Redakce Kalkulator.cz | 29. 10. 2024

Zájem o hypotéky roste, přestože úroková sazba výrazně neklesá

Konec léta definitivně potvrdil dlouho očekávané oživení realitního trhu. Srpen lámal rekordy v mnoha ohledech a meziroční růst vystřelil na hodnotu 130 %. V září sice přišlo jisté ochlazení, přesto je trend jasný. Zájem o hypotéky skutečně roste. A to přesto, že úrokové sazby se po více než dvou letech dostaly jen lehce pod 5 %. Vyplývá to z údajů ČBA Hypomonitoru, který pracuje s daty všech českých bank a stavebních spořitelen poskytujících hypotéky.

Srpen pokořil hned několik rekordů

Ačkoli jednorázový vliv měla především novela zákona, která upravuje podmínky předčasného splacení úvěru a lidé tak chtěli stihnout “staré” podmínky, tak ve spojení se srpnem, který obecně patří mezi silnější měsíce, potvrdily výsledky rostoucí tendenci a oživení hypotečního trhu. Meziročně byl srpen o 130 % lepší. Banky a stavební spořitelny poskytly hypotéky za více než 32 miliard Kč, z toho necelých 26 miliard Kč v nových úvěrech. To znamenalo nejen třetinový nárůst oproti předchozímu měsíci, ale také vůbec nejvyšší objem poskytnutých hypotečních úvěrů od ledna 2022. Pokud jde o nové úvěry, jednalo se celkem o 6 498 poskytnutých hypoték. To znamenalo meziměsíční růst o 25 % – a také nejvyšší hodnotu od předloňského března. V drtivé většině případů si lidé půjčovali na koupi, „jen“ 5,5 miliardy Kč šlo na výstavbu a ostatní položky. Zbytek z celkových 32,4 miliard Kč tvořily refinancované úvěry, jejichž objem se meziměsíčně zvýšil o 2,6 miliardy Kč.

V září trh zpomalil, meziročně ovšem rostl

To v září šla aktivita zase trochu dolů a srpnové rekordy se neopakovaly, čísla ale pořád vypadají dobře. Banky a stavební spořitelny poskytly hypoteční úvěry za více než 24 miliard Kč, z toho necelých 20 miliard Kč bylo v nových úvěrech. Oproti srpnu tedy hodnoty poklesly přibližně o čtvrtinu, důvod ovšem mnozí odborníci vidí právě ve zmíněné novele, která „naboostovala“ srpnový zájem. Září se tak neslo ve znamení návratu k poněkud „střízlivějším“ hodnotám a navázalo na kontinuální růst patrný v předchozích měsících letošního roku. Meziroční růst v porovnání se srpnem zpomalil, přesto dosáhl hodnoty téměř 80 %.

„V srpnu banky zaznamenaly významnější poptávku po hypotečních úvěrech. Vzhledem k faktu, že od 1. 9. 2024 vstoupila v platnost novela zákona upravující účelně vynaložené náklady, je zřejmé, že se klienti hypotékami předzásobili, aby se na ně vztahovaly staré podmínky v případě předčasného splacení. Navzdory poklesu objemů v září vnímáme, že zájem o hypotéky na trhu narůstá,“ vysvětluje Soňa Holíková, manažerka pro hypoteční úvěry mBank.

Chcete nejvýhodnější sazbu?

Plánujete pořízení svého vysněného bydlení? Porovnáme pro vás nabídky a pomůžeme najít nejvýhodnější hypotéku na trhu.

Aktuální úroková sazba hypoték je pod pěti procenty

Čísla jsou to sice hezká, pro běžné spotřebitele je ovšem nejlepší a nejdůležitější zprávou dne snížení průměrné úrokové sazby. Ta po více než dvou letech poprvé klesla pod 5 %. Zatímco ještě v červenci to bylo 5,07 %, v srpnu už průměrná úroková sazba začínala čtyřkou. Zastavila se na hodnotě 4,98 %. To v září šla ještě trochu níž, i když skutečně jen o setinky. Konkrétně na 4,96 %. Byť odborníci očekávali výrazněji klesající hodnoty, vypadá to, že se konečně začíná blýskat na lepší časy. O „předkrizových“ dvouprocentních sazbách už si samozřejmě můžeme nechat jen zdát, srpnová a zářijová čísla jsou ale pořád tím nejoptimističtějším, co jsme za poslední dva roky viděli. A to je rozhodně třeba zdůraznit.

„Vývoj tržních sazeb delších splatností je v letošním roce rozkolísaný a v posledních týdnech sazby opět z důvodu globálního vývoje mírně rostou. Jejich průměrná zářijová hodnota však byla nejnižší od konce roku 2021. Hypoteční sazby reagují na vývoj tržních sazeb s několikaměsíčním zpožděním, pokud se tak vývoj na trhu výrazněji neobrátí, další mírný pokles hypotečních sazeb by měl v příštích měsících pokračovat,“ vysvětluje Jakub Seidler, hlavní ekonom České bankovní asociace.

Rostla i výše hypotéky

V srpnu pokračoval růst a průměrná výše hypotéky se z červencových 3,77 milionů Kč zvýšila na 3,95 milionů Kč. V září se sice vrátila blíže k červencovým hodnotám, přesto tu stále můžeme vidět rostoucí tendenci. Už od letošního dubna se hodnoty drží nad dosavadním rekordem z listopadu 2021, kdy průměrná výše hypotéky činila 3,46 milionů Kč. To souvisí nejen s růstem příjmů, kdy domácnosti „dosáhnou“ na vyšší hypotéky, ale i se zdražováním nemovitostí.

Co se výše splátky hypotéky týče, tady se do růstu přirozeně propisuje nejen zvyšování objemu čerpaných prostředků, ale také vyšší úroková sazba. Za jeden milion korun, který si půjčíme na 30 let, se současnými úrokovými sazbami zaplatíme kolem 5.500 Kč měsíčně. Když si aktuální hodnoty porovnáme s ještě poměrně nedávno běžnou 2% úrokovou sazbou, zjistíme, že za průměrnou hypotéku nyní zaplatíme zhruba o 6.000 Kč měsíčně víc.

NačítámNačítám