Redakce Kalkulator.cz | 20. 12. 2024

Povinné ručení zlevnilo, přesto lidem chodí zdražovací dopisy. Jak ušetřit?

Oznámila vám vaše pojišťovna zdražení povinného ručení? A věděli jste, že se proti tomu můžete ohradit? Právě zvýšení pojistného ze strany pojišťovny je jedním z důvodů, které mohou vést k předčasnému ukončení pojistky.

Kolik stojí pojištění auta a proč cena roste?

Průměrná cena povinného ručení u osobních vozidel se v Česku aktuálně pohybuje kolem 3.890 Kč. To je oproti předchozím rokům poměrně příjemná změna, protože loni to bylo průměrně 4.371 Kč a o rok dříve 4.298 Kč. Pokles je způsobený mimo jiné konkurencí mezi pojišťovnami a přizpůsobováním cenové politiky na základě aktuálních tržních podmínek.

Cenu pojištění ovlivňuje kromě cenové politiky pojišťovny i celá řada dalších faktorů. Záleží především na typu vozidla, výkonu a objemu motoru, stáří nebo typu paliva. Některé pojišťovny pak mohou pracovat třeba i s ročním nájezdem. Kromě vozidla rozhodují i údaje o řidičovi. U pojistníka se zohledňuje věk nebo bonusy. V praxi to znamená, že pokud jezdíte už pěknou řádku let bez nehody, můžete se radovat z levnějšího pojištění. Naopak mladší řidiči nebo ti, kteří mají na kontě nějakou tu nehodu, jsou pro pojišťovnu rizikovější, což se obvykle projeví v ceně pojištění. V neposlední řadě hraje roli lokalita. V Praze nebo dalších větších městech bude pojištění vždy o trochu dražší než jinde. Mimo to je pak důležitá i výše limitu, tedy částka, kterou vám – respektive poškozenému řidiči – v případě nehody pojišťovna vyplatí, asistenční služby a jejich rozsah, případně i zvolená připojištění, například na čelní sklo, přírodní pohromy nebo srážku se zvěří.

A teď proč cena vašeho pojištění roste, i když nedošlo k žádné nehodě ani se nezměnily parametry pojištěného vozu – a podle statistik by měla spíše klesat? Samotné zdražování je poměrně přirozeným jevem, protože spolu s rostoucí cenou ojetých vozů, náhradních dílů na nové i starší vozy a také služeb autoservisů přirozeně roste i cena oprav. A zdražování platí i pro lékařská ošetření, pokud jsou po nehodě zapotřebí. Pojišťovny tak musí v případě pojistné události vynaložit mnohem větší objem prostředků, což byl důvod i pro zvýšení minimálního pojistného limitu. V rámci konkurenčního boje se sice pojišťovny snaží nalákat nové zákazníky výhodnějšími cenami, současně ale potřebují mít pokryté případné škody. Proto se stávajícím zákazníkům může pojistné postupně zvyšovat. A to je rozhodně o důvod víc, proč si porovnat nabídky a zvážit změnu pojišťovny.

Porovnání cen povinného ručení se vyplatí

Srovnáním cen můžete ročně ušetřit několik stovek nebo dokonce i tisíc korun. Porovnáme pro vás nabídky a pomůžeme najít tu nejvýhodnější.

Jak na výpověď pojištění auta?

Nikdo neříká, že se s nově nastavenou cenou musíte beze slova smířit. Naopak, máte plné právo se ohradit. Zvýšení pojistného je jedním z důvodů pro ukončení smlouvy a vyhledání výhodnější nabídky u konkurence – samozřejmě pokud se tak rozhodnete. Jaké jsou ty další? Pojďme si pro pořádek shrnout nejběžnější situace, kdy můžete vypovědět povinné ručení:

nejpozději šest týdnů před koncem stávající smlouvy (bez udání důvodu, nedojde tedy k žádnému prodloužení, jen je třeba, aby pojišťovna vaši výpověď obdržela v termínu),
do dvou měsíců po sjednání nové smlouvy (bez udání důvodu),
v případě prodeje, odcizení vozu nebo jeho vyřazení z evidence,
do tří měsíců ode dne oznámení vzniku pojistné události,
v případě zdražení pojistného (výpověď je třeba doručit do měsíce od obdržení zprávy od pojišťovny).

Pokud některá z uvedených situací nastane, můžete smlouvu vypovědět, a to hned několika způsoby. Buď se vypravíte na pobočku a vyřídíte celou věc osobně, nebo výpověď sepíšete a odešlete své pojišťovně. Většina pojišťoven už umožňuje zaslání výpovědi e-mailem, některé už mají dokonce i své online formuláře, kde vše pohodlně vyřídíte. Výpověď by měla obsahovat následující údaje:

důvod výpovědi,
číslo pojistné smlouvy,
informace o pojistníkovi (jméno či název firmy, rodné číslo, popřípadě IČO, adresa, telefon či jiný kontakt),
informace o vozidle (VIN kód, tovární značka a model, SPZ),
datum a podpis.

Kromě samotné výpovědi můžete zkusit ještě dohodu. V takovém případě je třeba kontaktovat pojišťovnu a podat žádost o ukončení pojištění dohodou. Vždy ale záleží, jak se k tomu daná pojišťovna postaví. Podáním žádosti pojištění nezaniká, je třeba vyčkat na vyjádření.

Jak dlouhá je výpovědní lhůta?

Výpovědní doba je daná zákonem, liší se jen v závislosti na konkrétním důvodu, kvůli kterému smlouvu vypovídáte:

U nové smlouvy vypovězené do dvou měsíců od sjednání je nastavená osmidenní výpovědní lhůta, aby měl klient čas na sjednání nové pojistky.
V případě odcizení nebo vyřazení vozu z evidence končí povinné ručení k datu, kdy se uvedená změna uskutečnila.
Při prodeji vozu je pojištění ukončeno ke dni oznámení „zániku pojistného zájmu“ pojišťovně (proto je dobré ohlásit změnu co nejdříve, abyste pojištění neplatili zbytečně dál).
Pokud je důvodem výpovědi vznik pojistné události, uplatňuje se měsíční výpovědní lhůta.
Při ukončení povinného ručení z důvodu navýšení ceny končí pojištění datem, do kterého je aktuální povinné ručení zaplacené (pojišťovna vám ohledně zdražení musí dát vědět alespoň dva měsíce předem, na výpověď potom máte měsíc).

S porovnáním nabídek pojištění, ukončením stávající smlouvy i vyřízením nové pojistky vám rádi pomůžeme a ohlídáme za vás všechny termíny. Nebojte se na nás obrátit, ať neplatíte zbytečně víc, než musíte.

NačítámNačítám