Redakce Kalkulátor.cz | 26. 7. 2021

Pojištění nemovitosti při hypotéce

AKTUALIZOVÁNO 7. 2. 2025: Pojištění nemovitosti by mělo být samozřejmostí pro každého majitele domu nebo bytu. V případě nákupu bydlení financovaného hypotečním úvěrem se ovšem stává přímo povinností. Chrání totiž nejen vás, ale také banku, která vám peníze půjčuje. Co všechno takové pojištění zahrnuje, jak se vypočítává a jaká jsou jeho specifika?

Pojištění nemovitosti je při čerpání hypotéky nutnost

Banka, která vám na pořízení nemovitosti poskytne nemalý obnos, chce mít přirozeně jistotu, že o své peníze nepřijde. Pojištění nemovitosti tak zůstává jediným produktem, který je v případě čerpání hypotéky přímo povinný. A není se zase tak čemu divit. Události nedávných let, kdy některé oblasti Česka pustošily vichřice, kroupy, povodně nebo i dříve nevídaná tornáda, nám ukázaly, jak snadno můžeme o střechu nad hlavou přijít. Proto říkáme, že pojištění nemovitosti by mělo být samozřejmostí pro každého.

A co všechno takové pojištění zahrnuje? Při nastavování pojištění si sami vybíráte ze široké škály rizik. Vždy je tedy třeba dobře zvážit, co je pro vás skutečným rizikem a co potřebujete pojistit. Zpravidla se pojišťuje proti povodním, bouřkám, tornádům, krupobitím a dalším přírodním katastrofám, dále proti požárům, krádežím nebo vandalismu. Pojištění nemovitosti se vždy vztahuje jen na stavbu jako takovou, popřípadě pak na vedlejší stavby, například garáž. Nepleťte si ho s pojištěním domácnosti, které kryje i vybavení domu, sjednává se zvlášť a na rozdíl od pojištění nemovitosti není povinné ani u bytů a domů financovaných hypotékou.

Kolik stojí pojištění nemovitosti?

Cenu pojištění ovlivňuje hned několik faktorů. Kromě hodnoty nemovitosti je to také její umístění. Dražší pojištění zaplatíte v záplavových oblastech nebo na dalších místech, kde je riziko poškození nemovitosti vyšší. V souvislosti s tím je třeba správně nastavit pojistné částky, protože kromě celkového pojistného krytí se pracuje i s limity pro konkrétní rizika. Například poškození fasády můžete mít pojištěné částkou kolem 150.000 Kč, zatímco celý dům má hodnotu a tedy i výši pojistné částky nastavenou na 7 milionů. Výsledné pojištění se pak bude pohybovat v řádech jednotek tisíc korun ročně, přesnou částku vám ale vždy spočítá příslušná pojišťovna. Pokud si dům pojišťujete u stejné společnosti (respektive v rámci skupiny nebo u spřátelené pojišťovny), u které čerpáte hypotéku, můžete získat i různá zvýhodnění.

Pozor na správné nastavení pojistné částky

Abyste byli vy i vaše banka dobře chráněni, je třeba správně nastavit pojistné částky. Ty musí odpovídat celkové hodnotě nemovitosti. V opačném případě hrozí nižší pojistné plnění, než jaké byste v případě škod potřebovali. A netýká se to jen totálních škod, kdy se vyplácí maximální pojistná částka, ale i menších pojistných událostí. Pokud je například nemovitost pojištěna jen z 80 procent, krátí se jakékoli pojistné plnění.

Při nákupu nemovitosti se přirozeně pracuje s kupní, případně odhadní cenou. Jenže hodnota nemovitosti se časem může měnit – ať už například díky rostoucí (nebo naopak klesající) tržní ceně, nebo různým modernizacím a rekonstrukcím. S tím je třeba počítat a pojištění pravidelně, nejlépe každoročně aktualizovat. Jedině tak se vyhnete podpojištění, které by v případě pojistné události způsobilo jen komplikace.

Hledáte výhodné pojištění nemovitosti při hypotéce?

Díky naší kalkulačce pojištění nemovitosti vám zajistíme do nejvýhodnější pojištění domácnosti, kterou si pořizujete na hypotéku.

Pojistné plnění se vyplácí bance

Pokud dojde k významné pojistné události (řeč není o maličkostech typu zabouchnuté dveře, ale o skutečně závažných škodách), pak jsou peníze z pojistného takzvaně vinkulovány ve prospěch banky. To znamená, že pojišťovna vyplatí peníze vaší hypoteční bance, která je následně poskytne vám. Využít je pak přirozeně musíte na opravy škod. V případě, že dojde k totálním a neopravitelným škodám na nemovitosti, banka peníze využije k doplacení hypotéky a vyplatí vám pouze to, co z pojistného plnění zbyde. Vinkulace pojištění, v rámci které pojistné plnění neobdrží přímo klient, ale třetí osoba (v tomto případě banka), je jednou z podmínek čerpání hypotečního úvěru.

Jak zrušit pojištění nemovitosti?

Pojištění nemovitosti je nutnost, bez které vůbec nemůžete začít čerpat hypoteční úvěr. A banky si pak náležitě hlídají i to, aby byla nemovitost pojištěna po celou dobu splácení. Už zmíněná vinkulace má proto ještě jeden efekt. Nemůžete kvůli ní pojištění nemovitosti jen tak zrušit. Pokud byste o něco takového přece jen usilovali, pojišťovna je povinná hlásit tuto skutečnost bance.

Nikdo vám ale samozřejmě nebrání pojištění pravidelně aktualizovat a v případě výhodnější nabídky převést k jiné pojišťovně. Využijte naši kalkulačku, která vám všechny nabídky přehledně porovná. Rádi pak pomůžeme i s výběrem a vyřízením pojištění na míru.

NačítámNačítám