Redakce Kalkulator.cz | 7. 11. 2024

Přihlášení odběru elektřiny a plynu: Rady pro nové majitele nemovitostí

Noví majitelé bytů či domů mnohdy v začátcích tápou. Je tolik věcí, které je třeba zařídit. Jednou z nich je výběr dodavatele energií. Pokud si jím noví majitelé nejsou jisti, pak se často „upíší“ tomu, kdo v místě připojení provozuje distribuční síť. Ne vždy to ale bývá nejlepší volba – zvlášť když vezmeme v potaz, kolik možností dnes trh nabízí a jak se může pečlivý výběr dodavatele vyplatit. Tak jak správně vybírat dodavatele a na co si dát pozor v závislosti na typu nemovitosti?

Porovnání dodavatelů energií se vyplatí

Většina lidí si pro své nové odběrné místo vybere jako dodavatele toho, kdo v místě připojení provozuje distribuční síť. To se ale jedná o ty největší dodavatele, kteří nemusí vždy nabídnout nejlepší cenu – zvlášť když spoléhají na to, že si je zákazník stejně vybere. Nezapomínejte, že k takovému kroku nejste žádným způsobem vázáni (samozřejmě pokud nemáte podepsané smlouvy na budoucí dodávky) a můžete si vybrat takového dodavatele, který přesně odpovídá vašim požadavkům. Někdo chce českou firmu, jiný preferuje největší firmu na trhu, která je v jeho očích tou nejstabilnější, další hledá nejnižší cenu, pro někoho může být důležitá kamenná pobočka v dojezdové vzdálenosti a tak dále. Každý zkrátka preferujeme něco jiného – a jeden dodavatel nikdy nepokryje požadavky všech. Proto je třeba pečlivě hledat a využít i kalkulačku energií, která vám s výběrem pomůže.

Chcete mít nejlevnější elektřinu nebo plyn?

S naší kalkulačkou snadno najdete nejvýhodnější nabídku na trhu. Rádi vám pomůžeme s výběrem i následným vyřízením smlouvy.

Každá nemovitost má svá specifika

Výběr seriózního dodavatele, který nabídne přívětivou cenu a podmínky odpovídající vašim požadavkům, je samozřejmě klíčový. Jen se nenechte překvapit specifiky některých nemovitostí. Vždy záleží na tom, kam přesně se chystáte nastěhovat. Tak si pojďme trochu přiblížit, s čím vším se v praxi můžete setkat.

Koupě novostavby

Na první pohled by se mohlo zdát, že koupě novostavby bude z hlediska dalšího řešení energií nejjednodušší variantou. V domě přece zatím žádný odběratel elektřiny či plynu nebydlel, takže začínáme s úplně čistým štítem. Jenže to není tak úplně pravda. Už při výstavbě byla zapotřebí minimálně elektřina. To znamená, že do domu byl zaveden takzvaný stavební proud. V takovém případě pak může být odběrné místo vedeno na IČO developera či stavební firmy, což má vliv mimo jiné i na sazbu a je třeba to následně změnit. Dodavatel, který dodávky stavebního proudu zajišťoval, se navíc jistě bude snažit smlouvu prodloužit, a „natlačit“ vás tak do podpisu. To je třeba si ohlídat, s podmínkami se dobře seznámit a nedělat žádná unáhlená rozhodnutí. Můžete si vybírat, tak proč této možnosti nevyužít?

Koupě bytu či domu od původních majitelů

Pokud kupujete byt či dům, ve kterém už někdo bydlel, a tedy odebíral energie, bude třeba vyřešit převod energií a podpis nových smluv. Ty původní přitom můžete bez pokuty ukončit a vybrat si vlastního dodavatele. Hodně vám pomůže i spolupráce s původními majiteli. Ti mohou dát plnou moc vámi vybranému dodavateli, který za vás následně ukončí smlouvu u původní instituce a zajistí plynulý přechod.

Od vás bude potřeba jen kupní smlouva nebo výpis z katastru nemovitostí. To aby měl nový dodavatel jistotu, že k dané nemovitosti máte nějakou vazbu. Je tedy třeba, aby kupní smlouva byla na stejné jméno jako smlouva na energie. Pokud si nemovitosti kupují manželé do SJM, pak je jedno, na koho z nich se smlouva napíše. I tady platí, že pokud byla původní smlouva na firmu, uplatňuje se tu sazba C (namísto standardní D). To je nutné nejprve změnit na distribuci, i když někteří dodavatelé to umí zařídit i při podpisu nové smlouvy (jen je potřeba nějaký ten papír navíc).

Výstavba vlastního bydlení

Jak už zaznělo, abyste při výstavbě měli k dispozici elektřinu, potřebujete stavební proud. Ten je na rozdíl od dalších dodávek elektřiny skutečně možné zařídit jen u distributora, který má danou oblast na starost. To znamená, že má ve správě celou infrastrukturu, zajišťuje, aby bylo odběrné místo připojeno, aby mělo správný elektroměr, správný jistič a následně pak každoročně provádí odečty spotřeby. Stavební proud vám může dodat pouze on, pořád ale platí, že rozhodně nemusí být dlouhodobým dodavatelem. Jakmile budete mít postaveno, zkolaudováno a získáte energetický štítek novostavby, bude možné dům připojit na základě klasické smlouvy. A tehdy už si zase můžete dodavatele vybírat. Distributor vám přirozeně hned zkusí nabídnout smlouvu, její podpis je ale třeba dobře zvážit a porovnat ceny. Je zcela logické, že už nechcete nic dalšího řešit a máte nutkání smlouvu co nejrychleji podepsat, rozdíly v cenách ale mohou být obrovské.

Podobné je to potom i u plynu, ten se ale většinou spouští rovnou s tím, že je sepsána smlouva o dodávce. K té vás bude chtít distributor „dotlačit“, aby měl jistotu, že zůstane vaším dodavatelem i po dokončení stavby. I tady ale platí, že rozdíly v cenách jsou velké, takže je důležité nenechat se do ničeho nutit.



Pronájem bytu či domu

Článek je sice určený především majitelům bytů a domů, pro úplnost si ale pojďme zmínit i dodávky energií v případě nájemního bydlení. Pokud se jedná o nové byty, jejichž pronajímatelem je obec, může tu vzniknout podobný „problém“ jako v případě nákupu novostavby. Tedy že odběrné místo je vedeno na IČO, což je třeba změnit a nechat si energie přepsat na sebe.

Jestliže se stěhujete do bytu, ve kterém před vámi někdo bydlel, jsou dvě možnosti. Buď má na sebe energie psané přímo majitel bytu, tudíž se nic nemění a dodávky pokračují plynule dál, nebo byly energie psané na předchozího nájemce a bude třeba je přepsat. Tady je situace stejná, jako když kupujete dům od původních majitelů, jen tentokrát budete potřebovat nájemní smlouvu. Předchozí smlouvu o dodávkách energií pak můžete bez pokuty ukončit a vybrat si vlastního dodavatele. Pokud dá předchozí nájemce vámi vybranému dodavateli plnou moc, pak za vás dodavatel vše vyřeší a v zákonných lhůtách (k 15. dni v měsíci, který následuje po tom, v němž jste vypověděli smlouvu a doložili všechny dokumenty) proběhne změna.

NačítámNačítám