Michaela Kadlecová  | 2. 1. 2023

Povinná výbava auta pro rok 2024

Co musíte podle zákona vozit v autě jako součást povinné výbavy a jaké postihy vás čekají, pokud tuto povinnost nesplníte? Poradíme vám také, jak je to s pravidly na vnitrostátních silnicích a co stanovuje legislativa v sousedních zemích.

Získejte to nejvýhodnější povinné ručení

Využijte naši kalkulačku povinného ručení a najděte pojištění, které bude výhodné a zároveň pokryje veškerá rizika, která potřebujete.

Doporučená výbava do auta

Kromě povinné výbavy automobilu se doporučuje vozit v autě také nepovinnou výbavu, která vám výrazně usnadní řešení vzniklých nepříjemných situací. Patří k ní kanystr na palivo, lano, hasicí přístroj, škrabka, smetáček, náhradní žárovky, baterka a startovací kabely, které využijete v případě, že se vám vybije baterie.

Povinné dokumenty a doklady

Od roku 2024 s sebou v autě už nemusíte vozit prakticky žádné doklady - tedy ve fyzické podobě nepotřebujete občanský průkaz, malý technický průkaz, zelenou kartu ani řidičský průkaz. Na druhou stranu musíte být schopni ověřit svoji totožnost, stačí však občanka v elektronické podobě.

Pokud cestujete do zahraničí, musíte při kontrole ukázat fyzický řidičský průkaz i zelenou kartu. Dobré je vozit také formulář záznamu o dopravní nehodě, který vyplňujete v případě řešení nehody bez přítomnosti policie.

Autolékárnička jako základ povinné výbavy vozidla

Obsah autolékárničky byste měli pravidelně obměňovat, přestože dle nejnovější vyhlášky již nemusíte neporušené produkty po vypršení expirační doby nahrazovat novými. Neprošlé produkty však zaručují lepší účinek a funkčnost. Lékárnička by měla obsahovat hotový obvaz s polštářkem, hotový obvaz se 2 polštářky, cívku hladké náplasti, škrticí obinadlo, pryžové (latexové) rukavice, izometrickou fólii (o min. rozměru 200 × 140 cm) a nůžky. Lékárničku v tomto složení zakoupíte v nejrůznějších obchodech a také na benzínových pumpách.

Výstražný trojúhelník nesmí v autě chybět

Výstražný trojúhelník koupíte za pár desítek korun. Trojúhelník slouží k označení místa nehody nebo nepojízdného vozidla. Výstražný trojúhelník se klade minimálně 50 metrů za vozidlo, a to co nejblíže k pravému okraji vozovky, zároveň je třeba zapnout výstražná světla vozidla. Výstražný trojúhelník by měl být umístěn na silnici po celou dobu, kdy je vozidlo odstaveno, tedy až do jeho opravy nebo odtažení. Při umísťování výstražného trojúhelníku je třeba si obléci reflexní vestu a dbát co nejvyšší opatrnosti.

Přečtěte si: Co kryje povinné ručení?

Jaká sada na opravu kola splňuje podmínky povinné výbavy automobilu?

Náhradní kolo se více než deset let vozit nemusí. Vozidlo je bez náhradního kola lehčí, spotřebovává méně paliva, a tím pádem je jeho provoz ekologičtější, navíc každý vlastní mobilní telefon a přivolat si pomoc je tudíž snadné. Dnes se již prodávají speciální pneumatiky, které drží tvar i po propíchnutí, jde o pneumatiky typu runflat, u kterých nemusíte defekt řešit okamžitě. Ve vozidlech s klasickými pneumatikami by v roce 2024, stejně jako v předchozích letech, neměla chybět sada na opravu pneumatiky. Díky této sadě vyřešíte defekt za chvíli a její použití je snadné. Součástí sady je těsnicí hmota, která se hadičkou připevní k ventilu pneumatiky. Do pneumatiky se vmáčkne dané množství těsnicí hmoty, která otvor v pneumatice utěsní. Jde ale pouze o dočasnou opravu, vydrží vám maximálně dalších 200 kilometrů a umožňuje jízdu o rychlosti 80 km/h. Na pomoc s opravou píchlého kola lze přivolat asistenční službu, jde o jednu z nejčastějších příčin jejích výjezdů. Pokud ji nemáte zahrnutu v povinném ručení nebo havarijním pojištění, připlaťte si za ni, ať máte v případě píchnutého kola klid.

Reflexní vesta pro vaše bezpečí

Reflexní vesta by neměla být umístěna v kufru vozidla, ale tak, aby ji měl řidič kdykoliv po ruce a mohl si ji obléci ještě předtím, než vystoupí z vozidla. Nemusí jít přímo o vestu, dobře poslouží také vhodná kombinéza nebo pláštěnka. Důležité je, aby měla reflexní barvu a prvky, díky kterým vás bude vidět. Za reflexní barvy se považuje oranžová, žlutá a v některých zemích také červená. V řadě evropských států platí povinnost vozit tolik vest, kolik je v autě pasažérů. V České republice se to pouze doporučuje.