Redakce Kalkulator.cz | 30. 11. 2023
Vyplatí se půjčka na Vánoce?
AKTUALIZOVÁNO 18.10.2024 Vánoce se blíží – a skoro už od konce léta na nás křičí z regálů obchodních domů. Pro každého znamenají něco trochu jiného. Čas strávený s těmi nejbližšími, pár dní zaslouženého odpočinku po hektickém roce, kila cukroví, „vaječňák“… Ale ať chceme, nebo ne, neodmyslitelně k nim patří i dárky. A i když platí, že Vánoce rozhodně nejsou jen o tom, co najdeme pod stromečkem, mnohým na dárcích pro blízké hodně záleží a jejich shánění může přidělat pár vrásek. Zvlášť když v rozpočtu nezbývá dost peněz. Vyplatí se v takovém případě sáhnout po půjčce?
Ačkoli v loňském roce plánovali Češi utratit za Vánoce v průměru o 1.500 Kč méně než v roce předchozím, pořád se o „chudých Vánocích“ mluvit rozhodně nedá. Podle průzkumu České bankovní asociace a agentury Ipsos měly ty loňské vyjít průměrnou českou domácnost na 12.000 Kč. Nejsou v tom tedy jen dárky, ale také jídlo nebo výzdoba. Pořád je to ale poměrně vysoká částka, kterou si ne každá domácnost může dovolit. Jenže v mnoha rodinách se svátky bez kupy dárků pod stromečkem neobejdou. To je důvod, proč tento problém hlavně dříve mnoho lidí řešilo půjčkou. Jenže zatímco půjčku splácíte ještě dlouho poté, dárek udělá radost jen na chvíli. A to ještě v tom lepším případě. Řada dárků totiž spadá do kategorie „nechtěných“, což je pak ještě daleko smutnější příběh.
Počet vánočních půjček klesá
Dobrou zprávou je, že rok od roku klesá počet těch, kteří jsou ochotni se kvůli Vánocům zadlužit. „Obecně si myslím, že co se týče vánočních dárků, tak se tady projevuje určitá skepse, určitá opatrnost a jaksi nižší ochota utrácet nebo si dokonce půjčovat na věci zbytné. Ještě v roce 2021 to byl každý desátý, kdo zvažoval, anebo přímo považoval půjčku na vánoční dárky za dobrý nápad. Loni a letos to jsou už jen tři procenta, což je dramatický pokles. Důležité je, že se to drží na velmi nízké úrovni a osobně si myslím, že je to velmi racionální přístup,“ uvedl k výsledkům loňského průzkumu Filip Hanzlík, hlavní právník a náměstek výkonné ředitelky České bankovní asociace. Když už si loni někdo plánoval půjčit, bylo to většinou 5.000 až 10.000 Kč. Tyto peníze pak měly nejčastěji „padnout“ na hračky pro děti, dále pak na vybavení bytu nebo spotřební elektroniku.
Jak na vánoční dárky bez půjčky?
Není nutné utrácet tisíce, abyste své blízké potěšili a prožili společně krásné Vánoce. Radost mohou udělat i dárky, na které vám bude stačit nižší rozpočet. Skvěle poslouží třeba domácí produkty, které jste vytvořili z výpěstků ze zahrádky. Domácí marmelády a šťávy jsou mnohem lepší než ty, které koupíte v obchodě. Věnovat můžete i usušené ovoce nebo vyloupané ořechy, které umístíte do dózy opatřené visačkou. Nebo vyrobte čajovou směs ze sušených šípků, skořice a dalšího koření nebo bylin. A už vůbec nic nezkazíte domácím vaječným likérem, čokoládou, sušenkami nebo cukrovím. To všechno jsou produkty, za které běžně ve farmářských obchodech utratíte stovky korun.
Nebojte se popustit uzdu fantazii a zužitkovat na Vánoce všechny své dovednosti – ať už je to pletení šál, nebo výroba keramiky. Uvidíte sami, že takový dárek potěší ze všeho nejvíc. Už jen tím, kolik energie jste do něj sami vložili. Vždyť smyslem Vánoc nejsou veledary vysoké hodnoty. Tak se nenechte zlákat mnohdy velmi nevýhodnými nabídkami prodejců, kteří umožňují třeba zaplacení dárků až po Vánocích nebo rozložení útraty do splátek, a vždy kupujte jen to, na co máte v tu danou chvíli vlastní prostředky.
Když si půjčit opravdu potřebujete, vybírejte s rozumem
Když už se pro půjčku přece jen rozhodnete, alespoň se ujistěte, že vybíráte moudře. Nezapomínejte, že půjčka neobnáší jen vrácení půjčených peněz, ale že zaplatíte i úrok a další poplatky. Pro posouzení toho, na kolik vás úvěr ve finále vyjde, se využívá ukazatel RPSN, tedy roční procentní sazba nákladů. Jde o komplexní údaj, ze kterého vyčtete celkové náklady. Kromě úrokové sazby jsou v RPSN zahrnuty i veškeré poplatky za čerpání půjčky, za zpracování žádosti nebo za vedení účtu k úvěru. Jde o procentuální podíl, který spotřebitel zaplatí během roku. Čím je RPSN nižší, tím je půjčka levnější. Půjčky, které se nabízejí coby menší úvěry na běžnou spotřebu, tedy třeba právě na vánoční dárky, mají obvykle RPSN hodně vysoké a patřičně se prodraží. Pokud spotřebitel přestane splácet, hrozí mu vážné problémy. Sankce často bývají mnohem vyšší než původní dluh, což může vést až k platební neschopnosti a v nejhorších případech i k exekucím.
Platí, že půjčku by měl získat pouze ten, kdo má dostatečně vysoké příjmy, aby ji zvládl splácet. Proto si banka a všechny solidní nebankovní společnosti vždy prověřují bonitu žadatele. Potřebují proto znát jeho příjmy, které se prokazují potvrzením od zaměstnavatele, posledním daňovým přiznáním nebo výpisem z účtu. Dále se posuzují finanční závazky žadatele, kam spadají veškeré splátky úvěrů, půjček, kontokorentu a kreditních karet nebo také vyživovací povinnosti. Pokud narazíte na nebankovní společnost, která si vaši bonitu nebude chtít prověřit, pak věřte, že ve výsledku půjde o velmi drahou půjčku s nevýhodně nastavenými podmínkami. Často se jedná o takzvané rychlé půjčky, které mnohdy naplňují definici lichvy a je třeba vyhnout se jim velkým obloukem. Prověření bonity tak neberte jako zbytečnou šikanu ze strany banky či nebankovní instituce, ale jako službu, která vás ochrání před přílišným zadlužením.
Chcete najít důvěryhodnou půjčku?
Využijte naše srovnání půjček, spolupracujeme jen s ověřenými partnery.