Redakce Kalkulator.cz | 4. 12. 2024
Jak ušetřit peníze na provozu domácnosti?
Provoz každé domácnosti přirozeně něco stojí. Často je to ale mnohem víc, než je potřeba. Některé výdaje můžeme poměrně snadno snížit. Přesvědčili jsme se o tom v období drahých energií, kdy zkrátka bylo třeba začít šetřit. Tak pojďme kouknout na pár věcí, které možná můžete změnit i vy.
Zvažte energetickou modernizaci bydlení
Zateplení, plastová okna nebo nový kotel, který přesně odpovídá parametrům domácnosti, mohou obyvatelům starších domů přinést nejen skutečný komfort, ale také značnou úsporu, protože zabráníte jinak poměrně častým tepelným ztrátám. Jasně, jsou to úpravy, které něco stojí a bez počáteční investice se tu neobejdete. Později ale ušetříte na energiích – a čím dražší energie jsou, tím rychleji se vám investice vrací. Navíc můžete využít i státní dotace z programu Nová zelená úsporám, které zmírní finanční zátěž. Čerpat je lze nejen na výměnu oken či zateplení domu, ale také na pořízení fotovoltaické elektrárny, která do budoucna pokryje část vaší spotřeby a ještě zvýší možnou úsporu.
Vytápějte s rozumem
Přetopené místnosti nejsou v mnoha domácnostech ničím neobvyklým. Přitom jediný stupeň dolů může snížit spotřebu energií až o 6 %. Mnohé studie i s ohledem na naše zdraví uvádějí, že v obytných místnostech stačí 20 °C. V ložnici by pak mělo být ještě méně (třeba 18 °C), topení tam klidně můžete úplně vypnout. Nejenže ještě víc snížíte svou spotřebu, ale také se mnohem lépe vyspíte. Abyste zbytečně netopili celý den, nebo se naopak po práci nevraceli do zimy, dobrým řešením jsou termostaty nebo chytré hlavice radiátorů. Díky nim si zatopíte přesně tehdy, když to potřebujete. Aniž byste zbytečně plýtvali, nebo obětovali svůj komfort. O radiátory i kotle pravidelně pečujte, odvzdušňujte je a nepodceňujte revize. Vždy se také ujistěte, že proudění tepla nebrání nábytek ani závěsy, protože každá překážka může spotřebu zbytečně navyšovat.
Zkontrolujte si distribuční sazbu a zvažte změnu dodavatele
Částku, kterou platíte za elektřinu, neurčuje jen cena nastavená vaším dodavatelem. Ovlivňují ji také distribuční poplatky, které vyhlašuje Energetický regulační úřad. Spadá sem třeba distribuční sazba elektřiny. Sami si ji určit nemůžete, odvíjí se od množství a typu spotřebičů v domácnosti. Pokud ovšem došlo k výraznějším změnám, například ve způsobu vytápění, může se stát, že máte distribuční sazbu nastavebnou špatně – a často i nevýhodně. Proto je dobré nechat si sazbu přepočítat nejen když se stěhujete do nového, ale také když jste prováděli zásahy. Distribuční sazbu lze měnit jednou ročně.
Distribuční sazbu si nepleťte s tarifem, který si sami vybíráte u dodavatele, a můžete ho tedy mnohem více ovlivnit – stejně jako samotný výběr dodavatele. Nabídka na trhu je velmi pestrá a často se dnes stává, že akviziční ceníky, tedy ty určené pro nové zákazníky, mohou nabízet úsporu klidně i 1.000 Kč na jedné MWh. A to už je něco, co rozhodně stojí za pozornost. Proto doporučujeme čas od času porovnat aktuální nabídky a neváhat dodavatele změnit. Novou smlouvu můžete bez jakýchkoli sankcí podepsat už půl roku před koncem té stávající. S hlídáním termínů vám pak pomůže náš Hlídací vlk.
Chcete platit méně?
Porovnáme pro vás stávající nabídky dodavatelů energií a pomůžeme najít tu nejvýhodnější.
Posviťte si na příkon spotřebičů v domácnosti a jejich správné používání
Spotřebiče jsou v otázkách šetření samostatnou kapitolou. I když se to často nezdá, mohou způsobovat obrovské ztráty. Především pokud jde o velmi staré spotřebiče, které mají nejlepší léta za sebou. Pokud je to ve vašich možnostech, vyplatí se v takovém případě zvážit jejich výměnu za novější a hlavně úspornější modely. Při nákupu proto nezapomeňte sledovat energetické štítky, které vám o budoucí spotřebě řeknou víc. Kromě stáří spotřebičů ale velmi záleží i na způsobu jejich používání a samozřejmě umístění.
Častou chybou je třeba chladnička umístěná hned vedle trouby, myčky nádobí nebo radiátorů, tedy vedle tepelného zdroje, který ji nutí chladit mnohem víc. Když už je řeč o lednici, zaměřte se také na její nastavení. Většinou bohatě postačí, když budete potraviny chladit na 5 až 7 °C, v mrazáku by potom mělo být -18 °C. Zapomínat byste neměli na pravidelné odmrazování, protože ledová vrstva zvyšuje spotřebu lednice.
Možné úspory ale dokážeme najít i u dalších spotřebičů. Častým „prohřeškem“ je třeba zapínání poloprázdné pračky. Energetická náročnost je pak podobná jako u plné pračky. I když některé modely mají k dispozici úsporné režimy, prát plnou pračku (respektive naplněnou do přibližně ¾ obsahu) se ale vždy vyplatí o něco víc. Pokud neperete extrémně znečištění oblečení, zkuste také snížit teplotu v pračce na 30 nebo 40 °C. Poděkuje vám nejen vaše peněženka, ale také samotná pračka a většina textilií. Podobné zásady potom přirozeně platí i pro myčku nádobí – i ta by měla být plná a mýt na nejnižší možnou teplotu (v závislosti na konkrétním nádobí a jeho znečištění).
Úsporné žárovky by měly být samozřejmostí
Dalším krokem k větší úspoře je výměna žárovek, protože v mnoha domácnostech se pořád svítí neekonomicky (i neekologicky). Nejlepší a nejúspornější volbou jsou nepochybně LED žárovky, které jsou k dispozici v mnoha různých variantách. Kromě úspory pak v porovnání s jinými typy žárovek nabízejí i velmi dlouhou životnost, takže vyšší počáteční investice se v tomto případě rozhodně vyplatí.
Zkontrolujte si, jaká je průměrná spotřeba vody ve vaší domácnosti
Další výraznou položkou v rodinném rozpočtu bývá vodné a stočné – a s vodou pak přirozeně souvisí i spotřeba energií, protože značnou část ohříváme. Když se nad tím zamyslíte, dokážete snížit obojí. Třeba tím, že si místo vany dáte jen krátkou sprchu a během nanášení sprchového gelu či šamponu vodu zastavíte. Pozornost věnujte i sprchovým hlavicím. Výběrem těch úsporných můžete snížit spotřebu vody o více než polovinu. Zvlášť pokud je ve vaší domácnosti více členů, a tedy i vyšší spotřeba, může se jednat o poměrně značnou úsporu. Ušetřit ale můžete i při mytí nádobí. Pokud jste zvyklí mýt ručně pod tekoucí vodou, zkuste snížit teplotu a proud vody, nebo rovnou zvažte pořízení myčky. Je to další investice, která se zejména početnějším rodinám může rychle vrátit. Tady jen dodáme, že ohřev teplé vody bývá hned po topení druhým největším žroutem elektřiny v domácnostech. Věnovat mu pozornost se tak určitě vyplatí.
Přepočítejte si pojistky
Teď se trochu odkloníme od samotné spotřeby a energií jako takových, pojištění je ale dalším nákladem, který je někdy zbytečně vysoký. Pojištění je samozřejmě potřeba. Minimálně auta a domácnosti, vyplatí se ale třeba i životní a úrazové pojištění, na dovolenou samozřejmě cestovní pojištění a tak dále. Právě tady ale mnozí chybují, protože nechávají jednu pojistku běžet dlouhé roky bez dalšího přepočtu. Přitom porovnáním nabídek a změnou pojišťovny by mohli ušetřit. Navíc u auta nebo domu se v čase mění hodnota, takže po pár letech může být pojistka zbytečně nevýhodná, nebo může dojít k podpojištění, což by v případě plnění přineslo jen nepříjemnosti. Proto si čas od času nezapomeňte projít všechny své pojistky a aktualizujte je. Nejjednodušší je využít kalkulačku, která vám rychle ukáže, jestli neplatíte zbytečně moc, případně jestli na trhu neexistuje varianta, která svými vlastnostmi lépe odpovídá vašim potřebám.