Aktuální průměrná cena za 1 kWh elektřiny u ČEZ
Cena elektřiny se skládá z regulované složky, která je stanovena Energetickým regulačním úřadem. Tvoří ji cena za distribuci a poplatek za obnovitelné zdroje. Neregulovanou složku ceny si pak určují sami dodavatelé – udává, kolik zaplatíte za 1 kWh odebrané elektřiny. U ČEZ je aktuální průměrná cena 8,08 Kč/kWh, konkrétní konečná částka se liší podle tarifu, který si vyberete.
Skupina ČEZ provozuje své vlastní elektrárny, které jsou nejproduktivnější v Česku, a navíc je také dodavatelem elektřiny číslo jedna. Elektřinu od ČEZ odebírá asi 45 % všech odběrných míst v České republice a téměř 3 miliony domácností. Většinovým majitelem společnosti je stát, menší část připadá soukromým investorům.
Finální cena, kterou zaplatíte za 1 kWh elektřiny, se odvíjí od různých aspektů. Prvním je období, na které smlouvu podpisujete – může to být buď na rok, dva roky, tři roky, či na dobu neurčitou. Kromě toho si můžete vybrat fixní sazbu za kWh, kdy budete mít jistou cenu na dohodnutou dobu, i v případě, že elektřina podraží či zlevní. Dále cenu elektřiny ovlivňuje distribuční sazba, tarif a region, ve kterém elektřinu odebíráte.
Aktuální ceníky elektřiny najdete ZDE.
Nastavte si naši službu hlídací vlk. Vlk Kalkulátor vás upozorní pokaždé, když se na trhu objeví výhodnější nabídka nebo se bude blížit konec vaší stávající smlouvy. Provedeme vás celým procesem od A do Z: najdeme vám vhodného dodavatele elektřiny, pomůžeme vám vypovědět stávající smlouvu, a ještě vám pohlídáme termíny splátek. Kalkulátor je tu pro vás!
*cena je vypočtena podle ceníku na dobu neurčitou platného ke dni 13.1.2025 pro průměrnou domácnost, tedy sazba D02d, spotřeba 3,5 MWh a jistič 3x25
Pokud vlastníte byt a jste členem společenství vlastníků jednotek (SVJ), pak se vás kromě plateb za energie spotřebované ve vašem bytě týkají také související náklady za společné prostory. Co přesně to znamená a jak lze tyto platby efektivně snížit?
Každý odběratel elektřiny je zařazen do určité distribuční sazby, a to na základě toho, jaké spotřebiče využívá a jak často elektřinu odebírá. V jakých případech je možné distribuční sazbu změnit? A jak to provést?
Oblíbený dotační program se po dvou letech dočkal další aktualizace, od února bude otevřený širší skupině žadatelů. Program přináší nové výhody, jako jsou finanční zálohy předem nebo nabídka výhodného úvěru. Co všechno kryje dotace a jaké podmínky musíte splnit? Čtěte dál.