Úrazy elektrickým proudem

Průchod elektrického proudu lidským tělem může způsobit těžká poranění až smrt. Kontakt s proudem o vysokém napětí (např. spadlé dráty vysokého napětí) bývá obvykle smrtelný a vždy dochází k těžkým popáleninám. Velikost nízkého napětí je do 1000V. Pro srovnání, v obyčejné zásuvce doma je napětí 230V. Vysoké napětí je mnohem nebezpečnější, neboť jeho velikost přesahuje i několik desítek tisíc voltů. Pro zásah vysokým napětím není potřeba se drátů ani dotknout, výboj totiž přeskočí i na poměrně velkou vzdálenost.

Člověka zraněného elektrickým proudem je možno poznat podle různě silných svalových křečí, které mu obvykle nedovolují se pustit elektrického vedení. Dalšími projevy může být ztráta vědomí, poruchy srdeční činnosti a dýchání, případně popáleniny různého stupně, zejména v místech, kudy proud do těla postiženého vešel a z kterých vyšel ven. Pokud postižený nereaguje a nedýchá, je nutné zahájit okamžitě resuscitaci, ale až po zajištění bezpečnosti na místě úrazu.

Podobné často kladené otázky

S tématem souvisí

Objevte více v Magazínu Kalkulátor.cz

Plánujete dovolenou v Chorvatsku? Nezapomeňte na doklady ani na dálniční známky

Plánujete dovolenou v Chorvatsku? Nezapomeňte na doklady ani na dálniční známky

Chorvatsko je mezi Čechy dlouhodobě velmi oblíbené a patří mezi nejčastější letní cíle. Desítky tisíc turistů sem přijíždějí za oblázkovými plážemi, ostrovy, na kterých často život plyne tak nějak pomaleji, historickými městy i přírodními a národními parky. Zvláště známá jsou Plitvická jezera, která by neměl vynechat žádný milovník filmů o Vinnetouovi. Tipů na výlety je ale všude dost. Teď se raději pojďme kouknout na to, co vás cestou čeká a na co byste ještě před odjezdem neměli zapomenout. Pro kuny už sice do směnárny nemusíte (od loňska v Chorvatsku platí euro), přesto je na pár věcí třeba myslet, abyste si užili skutečně bezstarostnou dovolenou.

Na jak dlouho fixovat cenu energií?

Na jak dlouho fixovat cenu energií?

Otázka, kterou dostáváme poměrně často. Když přijde na fixaci, řada zákazníků neví, jak se rozhodnout. Jestli vybrat smlouvu na dobu neurčitou, a nebo si cenu zafixovat na rok, dva či rovnou tři. Nepomáhá tomu ani nejistá situace, která na trhu s energiemi v posledních letech panovala a stále panuje. Odhadovat další vývoj je těžké, dodavatelé jsou spíše zdrženliví a zákazníci často zůstávají bezradní. Pojďme si to zkusit trochu vysvětlit a najít pro každého to nejvýhodnější.

Vyplatí se vám změna operátora? A jak probíhá?

Vyplatí se vám změna operátora? A jak probíhá?

Uvažujete o změně operátora? V první řadě záleží především na vaší motivaci. Pokud vám jde o lepší pokrytí nebo chcete mít stejného operátora jako další členové vaší rodiny, pak může být tento krok dobrou volbou. Jak to ale je v případě, že vám jde hlavně o cenu?