Aktuální průměrná cena za 1 kWh elektřiny u ČEZ
Cena elektřiny se skládá z regulované složky, která je stanovena Energetickým regulačním úřadem. Tvoří ji cena za distribuci a poplatek za obnovitelné zdroje. Neregulovanou složku ceny si pak určují sami dodavatelé – udává, kolik zaplatíte za 1 kWh odebrané elektřiny. U ČEZ je aktuální průměrná cena 8,08 Kč/kWh, konkrétní konečná částka se liší podle tarifu, který si vyberete.
Skupina ČEZ provozuje své vlastní elektrárny, které jsou nejproduktivnější v Česku, a navíc je také dodavatelem elektřiny číslo jedna. Elektřinu od ČEZ odebírá asi 45 % všech odběrných míst v České republice a téměř 3 miliony domácností. Většinovým majitelem společnosti je stát, menší část připadá soukromým investorům.
Finální cena, kterou zaplatíte za 1 kWh elektřiny, se odvíjí od různých aspektů. Prvním je období, na které smlouvu podpisujete – může to být buď na rok, dva roky, tři roky, či na dobu neurčitou. Kromě toho si můžete vybrat fixní sazbu za kWh, kdy budete mít jistou cenu na dohodnutou dobu, i v případě, že elektřina podraží či zlevní. Dále cenu elektřiny ovlivňuje distribuční sazba, tarif a region, ve kterém elektřinu odebíráte.
Aktuální ceníky elektřiny najdete ZDE.
Nastavte si naši službu hlídací vlk. Vlk Kalkulátor vás upozorní pokaždé, když se na trhu objeví výhodnější nabídka nebo se bude blížit konec vaší stávající smlouvy. Provedeme vás celým procesem od A do Z: najdeme vám vhodného dodavatele elektřiny, pomůžeme vám vypovědět stávající smlouvu, a ještě vám pohlídáme termíny splátek. Kalkulátor je tu pro vás!
*cena je vypočtena podle ceníku na dobu neurčitou platného ke dni 13.1.2025 pro průměrnou domácnost, tedy sazba D02d, spotřeba 3,5 MWh a jistič 3x25
Oblíbený dotační program se po dvou letech dočkal další aktualizace, od února bude otevřený širší skupině žadatelů. Program přináší nové výhody, jako jsou finanční zálohy předem nebo nabídka výhodného úvěru. Co všechno kryje dotace a jaké podmínky musíte splnit? Čtěte dál.
Provoz každé domácnosti přirozeně něco stojí. Často je to ale mnohem víc, než je potřeba. Některé výdaje můžeme poměrně snadno snížit. Přesvědčili jsme se o tom v období drahých energií, kdy zkrátka bylo třeba začít šetřit. Tak pojďme kouknout na pár věcí, které možná můžete změnit i vy.
Noví majitelé bytů či domů mnohdy v začátcích tápou. Je tolik věcí, které je třeba zařídit. Jednou z nich je výběr dodavatele energií. Pokud si jím noví majitelé nejsou jisti, pak se často „upíší“ tomu, kdo v místě připojení provozuje distribuční síť. Ne vždy to ale bývá nejlepší volba – zvlášť když vezmeme v potaz, kolik možností dnes trh nabízí a jak se může pečlivý výběr dodavatele vyplatit. Tak jak správně vybírat dodavatele a na co si dát pozor v závislosti na typu nemovitosti?