Neřídit po pití: I jedno pivo může ovlivnit vaši schopnost řízení. Pokud plánujete pít, využijte taxi, veřejnou dopravu nebo se domluvte s někým, kdo zůstane střízlivý a bude řídit.
Kontrolovat limity v zahraničí: Pokud jedete do zahraničí, zjistěte si předem, jaká je tolerance alkoholu v dané zemi. Pravidla se liší a pokuty za alkohol mohou být velmi vysoké.
Dejte si čas: Po konzumaci alkoholu čekejte alespoň hodinu na odbourání každého standardního nápoje.

Kolik můžete nadýchat? Příklady z běžného života

Možná si říkáte, jak dlouho po párty musíte počkat, než bude bezpečné usednout za volant. Odpověď není tak jednoduchá, protože každý zpracovává alkohol jinak – záleží na vaší hmotnosti, pohlaví, věku i na tom, co jste jedli.

Tady je pár příkladů, které vám pomohou udělat si představu:

Po požití dvou klasických desítek (0,5 l) průměrný muž vážící 80 kg nadýchá zhruba 0,4 promile. Žena vážící 60 kg by ale mohla mít až 0,6 promile, což je pořád dost na to, aby vás policie sankcionovala.

Říkáte si, že jste pili „jen večer“? Po pěti pivech a třech panácích může tělo odbourávat alkohol klidně 12 hodin. To znamená, že když ráno sednete za volant, stále můžete nadýchat kolem 0,3 promile. A to už je na průšvih zaděláno.

I zdánlivě nevinná dvojka bílého (0,2 l) vás může dostat do problémů. Když ji vypijete rychle a sednete hned za volant, nadýchat můžete klidně 0,2 promile.

Pravidlo je jednoduché: Nejste si jistí, jestli můžete řídit? Neřiďte. Alkohol se odbourává pomalu, zhruba 0,1 promile za hodinu. Takže i když se cítíte v pohodě, test může ukázat něco jiného. Pokud to jde, raději si na odvoz zavolejte taxi nebo si dejte před řízením den pauzu. Je to bezpečnější – pro vás i ostatní na silnici. Pomoct v úsudku může také rychlá kontrola pomocí domácího alkohol testeru.

Alkohol za volant nepatří

I minimální množství alkoholu může ovlivnit reakční dobu a schopnost řízení. Podle studií se již při hladině 0,2 promile zvyšuje riziko dopravní nehody. Země s nulovou tolerancí, jako je ČR, Slovensko nebo Rumunsko, tak chtějí předejít nehodám způsobeným nepozorností nebo zpomalenými reakcemi řidičů.

NačítámNačítám