Emisní povolenka

Povolení vypuštění 1t (tuny) skleníkového plynu do ovzduší - evropská emisní povolenka v systému ETS EU

V návaznosti na Kjótský protokol, ve kterém se signatářské státy domluvily na společném snížení emisí skleníkových plynů, se EU v roce 2005 rozhodla zavést Evropský systém obchodování s emisemi ETS (European Union Emission Trading Scheme). Hlavním cílem ETS je regulovat a snižovat emise oxidu uhličitého vytvořené v rámci evropského regionu. Jedna emisní povolenka umožňuje vypustit 1 tunu CO2 (skleníkový plyn) do ovzduší.

Funguje to tak, že EU stanoví pro jednotlivé roky limity celkového množství CO2, jež může být vytvořeno a emitováno do ovzduší elektrárnami, teplárnami, továrnami a dalšími velkými znečišťovateli v EU. Účastníci této regulace získávají emisní povolenky zčásti zdarma, zčásti si je musí dokoupit v aukci. Finta regulace je ale v tom, že počet vydávaných emisních povolenek postupně klesá.

Na svůj provoz účastníci trhu s ETS získávají bezplatně emisní povolenky podle reálné produkce CO2 za uplynulé období. Zjednodušeně - pokud v minulém období výrobce sníží CO2 emise vylepšenou technologií nebo nižší výrobou, v dalších letech již získá nižší množství emisních povolenek zdarma. Navíc jsme si v EU stanovili čtyři fáze, v kterých se postupně zvyšuje rychlost redukce počtu povolenek. ETS systém tedy v principu vytváří dlouhodobý tlak a motivaci pro snižování emisí, protože nevyužité povolenky mohou subjekty prodávat těm, kteří je potřebují. Předpokládá se, že velcí znečišťovatelé budou investovat do snižování emisí, protože tím ušetří přidělené emisní povolenky, které pak mohou na trhu prodat těm, kteří je naopak potřebují.

Emisní povolenky v roce 2021 zažívají nebývalý růst, což bude mít vliv na zdražování elektřiny v 2021. Více si přeštětě v článku "Kalkulator.cz varuje - nečekejte na zdražení elektřiny v roce 2021"

Podobné často kladené otázky

Objevte více v Magazínu Kalkulátor.cz

Na jak dlouho fixovat cenu energií?

Na jak dlouho fixovat cenu energií?

Otázka, kterou dostáváme poměrně často. Když přijde na fixaci, řada zákazníků neví, jak se rozhodnout. Jestli vybrat smlouvu na dobu neurčitou, a nebo si cenu zafixovat na rok, dva či rovnou tři. Nepomáhá tomu ani nejistá situace, která na trhu s energiemi v posledních letech panovala a stále panuje. Odhadovat další vývoj je těžké, dodavatelé jsou spíše zdrženliví a zákazníci často zůstávají bezradní. Pojďme si to zkusit trochu vysvětlit a najít pro každého to nejvýhodnější.

Vyplatí se vám změna operátora? A jak probíhá?

Vyplatí se vám změna operátora? A jak probíhá?

Uvažujete o změně operátora? V první řadě záleží především na vaší motivaci. Pokud vám jde o lepší pokrytí nebo chcete mít stejného operátora jako další členové vaší rodiny, pak může být tento krok dobrou volbou. Jak to ale je v případě, že vám jde hlavně o cenu?

Vyrážíte do Itálie? Nezapomeňte na pojištění nebo zelenou kartu

Vyrážíte do Itálie? Nezapomeňte na pojištění nebo zelenou kartu

Itálie je zemí, která má turistům co nabídnout. V zimě široké alpské sjezdovky, v létě moře. A samozřejmě i krásná historická města, ikonické cyklistické trasy nebo prvotřídní gastronomické zážitky. Není divu, že sem každoročně vyrážejí desítky tisíc Čechů, nejčastěji autem. Aby ovšem italská dovolená zůstala nezapomenutelným zážitkem jen v tom nejlepším slova smyslu, neměli byste před cestou zapomenout na cestovní pojištění ani povinnou výbavu. Základem je pak dobře naplánovaná trasa.