Redakce Kalkulátor.cz | 9. 1. 2025

Alkohol za volantem nebo na sjezdovce: Pravidla v roce 2025

Zima, sníh, sluníčko a aperol nebo bombardino na alpských svazích. Co může být lepšího? Jenže s výletem do hor se často pojí i doprava autem a následné lyžování. A u obou těchto aktivit už může být s drinkem problém. Tak si pojďme zopakovat, co si můžete dovolit v Česku nebo zahraničí, aniž byste zbytečně riskovali.

Alkohol za volantem 2025

Čeští řidiči často pivu k obědu nebo skleničce vína na rodinné sešlosti neodolají ani tehdy, když se následně chystají sednout za volant. Obvykle spoléhají na to, že „ta trocha alkoholu je hned pryč“. Jenže tomu tak být nemusí. V Česku platí nulová tolerance. To znamená, že každá hodnota jiná než nula může být problém. Teoreticky tu máme ochranné pásmo do 0,24 promile, protože žádné měření není stoprocentní a hrozí zkreslení výsledku, spoléhat byste na něj ale neměli. Za volant je třeba sednout skutečně jen tehdy, když už v sobě žádný alkohol nemáte. Každý samozřejmě odbourává alkohol jinak rychle, záleží na věku, pohlaví, hmotnosti a také fyzické kondici. Proto se vyplatí vozit s sebou alkoholtester a po obědovém pivu nebo prohýřené noci vyzkoušet, jestli už je vše v pořádku a můžete bezpečně vyjet.

Postihy za alkohol za volantem

Nezapomínejte, že řízením pod vlivem ohrožujete nejen sebe a další účastníky silničního provozu, ale také riskujete velké pokuty a ztrátu řidičáku. Té se u nás v případě pozitivní dechové zkoušky takřka nevyhnete. Výše pokuty a dalšího postihu potom záleží na množství alkoholu v krvi:

Méně než 0,3 promile – pokuta od 7.000 do 25.000 Kč a zákaz řízení až na rok a půl.
Od 0,3 do 1 promile – pokuta od 7.000 do 25.000 Kč, šest trestných bodů a zákaz řízení až na rok a půl
Více než 1 promile – jedná se o trestný čin, za který může být udělen podmíněný i nepodmíněný trest až na jeden rok, peněžitý trest a zákaz činnosti – o výši rozhoduje soud. Pokud došlo ke spáchání nehody, mohou z toho být až tři roky ve vězení.

Trestu neuniknete ani odmítnutím dechové zkoušky. V takovém případě hrozí pokuta od 25.000 do 75.000 Kč, šest trestných bodů a zákaz řízení až na tři roky.

Alkohol za volantem v zahraničí

Každá země má svá pravidla nastavena trochu jinak. Nezapomeňte se s nimi před každým výletem dobře seznámit. Pokud jde o toleranci, v oblíbených evropských destinacích to vypadá následovně:

Slovensko: 0,0 promile
Maďarsko: 0,0 promile
Polsko: 0,2 promile
Německo: 0,5 promile
Rakousko: 0,5 promile
Itálie: 0,5 promile
Francie: 0,5 promile
Chorvatsko: 0,5 promile
Slovinsko: 0,5 promile
Švýcarsko: 0,5 promile

Jakkoli atraktivně taková tolerance vypadá, dávejte si dobrý pozor. Ochrání vás pouze v případě běžné policejní kontroly. Pokud byste zavinili dopravní nehodu, může být alkohol v krvi přitěžující okolností. Navíc by se mohlo stát, že pojišťovna odmítne plnění.

Obvykle jsou také tolerance podmíněny splněným dalších podmínek. Třeba v Německu je vyžadován minimální věk řidiče 21 let, současně je třeba mít řidičské oprávnění alespoň dva roky. To v Chorvatsku vám dokonce musí být alespoň 24 let. Ve většině zemí se pak zpravidla tolerance netýká „řidičů z povolání“ a řidičů vozidel nad 3,5 tuny.

Liší se pak také výše trestů. Za překročení povolené tolerance obvykle následují přísné tresty. Třeba na Slovensku je za trestný čin považováno množství alkoholu v krvi vyšší než 0,1 promile a následovat může i vězení. V Polsku se za překročení povoleného množství můžete s řidičákem rozloučit až na 15 let, samozřejmě podle závažnosti provinění. A třeba v takovém Rakousku vás překročení povolené hranice může vyjít i na více než 5.000 eur.

Nezapomeňte na cestovní pojištění

Pojištění, které vám bude krýt záda v případě zdravotních problémů i škod na zdraví a majetku, je základ. Pomůžeme vám najít to nejvýhodnější.

Alkohol na svahu a cestovní pojištění do zahraničí

Samostatnou kapitolou jsou už zmíněné cesty na lyže, které jsou často spojené s popíjeným v oblíbených après-ski barech. Problém ale je, že navzdory názvu těchto barů se často začíná popíjet už v průběhu lyžování. Správně byste se přitom po požití alkoholu na sjezdovku vůbec neměli vracet.

Alkohol s sebou kromě snížené pozornosti, celkově horšího výkonu na svahu, a tedy i vyššího rizika přináší také postihy a pokuty. Alespoň v některých zemích. Pokud jde o sjezdovky v Česku a na Slovensku, zákaz alkoholu není zakotven v žádném zákoně a celkově máme pravidla poněkud benevolentnější. Záleží především na provozovateli lyžařského areálu, jak se k alkoholem posilněnému lyžaři zachová. Příliš přísná nejsou ani pravidla v Rakousku, Švýcarsku nebo Slovinsku. Při nevhodném či jinak podezřelém chování váš ovšem mohou podrobit dechové zkoušce, na základě které můžete být vyloučeni z lyžařského areálu. Samozřejmě bez náhrady skipasu.

To v Itálii nebo Francii jsou pravidla přísnější. Ve Francii platí nulová tolerance alkoholu, za jejíž porušení hrozí pokuta až 15.000 eur. V nejzávažnějších případech z toho může být dokonce až rok vězení. Kromě toho platí, že v případě jakékoliv nehody byste bez ohledu na okolnosti byli automatickými viníky. To v Itálii mají toleranci 0,5 promile, dávejte si ale velký pozor, abyste ji nepřekročili. Provádějí se tu namátkové kontroly a množství nad 0,8 promile už je trestným činem.

A co na to pojišťovny? Pokud by se vám v zahraničí stala nehoda a měli jste pozitivní dechovou zkoušku, pojišťovna může krátit, nebo dokonce i zcela odmítnout pojistné plnění. Z vlastního byste pak platili nejen své lékařské výdaje, ale případně i škody na zdraví a majetku ostatních účastníků, což mohou být v případě větších nehod i milionové částky. Některé pojišťovny už tedy nabízejí připojištění, které vám nějakou tu skleničku toleruje. Ani tehdy ovšem nesmíte porušit žádná pravidla ani zákony – a také se musíte vejít do limitu nastaveného pojišťovnou. Například AXA pojišťovna v rámci připojištění Drink povolen umožňuje až 0,8 promile.

NačítámNačítám