Lukáš Kaňok | 24. 10. 2024

Energie půjdou nahoru, zafixujte si cenu na příští dva roky ještě teď

Venku se sice ještě sem tam hlásí o slovo babí léto, topná sezóna už ale pomalu začíná. Nejen v souvislosti s ní se řeší možné zdražování energií. Komu teď končí stávající smlouva, ten má vyhráno, protože si na další roky zafixuje aktuální nízké ceny. Na zdražení ale nemusíte čekat ani v případě, že vám smlouva ještě nějakou chvíli poběží. Pojďme si říct, jaké máte možnosti.

Nová smlouva klidně půl roku dopředu

Samozřejmě můžete počkat, jak to dopadne, a novou smlouvu podepsat až na poslední chvíli. Pokud ale nechcete platit zbytečně moc, pak se nabízí ještě jedna varianta. Cenu si totiž můžete zafixovat i dopředu, a to klidně půl roku před koncem platnosti stávající smlouvy. Nehrozí vám žádná pokuta ani se nemusíte bát jiného postihu od dodavatele. Takovým krokem nic neporušujete, právo podepsat novou smlouvu je zakotveno přímo v zákoně. Zákonná lhůta je půl roku, někteří dodavatelé ovšem umožňují podepsat novou smlouvu dokonce až na rok dopředu.

Řekněme, že vám stávající smlouva končí 1. března 2025. Už teď tedy můžete bez problémů podepsat novou smlouvu a zafixovat si cenu na roky 2025 a 2026. Až vám 1. března smlouva skončí, nemusíte už nic řešit a jen plynule přejdete k novému dodavateli. Můžete samozřejmě i počkat a začít řešit novou smlouvu v únoru. Je ale třeba počítat s tím, že bude největší topná špička, a pokud se zrovna trefíte do větších mrazů, mohou být ceny extrémně vysoko.

Zdražení energií přijde

Pravděpodobnost, že by cena energií klesala, je v tuto chvíli skutečně jen velmi malá. Vše zatím nasvědčuje tomu, že ceny porostou. Velcí dodavatelé energií sice letos už potřetí zlevňují, ve skutečnosti ale jen postupně redukovali velmi vysoké ceny z dřívějška. Nechávali si tedy prostor pro další zlevňování, které ovšem nemůže pokračovat donekonečna. Ukazují to i čísla na burze, kde se elektřina už dnes běžně pohybuje okolo hranice 3.000 Kč. To znamená, že jakmile dodavatelé vyprodají zásoby, které dnes mají nakoupené, budou zdražovat.

Chcete platit co nejméně?

Pomůžeme vám s vyhledáním nejvýhodnější nabídky, hlídáním termínů i změnou dodavatele.

Vyplatí se fixace ceny elektřiny?

Jednoznačně ano. Dnes tady máme období velmi nízkých sazeb. Elektřina je levnější, než jsme čekali. Po krachu Bohemia Energy a začátku války na Ukrajině byly predikce takové, že prodejní cena elektřiny už nikdy neklesne pod 3.000 Kč za MWh. A právě na takových sazbách dnes jsme. Bavíme se samozřejmě o akvizičních cenách, tedy o těch, které dá dodavatel novému zákazníkovi, nikoli tomu stávajícímu. To jsou nejzajímavější nabídky, které na trhu aktuálně máme – a jsou přibližně o 1.000 Kč na jedné MWh elektřiny levnější než sazby, na které velcí dodavatelé naposledy zlevňovali. Proto se vyplatí porovnat si nabídky a změnit dodavatele.

Vyplatí se fixace ceny plynu?

U plynu je situace obdobná jako u elektřiny. I tady se počítá se zdražováním, fixace se proto rovněž vyplatí. Navíc tady už se ceny pomalu začínají hýbat. Zatím jen o desítky nebo nižší stovky korun, ale i taková stokoruna udělá při spotřebě 30 MWh ročně 3.000 Kč. A to jsme na částce bez DPH, takže dvouletá smlouva znamená rozdíl více než 7.000 Kč.

Co když se bude přece jen zlevňovat?

Jakkoli je zlevňování nepravděpodobné, poslední tři roky nám ukázaly, že trh s energiemi dokáže překvapit. Pokud by tedy skutečně došlo k dramatičtějším změnám a ceny klesly, nemusíte se bát, že zůstanete vázáni aktuálními sazbami. Od smlouvy podepsané s předstihem můžete podle energetického zákona bez sankcí odstoupit a zafixovat si novou cenu u kteréhokoli dodavatele. S výběrem, ohlídáním termínů i změnou dodavatele vám v Kalkulátoru rádi pomůžeme.

NačítámNačítám